tragédia

2018.11.06. 13:08

Elpusztult a Csádba áttelepített orrszarvúk többsége

A természetvédők szerint a féltett állatokat bizonyosan nem vadorzók ölték meg.

Fél év alatt elpusztult a keskenyszájú orrszarvúk többsége, amelyeket azért telepítettek be Csádba, hogy csaknem fél évszázad után újra meghonosítsák az országban a kihalás fenyegette fajt.

Az African Parks civil természetvédő szervezet keddi bejelentése szerint a Dél-afrikai Köztársaságból májusban a Zakouma Nemzeti Parkba, Csád délkeleti szavannás vidékére áttelepített hat keskenyszájú orrszarvú közül négy elpusztult.

Két rinocéroszt október közepén találtak holtan, további kettőt az elmúlt napokban. A természetvédők szerint a féltett állatokat bizonyosan nem vadorzók ölték meg, valószínűleg azért pusztultak el, mert rosszul alkalmazkodtak új környezetükhöz.

A közép-afrikai Csádban évtizedekkel ezelőtt kihaltak az orrszarvúk a vadorzás miatt, az utolsó keskenyszájú orrszarvút 1972-ben látták. Az újrahonosítási kísérletet az tette lehetővé, hogy mára gyakorlatilag sikerült „vadorzóbiztossá” tenni a Zakouma Nemzeti Parkot.

A Dél-afrikai Köztársaság és Csád 2010-ben írt alá megállapodást a kihalás fenyegette fajok megmentéséről Csádban. Az orrszarvú-újrahonosításban a két ország kormányán kívül a Dél-afrikai Nemzeti Parkok Szövetsége (SANParks) és az African Parks civil szervezet működött együtt.

A hat orrszarvút légi úton szállították Dél-Afrikából az 5000 kilométerre fekvő csádi nemzeti parkba.

A keddi közleményből nem derül ki, hogy mi lesz az újrahonosítási program sorsa a visszatelepített állatok többségének elpusztulása után.

Csádon kívül már Botswanába, Tanzániába, Zambiába, Malawiba és Ruandába is telepítettek be rinocéroszokat.

Borítókép: wikipedia

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a beol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!