2012.10.19. 09:38
A tisztességet, a szeretetet tartja a legtöbbre Bagyinszki Zoltánné
Nincs mobiltelefonja, többre tartja a személyes kapcsolatokat, amikor látja beszélgetőpartnere arcát is. Igyekszik másokon segíteni, de magával is törődik, hogy a lelki egyensúlya rendben legyen. A gyulai Bagyinszki Zoltánnét dr. Baly Hermina-díjjal, előtte Magyar Ezüst Érdemkereszttel tüntették ki.
– A sétabotjait nem hozta magával?
– Csak otthon űzöm a nordic walkingot, vagyis a skandináv, botos gyaloglást. Naponta húsz percet gyaloglok Gyulán, Németvárosban az egyik hídtól a másikig. Elég gyorsan haladok, régen csak egy kört tudtam megtenni az adott idő alatt, manapság már kettőt. Ilyenkor kiengedek, a napi gondokat száműzöm, feltöltődök. Magammal is törődnöm kell, hogy a lelki egyensúlyom rendben legyen.
– És akkor könnyebben megbirkózik az önhöz fordulók problémáival is?
– A családi életem és a munkám is a teljes nyíltságra, őszintéségre épül. Megmondom a hozzám fordulóknak, hogy mit gondolok egy adott helyzetről, felvázolok eshetőségeket, lehetőségeket, tükröt tartok az illető elé, de ezek közül neki kell kiválasztani a számára legjobbat, nem dönthetek helyette.
– Vonalas telefonon tudtam elérni, a mobilt miért iktatta ki az életéből?
– Mobiltelefon nélkül is lehet élni. Volt egy olyan eset, ami miatt szakítottam a rádiótelefonnal. A számomra fontos közegekből megtalálnak, és sokkal több időm jut a személyes emberi kapcsolatokra, míg a mobilos beszélgetések sokszor felszínesek. E-mailen keresztül is el tudnak érni, de sokkal többen vannak, akik például megállítanak az utcán. Mindenkire szánok időt, meghallgatom.
– Férje könyveket ír, magas színvonalon fotózik. Soha nem kapott kedvet ezek iránt?
– Én inkább a családi hátteret biztosítottam ehhez. A könyvkiadásba azért belekóstoltam a református egyházi gyülekezetem által. Az idősebb testvérektől összegyűjtöttem süteményrecepteket, és Szeretetvendégség címmel megjelentettük. A családnak otthon legtöbbször a szilvalekváros kiflit készítem, sajtreszelékkel a tetején.
– Ha már a gyűjtésnél tartunk, férjével aktívan kivették a részüket, hogy összejöjjön a pénz Gyulán a Steinway koncertzongorára.
– A városnak nem volt koncertzongorája, Kósa Zsuzsanna, a Százéves Cukrászda egykori vezetője és a férjem kezdeményezte a gyűjtést. Én egy 24 órás zongorajátékot szerveztem a gyulai Kossuth térre, rengetegen játszottak, szép összeg gyűlt össze. Sikerült a zongorát megvásárolni, a gyulai városháza dísztermében található.
– Szabad idejében a skandináv gyaloglás mellett szívesen olvas és utazik. Milyen könyveket forgat legszívesebben, és mely tájak vonzzák?
– A fantasztikus irodalmon kívül mindenevő vagyok, az utazásoknál pedig arra törekedtünk a férjemmel, hogy a gyerekekkel Magyarország minden szép, különleges helyét bejárjuk. Miután lett autónk, a határon kívülre is mentünk, lenyűgözött bennünket Erdély.
– Fiaik azóta felnőttek. Mivel foglalkoznak?
– Nem fogja elhinni: Zoltán művelődésszervező, szociális munkás és szociálpolitikus. Gábor közgazdász diplomát szerzett. Zoltán fiunk Luca lánya már kétszer volt nálunk egyedül egy-egy hetet, szabadságot vettünk ki, és minden időnket neki szántuk.
– A dr. Baly Hermina-díjnál a méltatásban elhangzott, hogy empátiája, önzetlensége, emberszeretete tette érdemessé e kitüntetésre. Ön milyen emberi tulajdonságokat, értékeket tart a legfontosabbnak?
– A tisztességet, a tiszteletet és a szeretet. Ha ezek megvannak, akkor minden más alakul hozzá.
Névjegy
Bagyinszki Zoltánné 1956-ban született Gyulán. Szociális munkás, majd egészségfejlesztő mentálhigiénikus diplomát szerzett. A Fővárosi Önkormányzat Idősek Otthonának vezetője Gyulán, a Szociális Igazgatók és Szakemberek Országos Egyesülete megyei tagozatának elnöke. Férje, Bagyinszki Zoltán közművelődési szakember. Két fiuk van, Zoltán és Gábor, és két unoka, a 4 éves Luca és a 2 éves Nimród is bearanyozza életüket. Bagyinszki Zoltánné hobbija az olvasás, az utazás és a skandináv gyaloglás.
-->