Gazdaság

2019.11.10. 06:55

Sokan vállalkoznak egyénileg Békésben

Idén június végén 69 ezer gazdasági szervezetet tartottak nyilván megyénkben, ami alig változott – mindössze 65-tel nőtt – az egy évvel korábbihoz képest. A 65 ezer vállalkozás 12 százalékát társas gazdálkodási formában, 88 százalékát önálló vállalkozóként regisztrálták. Az előbbiek száma egy év alatt 2,5 százalékkal csökkent, az utóbbiaké fél százalékkal nőtt.

Busi Ottó

A KSH adataiból az is kiderül, hogy az önálló vállalkozások aránya Szabolcs-Szatmár-Bereg megye mellett Békésben a legmagasabb. Az 57 ezer megyei egyéni vállalkozó 31 százaléka fő-, 42 százaléka mellékfoglalkozásúként, 27 százaléka nyugdíjasként tevékenykedett. Fő- és mellékfoglalkozásban többen, nyugdíj mellett kevesebben vállalkoztak az egy évvel korábbinál. A 7,9 ezer társas vállalkozás 69 százalékát kitevő korlátolt felelősségű társaságok száma 1,7, a 26 százalékát képviselő betéti társaságoké 4 százalékkal fogyott. Részvénytársaságból 2-vel több (75), szövetkezetből 17-tel kevesebb (153) szerepelt a regisztrációban, mint tavaly június végén. A társas vállalkozások közel kilenctizede legfeljebb 9 főt foglalkoztatott, a 249 fő felettiekből 13 volt a megyében.

Ez év június végén a társas vállalkozások 7 százaléka, egy évvel korábban 8 százaléka volt csődeljárás, kényszertörlés vagy felszámolási eljárás alatt. Az eljárás alá vont vállalkozások részaránya a korlátolt felelősségű társaságoknál 7,2, a részvénytársaságoknál 2,7 százalékot tett ki.

A Békés megyei önálló vállalkozók több mint hatvan százaléka a mezőgazdaságban dolgozik /Illusztráció: Shutterstock/

A Békés megyei székhelyű gazdasági szervezetek ez év első félévében 43 milliárd forint értékű új beruházást valósítottak meg, összehasonlító áron 9,8 százalékkal többet az egy évvel korábbinál. A növekedés alacsonyabb volt a 16 százalékos országos átlagnál. A beruházások egy lakosra jutó értéke Budapesten volt a legmagasabb – 814 ezer forint –, mely két és félszerese az országos 328 ezer forintos átlagnak. A beruházások intenzitása Békés megyében lakosonként 129 ezer forint volt.

Megyénkben a fejlesztési források 25 százalékát a mezőgazdaság, 24 százalékát a feldolgozóipar, 7,8 százalékát a víz- és hulladékgazdálkodás területén használták fel. A víz- és hulladékgazdálkodás beruházásainak volumene 3,3-szeresére bővült, ami szennyvízhálózat kiépítésével függött össze. Az agrárium teljesítményértéke összehasonlító áron 27 százalékkal nőtt, a feldolgozóiparé 29 százalékkal csökkent. A feldolgozóiparon belül a kohászat, fémfeldolgozás, az élelmiszeripar, valamint a gép, berendezés gyártása területén valósultak meg a legnagyobb értékű beruházások.

Békésben sok az agrárvállalkozó

Főtevékenységük alapján a társas vállalkozások a kereskedelem, a tudományos és műszaki tevékenység nemzetgazdasági ágakban, valamint az iparban és az építőiparban, az önálló vállalkozók a mezőgazdaságban és az ingatlanügyletek nemzetgazdasági ágban fordultak elő leggyakrabban.

Anyagi-műszaki összetétel szerint a fejlesztési források 44 százalékát épületek és egyéb építmények építésére, 33 százalékát import, 18 százalékát belföldi gépek, berendezések és járművek beszerzésére fordították. Az épületek és egyéb építmények beruházási volumene 15, a külföldi gyártású gépek, berendezések és járműveké 8,2, a hazaiaké 5,2 százalékkal emelkedett. Az értékadatok alapján a gépek, berendezések és járművek 65 százaléka importból származott.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a beol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában