kóbor állatok

2020.02.06. 07:24

Szigorítanák a kutyatartást Békés megyében

Több megyei városban okoznak problémát a kóborló állatok, melyek gyakran csapatokba verődve tartják rettegésben a helyieket. De mit lehet tenni ellenük, hogyan lehet figyelmeztetni gazdáikat a veszélyre, és ha kell, hogyan lehet befogni őket? Újságíróink ennek jártak utána.

Hírlap-összeállítás

20200130 Elek Peres Zoltán kutyacsapdát bemutatja Fotó: Imre György IGY Békés Megyei Hírlap

Fotó: Imre György

– Ti hogy oldjátok meg? – hangjában őszinte érdeklődéssel tette fel a kérdést Sódarné Varga Gyöngyi, Magyarbánhegyes polgármestere azon a találkozón, ahol összefutott dél-békési településvezetőkkel. Okkal faggatózott: jövetele előtt öt szelíd, de kóborló kutyával birkózott, hogy ketrecbe terelje őket, nehogy a falubelieket megharapja valamelyik.

„Kezesek, tündériek, jól tápláltak. Oltva, csippelve nincsenek. Ha mégis akadna, aki örökbe fogadná őket, kérem, jelentkezzenek a hivatalban” – olvastuk a község vezetőjének a bejegyzését. A felelőtlen állattartás következtében sok településen okoznak gondot a kóbor kutyák. Sokszor falkákba verődve kószálnak, félelmet keltenek. A visszatérő problémát helyben igyekeznek kezelni, nehogy harapás, kutyatámadás áldozata legyen valaki.

Veres Zoltán, a városüzemeltetés vezetője mutatja az Eleken, az elmúlt napokban kihelyezett csapdát /Fotó: Imre György/

Az önkormányzatok saját erőből próbálkoznak, vagy megbíznak külső vállalkozót a kóbor ebek befogására, elszállítására. A településeken az ebek tartása, gondozása, felügyelete és bántalmazása jelenti a legnagyobb kihívást a jegyzőknek. A kedvtelésből tartott állatokról szóló rendelet szerint úgy kell tartani a kedvenceket, hogy az állat tartása lehetővé tegye annak természetes viselkedését, ugyanakkor a környező lakóközösség kialakult élet- és szokásrendjét tartósan és szükségtelenül ne zavarja.

Sódarné Varga Gyöngyi az idei évi első bejegyzései között több felhívást, figyelmeztetést tett közzé. Emlékeztetett, a kialakult helyzet nem az eb felelőssége, hanem a gazdáé. – Nincs eszközünk arra, hogy csip híján azonosítani tudjuk, ki engedi rendszeresen szabadon a házőrzőit, nem törődve a szaporulattal. Kéthetente a közfoglalkoztatott férfiak járják a települést, a begyűjtött állatokat állatmenhelyre szállítják – tette hozzá.

Magyarbánhegyesen befogták a kóbor ebeket /Fotó: BMH/

Eleken szintén hosszú ideje jelent gondot a kóbor ebek befogása. Szelezsán György, a város polgármestere elmondta, legutóbb az egyik ismerősét támadták meg az elszökött négylábúak.

– Többen is jelezték felénk a problémát, amire megoldást kellett találnunk. Befogásuk nagyon nehéz, többnyire tartanak az embertől. A nemrég kihelyezett csapdával viszont már három nap alatt négy kutyát és egy macskát sikerült kézre kerítenünk. Ebből háromnak hamar meg is lett a gazdája – osztotta meg a városvezető. Mint mondta, a kihelyezett eszköz kíméletes az állatokkal, sérülést nem okoz, felülről pedig lefedték, hogy ne ázzanak el a négylábúak, illetve forgácsot is tettek bele, hogy ne fázzanak. Napközben négyóránként ellenőrzik a ketrecet, és mivel ez hétvégén egyelőre nem megoldott, ezért arra a két napra nem teszik ki a csapdát.

– Valamikor csapatokban, nyolc-tíz kutya kóborol a város különböző pontjain, amit remélem, hogy ezzel a ketreccel megelőzhetünk. Ételt helyezünk el benne, a kutyák belemennek, rálépnek egy kallantyúra, ami lezárja a bejáratot – ismertette a polgármester.

Hozzátette, az így befogott állatokat a városüzemeltetés udvarára viszik, ahol kenneleket alakítottak ki a számukra. A helyi állatorvos megnézi, hogy van-e csip beültetve az állatban, amennyiben nincs, akkor a négylábúról készült fotókat felrakják az önkormányzat közösségi oldalára, és ha nem jelentkezik érte huszonnégy órán belül a tulajdonos, akkor a gyulai menhelyre kerül, ahol a gazdája ugyanúgy átveheti a házi kedvenceket.

Mint megtudtuk, a városvezetés új rendelet bevezetését is tervezi, amellyel az állattartás szabályait szigorítanák, és büntetnék azokat, akik nem megfelelően tartják házi kedvenceiket, nem gondoskodnak azok megfelelő elhelyezéséről. – Továbbá tájékoztató anyagokat is el fogunk juttatni a lakossághoz, hogy tisztában legyenek az ebtartás szabályaival, az ivartalanítás fontosságával. Ezzel szeretnénk elejét venni annak, hogy tovább szaporodjanak azok a kutyák, melyeket nem tenyésztésre szántak, csak egyszerűen nem figyeltek rá a családok. Tavasszal pedig szeretnénk egy nyilvántartást készíteni az ebekről, és megoldást találni arra, hogy minden kutya be legyen csippeltetve – tájékoztatott Szelezsán György.

Csipleolvasó a helyi sörözőben

„Új lehetőség Orosházán a kóborkák hazajuttatására” – ezt a posztot Dobos Ildikó tette nyilvánossá. A civil állatvédő az általa üzemeltetett sörözőben csipleolvasóval segít azoknak, akik kóborló állatot találnak. Ha kell, a gazdi előkerüléséig az eb megőrzését is megoldja.

– Ha van csip, könnyebb dolgunk van. Munkám miatt kevesebb az időm, de úgy gondoltam, ez a lehetőség is az állatok hazajutását gyorsítja. Az Orosházi és Dél-Békési kóborkák nevű oldal gyorsan frissül, vannak sikertörténetek a hazakerült kedvencekről. De kellenek az önzetlen befogadók, örökbefogadók is folyamatosan – hangsúlyozta az állatvédő.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a beol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában