Energiastratégia

2018.03.01. 12:46

Három napelemparkot épít a Mol

Az innovatív és alternatív technológia terjesztése része a társaság stratégiájának.

A villamos energiát termelő napelemparkok Tiszaújvárosban, Százhalombattán és Füzesgyarmaton épülnek fel – mondta Fasimon Sándor, a Mol Magyarország ügyvezető igazgatója csütörtökön Budapesten sajtótájékoztatón.

A Mol három üzemében márciusban indul az építkezés összesen 37 hektáron, a napelemparkok várhatóan az év végéig elkészülnek, és a megtermelt zöldáram mintegy 9000 tonna széd-dioxid-kibocsátást vált majd ki – ismertette.

A barnamezős beruházás költsége több milliárd forint, a pontos összeget a Mol üzleti titokként kezeli – mondta az MTI kérdésére Fasimon Sándor. A társaság saját forrásból fedezi a költségeket, és a beruházás megtérülő lesz, mert a projektet a kötelező átvételi támogatás (KÁT) feltételei szerint valósítják meg, ennek keretében a Mavir szabályozott áron veszi át a megtermelt energiát húsz évig.

Aradszki András, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) államtitkára hangsúlyozta, nemzeti és európai célrendszert is szolgál a Mol beruházása.

A Mol ügyvezető igazgatója elmondta: a naperőművek összesen 18 megawatt kapacitással működnek majd, és több mint 9000 háztartás áramszükségletét biztosítják.

Fasimon Sándor közölte, a Mol 2030-ig szóló stratégiájában a megújuló energiatermelés mellett is elkötelezte magát. Felidézte, hogy a társaság idén januártól Mol Limo néven közösségi autómegosztó szolgáltatást is kínál, és hamarosan több száz elektromos töltőt állít fel a régióban a Next-E konzorcium keretében.

Az NFM energiaügyért felelős államtitkára kitért arra, hogy a Mol csoport meghatározó része a magyar gazdaságnak, az egyik legnagyobb költségvetési befizető, valamint kiemelkedő vállalatcsoport a térségben is.

Aradszki András közölte, a beruházás hozzájárul Magyarország megújuló energetikai vállalásainak teljesítéséhez is. Hozzátette, kellő egyensúlyt kell kialakítani a háztartási méretű kiserőművek termelése és a nagy, ipari méretű, megújuló forrásból származó áramtermelés között.

Az államtitkár kiemelte, a magyar energiastratégia célja a megújuló energiák rendszerbe állítása, részarányuk növelése, valamint az atomenergia alkalmazása annak érdekében, hogy egyre nagyobb legyen Magyarországon a széd-dioxid-kibocsátástól mentes energiatermelés aránya.

Alapkőletétel Felsőzsolcán

A Mol bejelentése egy nappal azután hangzott el, hogy a Magyar Villamos Művek (MVM) csoport magyar energiastratégiát hasonló módon támogató beruházást kezdeményezett. Szerdán jelentették be ugyanis, hogy a Magyar Villamos Művek (MVM) csoport a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Felsőzsolca határában Magyarország legnagyobb naperőművét építi meg. A kilencmilliárd forintba kerülő, évi 20,7 gigawatttóra áram termelésére képes létesítmény alapkövét szerdán helyezték el. Az eseményen Kádár Andrea Beatrix energiaügyért felelős helyettes államtitkár elmondta: a felsőzsolcai energetikai beruházás jelentős lépés a megújuló villamosenergia-termelésben, és támogatja az ország klímavédelmi céljainak elérését, működésének köszönhetően évente 20 ezer tonnával csökkenhet az ország szén-dioxid-kibocsátása. A helyettes államtitkár hangsúlyozta: a 2011-ben elfogadott nemzeti energiastratégia az ország energia-ellátását egy előre kalkulálható és versenyképes áron beszerezhető energiahordozó-mixre alapozza, amelyben a nukleáris és a fosszilis energiaforrások mellett a megújuló energiaforrások is fontos szerepet látnak el.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a beol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában