2019.09.27. 06:00
Akárha élne Picasso: neurális hálózat festi a művét
Újra elkészítette mesterséges intelligencia azt a képet, amit Pablo Picasso végül is nem festett meg.
A mester eredetileg a vázlatig jutott, még a Kék korszakában, aztán újra felhasználta a vásznat, s úgymond felülfestve megalkotta egyik remekművét, az alább látható Az öreg gitárost (Forrás: Artic Edu)
A vászonra elsőként megalkotott kép azonban rejtve maradt.
Picasso ekkoriban, 1903-1904-ben szegénységben élt Párizsban, a kék számára az érzelmi fájdalom és az elhagyatottság színe volt.
Művészettörténészek régen tudták-sejtették, hogy Az öreg gitáros alól egy nő arca dereng át kísértetiesen. Már 1998-ban megállapították röntgen és infravörös sugárzás alkalmazásával a restaurátorok, hogy másik kép bújik az öreg gitáros alatt.
Anno Pablo Picasso levélben is megemlítette egy kollégájának, hogy
nyomora miatt nincs elegendő vászna az új képeknek, s átfesti ezt a művét.
Most Anthony Bourached és George Cann, a University College London kutatója a gépi látás bedobásával, neurális technológia segítségével technikailag újra megalkotta a művet.
Amit egy művész nem fejezett be, vagy eldobott, a mesterséges intelligencia támogatásával elkészül és élvezhető műtárgy lehet.
Íme, rekonstruálva Picasso műve, a „La Femme Perdue”, vagyis Az elveszett nő. Neurális hálózat alkotta újra. (Forrás: MIT Technology Review)
A neurális hálózatok képességeit először Leon Gatys és munkatársai alkalmazták 2015-ben a Tübingeni Egyetemen Németországban.
Ez a technika rétegenként elemzi a képeket, az emberi gondolkodásnak megfelelő azonosítási folyamatokkal vizsgálja, s megkülönbözteti a legapróbb részletekig az éleket, a vonásokat, az egyszerű formákat, köröket, alakzatokat és mintákat.
Képes lesz felismerni az eddig ismeretlen alkotásokat a legkülönbözőbb stílusokból Leonardo da Vincitől kezdve Van Goghon át Picassóig.
Borítókép: Shutterstock