2024.07.16. 06:50
Sokba kerülhet, ha nem figyel oda a napelemek tisztaságára
Akár 30 százalékkal is több áramot termelhet egy megtisztított napelem, mint amit már hosszú ideje elhanyagoltak – derült ki az általunk megkérdezett szakemberek beszámolóiból. Békéscsabán is egyre több család, illetve vállalkozás ruházott be a spórolás és a környezettudatosság jegyében különböző teljesítményű napelemes rendszerek kiépítésére, azonban sokan nem tudják, hogy miért szükséges azok rendszeres tisztítása.
Rend a lelke mindennek, tartja a mondás és nincs ez másképp az újabb technológiák esetében sem. A napelemek az elmúlt években robbanásszerűen elterjedtek Békésben is, különösen igaz ez a vármegyeszékhelyre. Azonban sokan a telepítés után már megfeledkeznek arról, hogy úgy mint például az autót, ezt is érdemes bizonyos időközönként megtakarítani. És ez nem csak esztétikai szempontból lenne fontos, hanem idővel a pénztárcánk is meg fogja érezni, ha elhanyagoljuk a napelemek tisztítását.
– A napelemekre rakódó szennyeződések, por, pollen, madárürülék jelentősen csökkenti azok hatékonyságát, ezáltal pedig a megtérülési idő is nő. Ha nincsenek megtisztítva a napelemek, akkor akár 10-30 százalékot is veszíthetnek a hatékonyságukból – fogalmazott kérdésünkre Kukla Imre, a békéscsabai székhelyű Solargroup Energy Kft. ügyvezetője. Mint mondta, ha a napelemek tisztán vannak tartva, akkor az élettartamuk is meghosszabbodik. Ugyanis azokon a helyeken, ahol szennyeződés van rajtuk, úgynevezett hotspot, azaz forró pont alakulhat ki, ami a cellákat hosszútávon károsítja és ezáltal az energiatermelés is csökken.
Egy évben egyszer végeztessük el a napelemek tisztítását
Az, hogy milyen időközönként kell a takarítást elvégeztetni, a szakember szerint nagyban függ a telepítési helyszíntől, a napelem típusától, de a dőlésszögétől is. A mezőgazdasági területek mellett például fokozottan szükséges a rendszeres tisztítás. Kukla Imre azt javasolja, hogy egy évben legalább egy alkalommal mindenkinek érdemes elvégeztetni egy szakemberrel a műveletet. Ez lehet például tavasszal, amikortól már kedvezőbbek a napsugarak beesési szögei, illetve erősebb a napsugárzás. Hozzátette: a naperőműveknél kiemelten fontos a tisztítás, hiszen ott minden kWh számít, mert azok általában üzleti alapú beruházások.
Trényi Péter, a Termokamera Kft. ügyvezetője megkeresésünkre elmondta, hogy a tisztításnak többfajta változata van. Egyrészt lehet vegyszeres vagy vegyszermentes, de egyébként legtöbbször a forgó hengerkefés mosást alkalmazzák: ilyenkor a megtisztított vízzel együtt különféle erősségű keféket használnak a szennyeződés fellazítására. A forgóhengert 10 méteres távolságra is el tudják tolni. Elmondása szerint ezt úgy kell elképzelni, mint egy nagyon nagy horgászbotot, amelynek végén egy 70 cm széles forgókefe van.
Fúrott kút vizét ne használjuk
Az is lényeges, hogy a tisztításkor lehetőleg ne a fúrott kút vizét használjuk, ugyanis az erre szakosodott cégek a modern berendezéseik érzékenysége miatt inkább a csapvíz minőségű vizet preferálják. Ezek teljesen megszűrik az ásványi anyagoktól a vizet, ezért a száradás után a végeredmény gyakorlatilag cseppmentes lesz.
– A takarítás díja nem kidobott pénz, hiszen egy átlagos, 10 kWh-s napelemes rendszernél akár 2-3 kWh-nyi teljesítménykiesés is lehet a tisztítás hiánya miatt, az ennél nagyobbaknál pedig ez a szám hatványozódik – összegezte az ügyvezető.