2020.09.01. 19:59
Akár hónapokat is várhatunk mesterre
Jelentősen, több mint tíz százalékkal csökkent hazánkban az építőiparban a szakemberhiány. Ennek ellenére jelenleg átlagosan négy hónapot kell várni a mesterember megkeresésétől a munka megkezdéséig. Megyénk azon régiók egyike, ahol a legmagasabb a szakemberhiány.
20200817 Kaposszerdahely Családi ház építés illusztráció. Fotó: Muzslay Péter MP Somogyi Hírlap
Fotó: Muzslay Péter
Jelenleg átlagosan 119 napot kell várni a szakember megkeresésétől a munka megkezdéséig, az országos átlagot nézve. A koronavírus-járvány előtt még 135 nap volt ez a várakozási idő. Legalacsonyabb a szakemberhiány Tolna megyében (86 nap) a legmagasabb pedig Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében (165 nap), Békés megyében (145 nap) és Vas megyében (134 nap) – derült ki a Mapei Kft. 9 ezer fő megkérdezésével készült hazai kutatásából.
Országosan a legkevesebbet kőművesre kell várni, 88 napot, a legtöbbet villanyszerelőre, 130 napot, burkolóra 124, bádogosra pedig 123 napot kell várni átlagosan. Megyénkre ilyen részletességű kimutatás nem készült, de az általunk felkeresett helyi szakemberek válasza alapján némi információt tudtunk szerezni: a kőművesek egy zuhanyzócserének októberben tudtak volna nekikezdeni, a villanyszerelők lényegében elérhetetlenek voltak, ketten is úgy fogalmaztak, hogy nem tudnak új munkát vállalni. Aki kizárta magát a lakásából, az sem reménykedhet gyors bejutásban: olyan szakembert, aki az elromlott többpontos zárszerkezetet meg tudná javítani, csak egyet találtunk. Ő legkorábban két hét múlva tudott volna jönni. Egyedül a bádogosok közt találtunk olyat, aki a megkeresés utáni héten kezdte volna a munkát, egy másik szakember a tél beállta előtt, míg a harmadik jövő tavaszra tudott munkát vállalni.
Markovich Béla, a Mapei Kft. ügyvezetője elmondta, a jelenlegi várakozási idő nagyon magas, az ideális egy-két hónap lenne. Véleménye szerint a szakemberhiány csökkenésének az oka a beruházások és felújítások kismértékű visszaesése, valamint a külföldön dolgozó szakemberek tömeges hazatelepülése. Azonban álláspontja szerint a tendencia csupán átmeneti. Az építőipar élénkülésével, valamint a nemzetközi járványügyi helyzet normalizálódásával a szakemberhiány várhatóan visszakúszik a korábbi szintre.
Országosan közel egységes a szakemberek rezsióradíja
Idén 4165 forintban határozta meg az ajánlott minimális építőipari rezsióradíjat a június 17-én hatályban lépett, az Innovációs és Technológiai Minisztérium által kiadott rendelet. Tavaly ez még 3696 forint volt, öt évvel ezelőtt pedig 2490 forint.
A Mapei Kft. által megkérdezett több száz építőipari szakember átlagos nettó rezsióradíja 4106 forintra jött ki. A társaság szerint nincs lényeges eltérés a rezsióradíj átlagos mértékében földrajzilag, szinte hajszálra ugyanannyi Budapesten, mint régiónkban és a megyeszékhelyeken, de a városokban és falvakban is közel azonos. Markovich Béla, a társaság ügyvezetője szerint a rendeletben szereplő minimális rezsióradíj mértéke reális: véleménye szerint ennél alacsonyabb díjon nehéz a mai elvárásoknak megfelelő színvonalon, fenntartható módon építőipari szolgáltatást nyújtani. Hozzátette, ennek ellenére az építőipari szakemberek többségének – 59 százalékának – nem éri el a rendeletben ajánlott minimumot a rezsióradíja.