2019.04.02. 17:25
Kampányt indítottak a magasabb választási részvételért
Békéscsabán, a főiskolán tartott kedden sajtótájékoztatót az EP Magyarországi Kapcsolattartó Irodájának sajtóattaséja a májusi választásokkal kapcsolatban.
Pártpolitikától független, tájékoztató kampányt indított az Európai Parlament (EP) annak érdekében, hogy minél többen vegyenek részt a közelgő európai parlamenti választásokon – ismertette a kedden Békéscsabán, a főiskolán tartott sajtótájékoztatón az EP Magyarországi Kapcsolattartó Irodájának sajtóattaséja.
Pálfy Katalin kiemelte: az EP az Európai Bizottság és a tagállamok mellett jogalkotó szerv, a döntései közvetlenül kihatnak a választópolgárok életére. Sőt, az EP dönt az Európai Bizottság elnökéről is, annak összetételét szintén lehet ilyen módon közvetetten befolyásolni.
Mindenki figyelmébe ajánlotta https://www.szavaznifogok.eu oldalt, és arra buzdított mindenkit, hogy a voksolási lehetőséget népszerűsítse ismerősei körében, akár a közösségi portálokon.
Elmondta, hogy az Európai Unió tagállamaiban a választás május 23. és 26. között lesz, Magyarországon május 26-án, vasárnap. Öt éve, 2014-ben az európai parlamenti voksoláson az Európai Unió átlagát tekintve a választásra jogosultak 42 százaléka járult az urnák elé, Magyarországon ez az arány 28 százalék volt. Bár az Európai Unió támogatottsága egyre emelkedik, a választásokon való részvétel 1979 óta folyamatosan csökken.
Pálfy Katalin megosztotta, hogy május 15-én lesz a csúcsjelölti vita – amit vélhetően a tévék élőben sugároznak –, és a május végi voksolás után július elején az alakuló ülés. Az EP-be több mint 700 képviselő jut be, Magyarországról 21-en szereznek mandátumot.
Beszélt arról, hogy https://www.europai-valasztasok.eu oldalon minden szükséges információ fellelhető arról, hogy milyen feltételek mellett lehet szavazni, mi a teendő akkor, ha valaki pont külföldön tartózkodik vagy akkor, ha már huzamosabb ideje külföldön él.
Ismertette, hogy a felmérések szerint az Európai Unióban a választásra jogosultak 31 százaléka mondta azt, hogy biztosan, illetve 18 százaléka mondta azt, hogy vélhetően részt vesz a voksoláson. Magyarországon 28 százalék és 24 százalék volt ez az arány.
Kérdés volt az is, hogy mennyire vannak tisztában azzal, hogy május végén európai parlamenti választás lesz: amíg az Európai Unióban 41 százalék, addig Magyarországon a válaszadók 75 százaléka tudott róla.