2021.11.16. 17:25
Az új termelői piacnak köszönhetően élhetőbb település lehet Nagykamarás
Felavatták Nagykamarás termelői piacterét kedden délelőtt. A beruházás TOP-os forrásból, több mint 60 millió forintból épült meg a település központjában. Elhangzott, a kistermelők színvonalas körülmények között árulhatnak, a helyben megtermelt, jó minőségű árukhoz könnyen hozzáférnek a vásárlók és minden, a településen maradó forint erősíti a helyi gazdaságot.
20211116 Nagykamarás Új piacot adtak át fotó Bencsik Ádám Békés Megyei Hírlap
Fotó: Bencsik_Adam
A község frekventált helyén épült meg az új termelői piac és csarnok. Az ünnepélyes átadáson Erdős Norbert, az Agrárminisztérium élelmiszerlánc-felügyeletért felelős államtitkára beszélt arról a kormányzati szándékról, melynek hatására 2012 óta folyamatosan épülnek a nagykamarásihoz hasonló piacok. S hogy miért fontos ez?
A kezdetekkor csupán 117 működött, 2020-ra 324 új termelői piac létesült az országban.
– A helyi kistermelők, az ide érkezők méltó helyen árulhatnak. Ha körülményeik javulnak, akkor az erősíti a helyi gazdaságot. Élelmiszerbiztonság tekintetében is megnyugtató, hiszen rövid élelmiszerlánccal találkozik a vásárló. Ismeri az áru eredetét, annak minőségét – érvelt az államtitkár az ilyen piacok létesítése mellett.
Elhangzott, a kormány változtatott a kistermelői rendeletén idén májusban:
megkönnyíti, ki lehet kistermelő, ebben a munkában ki vehet részt. Bővült az eladható termékkör.
Az államtitkár fontosnak nevezte, hogy mostantól a kistermelő az országban bárhol értékesítheti portékáját. Az államtitkárság sikerének is nevezte, hogy jövő januártól a közétkeztetésben a hazai termékek aránya el kell hogy érje a 60 százalékot, 2023-ban pedig a 80 százalékot. Majd gratulált a kivitelezőknek, hangsúlyozta, a nagykamarási az egyik legszebb piac.
Azt kívánta, látogassák sokan és a helyi termelők találják meg a számításaikat.
A Békés Megyei Közgyűlés alelnöke, Szebellédi Zoltán bemutatta, hogy a megyeszerte megvalósult TOP-os projektekre 2014 és 2020 között 58 milliárd forintnyi összeget terveztek Békés megyében.
Napjainkban pedig 84 milliárd forint megvalósult beruházásnál tartanak.
A helyi igények és a lehetőségek összehangolása volt a megyei önkormányzat feladata ezekben a projektekben. Ebben a beruházásban a megyei önkormányzat konzorciumi partnerként vett részt. Az alelnök azt is elmondta, eddig ilyen piac megyénkben 32 helyszínen valósult meg, de vannak még befejezésre várók (több mint negyven).
Új termelői piacot avattak Nagykamaráson
Emlékeztetett,
Nagykamaráson négy TOP-os projekt készült el, 100 százalékos támogatottság mellett, az óvoda, az orvosi rendelő, az iskola energetikai beruházása, valamint most a piac. Emlékeztetett, minden fejlesztés azt szolgálta, hogy ez a település is élhetőbb legyen.
Ezt erősítette meg Pelle István polgármester, aki felidézte a múltat, mert az önkormányzat évtizedek óta arra készült, egyszer piacot épít: – Ezt a telket 2004-ben vásároltuk, 27 évet vártunk erre a pillanatra. TOP-os pályázatunkat 2017-ben nyertük meg, tavaly augusztusban láttak munkához a kivitelezők, idén májusra el is készült, nekik is köszönhető, hogy ilyen esztétikus létesítménnyel gazdagodott a községünk.
A piac közösségi térként is funkcionál majd, csütörtökönként benépesülve helyi termelőkkel és a környékből érkezőkkel, valamint a helyi vásárlókkal. Önkormányzatunk mindent megtesz, hogy jól működhessen a piac és minél többen vegyék igénybe.
Illeszkedik az utcaképbe
Az ünnepélyes szalagátvágás előtt Kalaman János római katolikus plébános felszentelte a piacteret. A vásárcsarnokban három különböző funkciót helyeztek el, két sorban árusító helyeket padokkal, melyek közül az egyik kétoldalas, egy vizesblokkot férfi és női akadálymentesített mosdóval, illetve egy nagyobb helységet a gépészetnek, mely tároló is egyben.
Homlokzata homogén faszerkezet, illeszkedik a települési utcaképbe. Az áramellátást egy 3 KW nagyságú fotovoltaikus rendszer biztosítja. Az épület mellett térkő burkolatú parkolóhelyek és mozgáskorlátozott parkoló is épült.