2018.05.20. 18:20
Az összefogásnak köszönhető a felszentelt kardosi harang
Az összefogásnak, adományoknak és az önkéntes munkáknak köszönhetően új helyen és új lábakon áll Kardoson az a harang, melyet közel száz éve szintén adományokból vásárolt a lakosság, és amelyet pünkösdvasárnap állítottak fel és szenteltek meg a település közterületén.
A község apraja-nagyja mellett a környező települések polgármesterei is összegyűltek az avatási ceremónián, ahol Brlás János polgármester ünnepi beszédében felelevenítette a település haragjának történetét, amely – elődeit is beleszámítva – több mint 150 évre nyúlik vissza.
Mint kiderült, 197 forint és 66 krajcár volt a teljes költsége annak a harangnak, amelyet 1863-ban állítottak fel a csabai úti iskola udvarán. A közadakozásból felállított harang 74 kilogrammos volt, azonban nem volt hosszú életű ugyanis 1905-ben megrepedt és újat kellett önteni. Felhasználták a régi harang anyagát is, ám a költségek így is 200 korona fölé rúgtak. Az összeget ezúttal is közadakozásból és az iskolakör pénzéből gyűjtötték össze.
Az újraöntött harang még rövidebb életű volt mit elődje, ugyanis 1918 januárjában a temesvári császári és királyi hadsereg rekvirálta és ágyúnak használta fel. A háború befejezése után az iskolakör és a hívek elhatározták, hogy nem hagyják harang nélkül iskolájukat. Ismét elkezdődött a gyűjtés. 190 adakozónak köszönhetően 5913 korona és 1770 kilogramm termény gyűlt össze, amelynek eredményekét 1923. február 14-én szentelték fel a második, 90 kilogrammos harangot a csabai úti iskolában.
Az épület és a rajta álló harangláb hamarosan a termelőszövetkezeté később pedig magántulajdon lett. ezért tavaly az önkormányzat úgy határozott, hogy a község lakói által adományozott összegből és az evangélikus iskolakör által megvásárolt harang magánterületről közterületre kerüljön át.
– Felhívásunkra közel százan adományoztak kisebb-nagyobb összegeket még településünkön kívül élők is és sokan többedmagammal, társadalmi munkával is hozzájárultunk a harangláb felállításához, a harang áthelyezéséhez, környezetének rendbetételéhez, virágosításához valamint felszenteléséhez – hangsúlyozta Brlás János.
A kongatások száma sok mindent elárult
Brlás János polgármester elmondta, az áthelyezés legfőbb támogatója Szedljak Miska bácsi volt, aki 1 millió forintot adományozott a nemes célra. A mélyen evangélikus hívő férfi évtizedeken át szólaltatta meg a harangot, ám sajnos nem sikerült megélnie az új harangláb elkészültét és felállítását. Hozzátette, a tetszetős művet, melyre végül mintegy 1,5 millió forint gyűlt össze, Szász Gáspár ácsmester társadalmi munkában tervezte és alkotta meg, a kezdeményezést a szlovák önkormányzat is támogatta.
Az idősebb kardosiak elmondása szerint valaha, amikor a harang megszólalt, mindig tudták mi történt. Tűzvész vagy más veszély esetén félreverték, a déli harangszó a terített asztalt jelentette, temetéskor pedig a kongatások számából azt is lehetett tudni, hogy asszony vagy férfiember távozott-e az élők sorából. A mostani tervek szerint istentiszteletek és egyéb ünnepi alkalmakkor fogják megszólaltatni, remélve, hogy haláleset miatt csak nagy ritkán kell meghúzni – tette hozzá a polgármester.