2019.04.11. 11:25
Elhagyott kutyákon segítenek a gyomaendrődi diákok
A gyepmesteri telepen töltik közösségi szolgálatukat a gyomaendrődi Szent Gellért Katolikus Általános Iskola és Gimnázium diákjai, akik rendszeres időközönként többek között megsétáltatják a kennelekbe zárt, elhagyatott kutyákat. A felelős állattartás jegyében a Kis Bálint Általános Iskola tanulói is kilátogattak a telepre a hétvégén, és ha már mentek, ajándékot is vittek a gazdára váró állatoknak.
Nagy volt a nyüzsgés a város külterületi részén helyet kapó gyepmesteri telepen, ahol talán sosem volt még ennyi látogató egyszerre. A kutyák izgatottan csaholtak a kennelekben, amíg a gyerekek, miután lepakolták az ajándékba hozott tápokat, kutyaszalámikat és játékokat, annál nagyobb lelkesedéssel várták, hogy végre közelebbről is megismerkedhessenek az állatokkal.
A településen egy néhány főből álló civil csoport kezdeményezésére kezdődött el a gyepmesteri telepre került kutyák szélesebb körben való meghirdetése, hogy az állatok altatás helyett gazdára találjanak. Ennek a csoportnak a tagja Szentpéteriné Uhrin Ildikó is, a Szent Gellért Katolikus Általános Iskola és Gimnázium pedagógusa, aki szerint a személyes példamutatás nagyon fontos.
– Azt látjuk, hogy az állattartás szemléletén formálni kell, amit legelső lépésben talán a gyerekeken keresztül lehet megtenni, hiszen egy gyermek nagyobb hatással van a szülőre, mint fordítva. Bízunk benne, hogy ezáltal a társadalom szélesebb rétegeit is meg tudjuk érinteni – hangsúlyozta Szentpéteriné Uhrin Ildikó.
Hozzátette, az önkormányzat által működtetett gyepmesteri telep és az iskola között március elején jött létre a megállapodás, miszerint a tanulók a civil csoport által szervezett események lebonyolításában vesznek részt, úgymint adományok csomagolása, segítség a telep kutyáinak sétáltatásában, játékos tanításában, kisfilmet készítenek az ott végzett tevékenységükről, népszerűsítik az állatok segítését, gondozását.
Összesen 38 diák jelentkezett a szolgálatra. Többen vannak közöttük, akiknek már nincs szükségük az eltöltött órák igazolására, csak a kutyák szeretete indítja őket a telepre. A tanulók kedvesen bántak az állatokkal, türelmesen tanítgatták őket az alapvető engedelmességi szabályokra.
– Nagyon szeretem a kutyákat, ezért vállaltam, hogy itt töltöm a kötelező közösségi szolgálatomat. Amikor kivittük az egyik kutyust, nem nagyon tudta, hogyan kell pórázon sétálni, de éppen jöttek érte, és gazdásodott. A másik pedig már a séta elején kifáradt egy kicsit, utána könnyű volt vele bánni – mondta Miszlai Márkó, a Szent Gellért iskola 9. osztályos diákja.
A Kis Bálint Általános Iskola 6. osztályos tanulói maguk választották szabadidős programként, hogy kilátogatnak a gyepmesteri telepre.
– A gyerekek nagy izgalommal készültek a kutyusokkal való találkozásra. Sok közöttünk a kutyabarát. Mindenki gondoskodott valami meglepetésről a látogatás előtt, száraz táppal, konzervekkel, kutyakolbásszal, esetleg játékkal, és volt, aki mindennek beszerzésére a saját zsebpénzéből áldozott.
Azt gondolom, ezzel a programmal nemcsak a kutyák, hanem a résztvevők is gazdagodtak – emelte ki Dinya Lívia, a Kis Bálint Általános Iskola pedagógusa.
Egy éve már, hogy nincs altatás
Kovács Hajnalka, a gyoma-endrődi állatbarát csoport tagja elmondta, a tavalyi év elején, helyi tagszervezetként csatlakoztak a Viharsarki Állatőrség Alapítványhoz. Az orosházi szervezettel, s a békéscsabai Remény-Lak Állatvédő Egyesülettel karöltve tavaly csaknem 140 kutyát mentettek meg az altatástól.
– Ez egy gyepmesteri telep, nem menhely, a kutyáknak esélyük nem volt mozgásra, játékra. Az önkormányzat is segítő kezet nyújtott, így csapatunk tagjainak lehetősége van kimenni a telepre, az ott lévő kutyákat sétáltatni, lefotózni, a közösségi oldalunkon közzétenni.
Több fajtamentő egyesülettel vagyunk kapcsolatban, Angliában, Németországban, Hollandiában is élnek már családoknál kutyusaink. Folyamatban van egy saját egyesület alapítása is.
Óriási segítség számunkra, hogy a diákok kijönnek sétáltatni, hírét viszik az itt található ebeknek. Bízunk abban is, hogy itt, helyben is egyre többen lesznek felelős állattartók, így sokkal kevesebb kóbor eb lenne.