2018.02.14. 16:47
Újabb nyolcezres csúcstámadásokra készülnek magyar hegymászók
A tizennégy nyolcezer méternél magasabb hegycsúcsból már csak a Sisapangma 8027 méteres, a K2 8611 méteres és a Mount Everest 8850 méteres csúcsának oxigénpalack nélküli elérése hiányzik.
Budapest, 2018. február 14. Klein Dávid (b) és Suhajda Szilárd hegymászók budapesti sajtótájékoztatójukon 2018. február 14-én. Újabb nyolcezer méternél magasabb hegycsúcsok oxigénpalack nélküli megmászására készülnek magyar hegymászók: Klein Dávid a 8027 méteren fekvő Sisapangma, míg Varga Csaba a Kancsendzönga 8586 méteres meghódítására indul tavasszal a Kalifa Himalája Expedíció 2018 részeként.
Forrás: MTI Fotó
Fotó: Soós Lajos
Újabb nyolcezer méternél magasabb hegycsúcsok oxigénpalack nélküli megmászására készülnek magyar hegymászók: Klein Dávid a 8027 méteren fekvő Sisapangma, míg Varga Csaba a Kancsendzönga 8586 méteres meghódítására indul tavasszal a Kalifa Himalája Expedíció 2018 részeként.
A magyar hegymászás csaknem három évtizeddel ezelőtt arra vállalkozott, hogy teljesíti az úgynevezett Himalája Koronája programot, azaz jusson fel magyar állampolgárságú hegymászó a Föld minden 8000 méter feletti hegycsúcsára – hangsúlyozta Bíró Dávid, a Kalifa Himalája Expedíció 2018 kommunikációs menedzsere a szerdai budapesti sajtótájékoztatón. Hozzátette, a tizennégy hegycsúcsból már csak a Sisapangma 8027 méteres, a K2 8611 méteres és a Mount Everest 8850 méteres csúcsának oxigénpalack nélküli elérése hiányzik.
Varga Csaba nagyváradi hegymászó az idei expedíció során a Kancsendzönga hegycsúcsot hódítja meg Erőss Zsolt és Kiss Péter emlékére, akik öt éve tűntek el tragikus körülmények között a hegycsúcs megmászása utáni ereszkedés közben.
Varga Csaba elmondta, hogy a hegycsúcs meghódításának két célja van: az egyik, hogy megemlékezzen a két kiváló magyar hegymászóról, akiknek emlékére és tiszteletére emléktáblát helyeznek el az alaptáborban. „Másik cél, hogy megmásszam a hegyet és egészségesen térjek vissza” – mondta. A hegymászó áprilisban indul és május közepén, vagy végén tér vissza. Varga Csaba az első 8000 méter feletti hegycsúcsot, a Kína és Pakisztán határán fekvő Gasherbrum II-t (K4) 2013-ban mászta meg.
Klein Dávid az előzetes tervektől eltérően Suhajda Szilárd hegymászótársa nélkül indul a Kalifa Himalája Sisapangma Expedícióra. Suhajda Szilárd elmondta, hogy az expedíció háttércsapatának részeként Magyarországról támogatja Klein Dávidot.
Klein Dávid kiemelte, hogy a Himalájában fekvő Sisapangma főcsúcsra eddig egyetlen magyar állampolgárságú hegymászó sem jutott fel, csak az előcsúcsot sikerült meghódítani. Felhívta a figyelmet arra, hogy a hegy normál útvonala technikailag csak közepesen nehéz, a mászást mégis nehézzé és kockázatossá teszi az előcsúcsról (Central Summit) a főcsúcsra átvezető hógerinc. A hegymászó ezért nem a normál útvonalat, hanem az úgynevezett Inaki útvonalat is lehetséges útiránynak tartja – ezt a helyszínen dönti majd el az időjárási viszonyokat figyelembe véve.
Klein Dávid a tervek szerint március végén repül Nepálba és nagyjából két hónapos mászás után indul neki a csúcstámadásnak. „A Sisapangmán várhatóan kevés akklimatizációs körre lesz szükségem, de ezt most még nem lehet előre megmondani, de elképzelhető, hogy az előkészítő munkát megúszom akár egy-két akklimatizációs körrel, és utána rögtön a csúcstámadásra kerülhet sor” – magyarázta.
Elmondta azt is, hogy miután kiderült, Suhajda Szilárd nélkül kell megmásznia a hegyet, társakat keresett maga mellé. Egy ötfős nemzetközi csapat jött össze, akik közül három hegymászóval együtt már állt az Annapurna csúcsán.
A sajtótájékoztatón Kandrács Ildikó, a Magyar Hegy- és Sportmászó Szövetség elnöke a hegymászóknak átadta a szövetség zászlaját, hogy felvigyék magukkal a hegycsúcsra.
Borítókép: Klein Dávid és Suhajda Szilárd hegymászók a budapesti sajtótájékoztatójukon 2018. február 14-én.
Forrás: MTI/Soós Lajos