Mezőgazdaság

2022.09.14. 11:30

A magyar gazdák 80 százalékkal növelték gépbeszerzéseiket

Az egyéni gazdaságok és a társas vállalkozások 165,5 milliárd forint értékben vásároltak új mezőgazdasági gépeket és eszközöket idén az első fél évben, ami 80 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit - írta az Agrárközgazdasági Intézet (AKI) első féléves statisztikai jelentésében.

Illusztráció/Érdeklődők a 31. Farmer expo nemzetközi mezőgazdasági és élelmiszeripari és a 17. Hortico zöldség-gyümölcs és kertészeti szakkiállításon a Debreceni Egyetem Böszörményi úti Campusán 2022. augusztus 17-én.

Forrás: MTI

Fotó: Balázs Attila

Az AKI adatai szerint alkatrészekre a gazdák az első hat hónapban 42,5 milliárd forintot fordítottak, ami 22 százalékos növekedés a bázisidőszakhoz képest.   

A géppiacon belül az erőgépek a meghatározók 62 százalékos részesedéssel, míg a munkagépek és egyéb gépek a forgalmazás 38 százalékát tették ki. A teljes értékesítésen belül a traktorok 34, a gabonakombájnok 16 százalékos arányt képviseltek

- ismertették.   

Az intézet szerint technológiai modernizáció zajlik a hazai mezőgazdaságban, a mezőgazdasági gépértékesítés alakulása évek óta dinamikus növekedést mutat. Tavaly a mezőgazdasági gép- és alkatrész-forgalom átlépte a 300 milliárd forintot, ami rekordot jelentett.   

Rámutattak arra, hogy a további fejlesztéseket a versenyképesség fenntartása, az élelmiszer- és élelmezésbiztonság egyre szigorúbb követelményei, valamint a környezeti, illetve klimatikus kihívások kényszerítik ki.   

A beruházások megvalósítását az elérhető támogatások is segítik - tették hozzá. A mezőgazdasági géppiac bővülésében nagy szerepe van a precíziós gazdálkodásra átállást segítő pályázatnak; ennek megfelelően jelentősen nőtt a kereslet a precíziós gazdálkodás erőgépei, például a traktorok, kombájnok, permetezők iránt.   

Jelezték, hogy a gép- és alkatrészellátás területén egyaránt folyamatos bizonytalanság tapasztalható, ami nehezíti a beruházások tervezését és a fejlesztéseket. Az éven belüli többszöri gyártói áremelések és a szállítási határidők kiszámíthatatlansága okozza a legnagyobb problémát. A kiszámíthatatlanságot az ukrajnai helyzet tovább nehezíti, a beruházásoknál nagyon előre kell gondolkodni - figyelmeztettek.   

Az adatok gyűjtése teljes körű volt, a jelentés 170 mezőgép-forgalmazó és -gyártó eladási beszámolója alapján készült - közölte az intézet.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a beol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában