2019.05.23. 06:50
Gyakran kerül rossz helyre az elektronikai hulladék
Tízből négyen helytelenül az utcára teszik ki az elektromos, elektronikai hulladékot – derült ki egy hazánkban ismert áruházlánc felméréséből. A veszélyes hulladéknak minősülő e-berendezésektől legtöbben lomtalanításkor szabadulnak meg, de akadnak, akik azon kívül is kirakják, vagy a kukába teszik a feleslegessé vált készülékeket.
Az országos felmérés a Békés megyei hozzáállást is tükrözi: a Dareh Bázis Hulladékgazdálkodási Nonprofit Zrt. tapasztalata alapján térségünkben is nagy számban dobnak ki e-eszközöket. Sokan nem tudják még ma sem – vagy nem vesznek róla tudomást –, hogy lomtalanításkor nem szabad kitenni az utcára az e-hulladékot.
A MediaMarkt által elvégzett országos felmérésben a megkérdezettek csaknem fele rosszul helyezi el az e-eszközökből származó szemetet. A kitöltők húsz százaléka azt mondta, nem tud az ilyen berendezések megfelelő elhelyezésével foglalkozni, tizenöt százaléknak nincs erre ideje, további huszonkettő pedig arra hivatkozott, nem tudja, hova vihetné az e-szemetet. Pedig az ilyen veszélyes hulladéknak minősülő termékek helyes leadása azért is lényeges, mert ezzel tehetjük meg az első és legfontosabb lépést az újrahasznosításuk felé.
Békés megyében több lehetőség közül választva adhatjuk le hasznosításra az e-szemetet: az önkormányzatok által szervezett gyűjtési akciók alkalmával; a közszolgáltatás keretei között üzemeltetett hulladékgyűjtő udvarokon (Dareh Bázis Nonprofit Zrt.); legalább négyszáz négyzetméter alapterületű e-berendezés értékesítésére alkalmas eladótérrel rendelkező kiskereskedelmet végző üzletben vagy házhoz szállításkor (a rendelt termékkel azonos mennyiségű és használati célú e-berendezést a forgalmazó átveszi, illetve elszállítja); engedéllyel rendelkező gazdálkodó szervezetek által működtetett gyűjtőhelyeken.
A Dareh Bázis Nonoprofit Zrt. jelenleg hét helyszínen (Dévaványa, Gyula, Kunágota, Mezőhegyes, Orosháza, Szeghalom, Vésztő) üzemeltet hulladékgyűjtő udvart, és Békéscsaba vonatkozásában egyeztetések folynak annak érdekében, hogy a jövőben ott is legyen ilyen. Az udvarokban ingatlanonként – a rendelkezésre álló hely szűkössége miatt – öt darab, bontatlan e-berendezést lehet átadni hasznosításra díjmentesen. Ennek ellenére a társaság tapasztalata alapján az illegális hulladéklerakás során térségünkben is nagy számban dobnak ki e-készülékeket (televízió, hűtő, mosógép, nyomtató), de a lomtalanítási akciók alkalmával is előfordul, hogy egyes ingatlanhasználók a tiltás ellenére helyeznek ki lomhulladékként ilyen szemetet.
Holopné dr. Sztrein Beáta, a társaság általános igazgatója elárulta, a cég tavaly 129,3 tonna (főként hűtők, televíziók, mosógépek, mikrohullámú sütők, monitorok, számítógépek, nyomtatók, hajszárítók) lakossági elektronikai hulladék átvételében működött közre.
Köteles átvenni a kereskedő
Az értékesítők 2004 óta kötelesek ingyen visszavenni a vásárlóktól az új készülékkel azonos használati célú, régi berendezéseket. Gyökös Attila, a békéscsabai MediaMarkt ügyvezető igazgatója elmondta, üzletláncuk már 1997 óta átveszi a fogyasztóktól az e-szemetet.
A megyeszékhelyen lévő kereskedés napjainkban havonta átlagosan egy-két kamionnyi e-hulladékot szállít el saját költségére. A berendezéseket fele-fele arányban juttatják el a tulajdonosok személyesen az üzletbe, valamint gyűjtik be a cég alkalmazottai az új termékek házhoz szállításakor. De az üzletlánc a törvényi kötelezettségén felül is vállal elszállítást.
Újkígyóson múlt héten szervezett az általános iskola papírgyűjtést önkormányzati támogatással, ennek során az elektromos háztartási eszközöket is átvették; összesen egykamionnyi szemét gyűlt össze. A bucsai önkormányzat is lehetőséget ad az e-hulladék leadására évi kétszer: ott a házak elől szedik össze az e-hulladékot.