Járvány

2020.03.26. 08:59

Az agrártámogatások kifizetésével segítik a gazdálkodókat

A következő három hónapban 122 milliárd forint kifizetésére számíthatnak a magyar mezőgazdasági termelők a tavalyi kérelmeikhez kapcsolódóan.

Gádoros, 2020. március 12. Pusztai Béla gépkezelõ egy harminckét soros gabonavetõ gépet tölt fel árpával Gádoros határában 2020. március 12-én. A csapadékos idõ miatt két hét késéssel kezdték meg a tavasz árpa vetését Békés megyében. MTI/Rosta Tibor

Forrás: MTI

Fotó: Rosta Tibor

Nagy István agrárminiszter tájékoztatása szerint

a támogatásokat kezelő Magyar Államkincstár a kifizetések meggyorsításával is hozzá akar járulni a koronavírus okozta negatív ágazati hatások kezeléséhez.

Nagy István emlékeztetett, hogy mindezidáig – a 2019. évi kérelmekhez kapcsolódóan – a területalapú közvetlen támogatások és az átmeneti nemzeti támogatások keretében már 347 milliárd forint jogos támogatáshoz jutottak hozzá a termelők. Az adminisztratív és helyszíni ellenőrzések lezárulta után pedig lehetőség nyílt az egyes jogcímeket érintően a végfizetés előkészítésére.

Hozzátette:

a szükséges kontrollfolyamatok lezárását követően a Magyar Államkincstár megkezdi a Vidékfejlesztési Program keretében működő, területhez kötött jogcímek – mint például agrár-környezetgazdálkodási és ökológiai gazdálkodást segítő támogatás – kifizetését.

Már csütörtökön agrár-környezetgazdálkodás jogcímen közel 7300 ügyfélnél 8,76 milliárd forintot folyósítanak. Április elejétől a közvetlen támogatásokra vonatkozó utalásokra is lehet számítani, ennek keretében a területalapú támogatást, a zöldítést vagy a termeléshez kötött támogatásokat folyósítják folyamatosan.

A miniszter hangsúlyozta: a Magyar Államkincstár azt közölte, hogy nem fogalmazódott meg technikai vagy egyéb, a járványügyi helyzetre visszavezethető nehézség, amely a kifizetéseket hátráltatná, illetve ellehetetlenítené.

Alapvető cél, hogy a jogosult termelők minél előbb hozzájussanak az őket megillető támogatáshoz

- szögezte le.

Kiemelte: a június végig tartó időszakban összesen 122,5 milliárd forint kifizetésére lehet számítani. A tervek szerint a legtöbben áprilisban és májusban részesülnek utalásban, a teljes hátralevő keret 66 százalékát, mintegy 67 milliárd forintot áprilisban, 25 százalékát, csaknem 30 milliárd forintot, pedig májusban tervezik kifizetni.

Az Agrárminisztérium minden olyan lépést megtesz, amely hozzájárul a gazdálkodók pénzügyi likviditásának biztosításához – hangsúlyozta Nagy István.

Borítókép: illusztráció

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a beol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában