2011.06.01. 09:02
Az állam a csapvizet preferálja az ásványvízzel szemben
A kormányzat szándéka szerint néhány éven belül négyszázról harmincra-harmincötre csökkenhet a víziközmű-szolgáltatók száma Magyarországon.
A változás térségünket is érinti, de a fogyasztók számára kedvező hír, hogy az átalakítás miatt a víz- és szennyvízdíjak várhatóan nem emelkednek majd a megyében.
Hazánkban a környező államok többségével ellentétben jelenleg nem szabályozza önálló törvény a víziközmű szolgáltatók működését. Ezt a hiányosságot igyekszik pótolni most a kormányzat, így az ágazat tevékenységét szabályozó jogszabály-tervezet hamarosan az országgyűlés elé kerülhet.
— A törvénynek várhatóan három kiemelt alappillére lesz — nyilatkozta lapunknak dr. Csák Gyula, a Békés Megyei Vízművek Zrt. vezérigazgatója, aki részt vesz a jogszabály előkészítésében. A szabályozás egyik legfontosabb pontja a víziközművagyon nemzeti tulajdonba kerülése. Jelenleg a hazai víziközművek 25-30 százaléka nincs állami vagy önkormányzati tulajdonban.
Ezen felül a szolgáltatók működését akkreditációhoz kötik majd. Azok a cégek, amelyek nem felelnek meg a kritériumrendszernek nem folytathatják tevékenységüket. Hazánkban jelenleg mintegy négyszáz víziközmű cég található, amelyek közül 35-40 társaság a lakosság 95 százalékra számára biztosítja a szolgáltatást.
A törvény elfogadása után egy-két évvel várhatóan 30-35, a Dél-Alföldön két-három cég marad majd a piacon. Úgy tudjuk, ezek egyike lesz a Békés Megyei Vízművek, amely valamennyi összehasonlításban az ország legjobb tíz víziközmű szolgáltatója között szerepel.
Illés Zoltán a környezetügyért felelős államtitkár egy közelmúltban megtartott fórumon elmondta, hogy jelenleg a háztartások 95 százaléka rendelkezik vezetékes ivóvízzel. Az állam a jövőben is az egészséges csapvizet preferálja majd az ásványvízzel szemben, többek között azért, mert egy köbméter ásványvíz előállítása 1500-szor többe kerül, mint ugyanilyen mennyiségű ivóvíz.
Ezzel tulajdonképpen el is érkeztünk az embereket leginkább érdeklő kérdéshez, az árakhoz. A törvény részletesen meghatározza majd az árképzést, ahogy előírja azt is, hogy a szolgáltatási díjak hány százalékát kell majd a közműhálózat karbantartására és rekonstrukciójára fordítani. Mindez azért is fontos, mert ez eddig hiányosságnak számított, s ennek is köszönhető, hogy a vezetékhálózat alaposan lepusztult az elmúlt évtizedekben. Az ármeghatározásban az államnak jelentős szerepe lesz, miniszteri rendelet szabályozhatja a díjképzést.
A Békés Megyei Vízművek szolgáltatási területén, azaz több mint hatvan érintett megyei településen élő fogyasztó számára örvendetes hír, hogy a változásnak várhatóan nem lesz árfelhajtó hatása. A cég álláspontja szerint a mögöttünk hagyott esztendőkben megtettek számos szükséges lépést a rekonstrukció érdekében.
— Nem örülünk, hogy esetleg egy mamutcégbe fogják beintegrálni a vízművünket — szögezte le. — Mi nyereségesen üzemeltetjük a cégünket. Rendszerünk korszerű, a vízhálózat a kilencvenes évek elején, a szennyvízrendszer 1999-ben épült. A hatóságok sem találtak problémát a működésünkkel kapcsolatban, a lakosság is elégedett az általunk nyújtott szolgáltatással. A vagyonunk felett mi rendelkezünk, nem egy nagy cég. Ha semmi probléma nincs velünk, akkor miért kellene megbolygatni a jól működő rendszert? — tette fel a kérdést.
-->