2018.02.02. 14:37
Számolják a pöttyöket: nem kellett óvodát bezárni Dél-Békésben
Olvasóink jelezték, hogy a település óvodásai körében fertőző betegség, a bárányhimlő okozott megbetegedéseket nagyobb számban az elmúlt napokban.
A Békés Megyei Kormányhivatal népegészségügyi főosztályához eljuttatott levelünkre és érdeklődésünkre adott válaszában dr. Gaálné dr. Maráczi Gabriella főosztályvezető-helyettes arról tájékoztatott, 2018. januárjában Békés megyében 130 bárányhimlős megbetegedést jelentettek. Ebből 113 eset az egy-kilenc éves korosztályba tartozik. Dél-Békésben (az Orosházi, a Mezőkovácsházi járásban) ugyanezen időszakban 26 megbetegedést jelentettek, ami a megyei megbetegedések 23 százaléka.
A kevermesi óvodában az elmúlt héten előfordultak bárányhimlős megbetegedések. A betegek közösségből történő kiemelése megtörtént. Az óvoda tájékoztatása alapján csütörtökön a hiányzók létszáma 20 százalék alatt volt. Intézménybezárás nem történt, mivel a hiányzások mértéke nem haladta meg a 30 százalékot, azonban a helyi vezető saját hatáskörben szüneteltetheti az intézmény működését, melyről haladéktalanul értesítenie kell a területileg illetékes járási hivatalt.
Hangsúlyozták, a megelőzés védőoltással lehetséges. A bárányhimlő elleni védőoltás ezidáig az életkorhoz kötött kötelező védőoltások közé nem került be, azonban térítés ellenében gyógyszertári forgalomban kapható. A bárányhimlő cseppfertőzéssel, a beteggel való közvetlen érintkezés útján terjedő, bejelentésre kötelezett fertőző betegség. A betegség terjedési módjából adódóan az egyik leggyakoribb, főként gyermekközösségeket érintő megbetegedés Magyarországon. Szezonalitása az őszi-téli hónapokra tehető. A kórokozóval szemben kétféleképpen lehet immunitást szerezni: „átvészeltség” útján élethosszig tartó védettséget, illetve aktív immunizálással (védőoltás két dózisban), mely hosszú távú védettséget biztosít az oltottnak.