2019.09.03. 17:16
Így állapítja meg a Youtube, mit kell eltávolítani a videómegosztóról
Érzékeny kérdés: egyszerre kell megőrizni a véleménynyilvánítás szabadságát, s gyorsan eltávolítani a sértő videókat.
Forrás: Shutterstock
A közösségi oldal külön erre a célra létrehozott fejlesztőcsapatot foglalkoztat, amely rendszeresen vizsgálja felül irányelveiket, hogy naprakészek legyenek, biztonságban tartsák a közösséget, de ne fojtsák el a YouTube nyitottságát sem.
Mint a hivatalos Google Blogon olvasható, miután meghatározták az irányelveket, az emberi input és a technológia kombinációjára támaszkodnak a tartalmak megjelölésekor.
Bevetik a gépi tanulás technológiáit
Időnként úgynevezett hash-eket (vagy „digitális ujjlenyomatokat”) használnak az ismert erőszakos tartalom másolatainak felderítésére, még mielőtt azok bárki számára elérhetővé válnának. Bizonyos tartalmak, például a gyermekekkel szembeni szexuális zaklatásról készített képek és a terroristák toborzására készített videók esetén csatlakoznak a hash-ek közös ipari adatbázisához, hogy hatékonyabbá tegyék a már feltöltött videók gépi megjelölését.
A gépi tanulás jól alkalmazható minták felismerésére, amelyek segítenek a hasonló (de nem teljesen azonos) tartalmak megtalálásában, még mielőtt azok megtekinthetővé válnának.
Ezek a rendszerek különösen hatékonyak az olyan tartalmak felismerésében, amelyek kinézetre gyakran azonosak – mint például a spam vagy a felnőtt tartalom. A gépek segíthetnek a gyűlöletbeszéd és más erőszakos tartalmak megjelölésében is, azonban ezek a kategóriák nagyban függenek a kontextustól, és ezzel rámutatnak az emberi ellenőrzés fontosságára az árnyalt döntések meghozatalában.
A második negyedévben
eltávolított 9 millió videó több mint 87%-át először az automatizált rendszerek jelölték meg.
Tartalom eltávolítása az elterjedés előtt
Leginkább azon dolgozik a Youtube, hogy a szabálysértő tartalmak ne nyerjenek széleskörű nézettséget, sőt, egyáltalán ne kapjanak megtekintést az eltávolítás előtt.
Mint a blogbejegyzés beszámol róla, a Google több mint tízezer embert bízott meg azzal, hogy észlelje, ellenőrizze és távolítsa el az irányelveiket sértő tartalmakat.
Szerencsére az irányelveket sértő videók csupán a töredékét teszik ki a megtekintéseknek, szemben az olyan tartalmakkal, amik gazdagítják a YouTube-ot. Például a gyűlöletbeszéd okán eltávolított mintegy 30 000 videó az elmúlt egy hónapban
a kötéssel foglalkozó videók megtekintéseinek mindössze 3 százalékát adta
ugyanazon idő alatt.
Bár a csúcstechnológia lehetővé teszi, hogy a káros tartalmakat gyorsabban távolítsák el, mint valaha, a jelentés rámutat, az emberi szakértelem továbbra is elengedhetetlen eleme tevékenységüknek.
Borítókép: Shutterstock