fej-, és koponyasérülés

2020.03.05. 11:07

Széken hintáztak a gyulai diákok, beütötték a fejüket

Két nap alatt kétszer kellett egy-egy olyan diákot kórházba szállítaniuk a közelmúltban a gyulai mentőknek, akik hintáztak a székükön az iskolában, majd elestek, és fej-, illetve koponyasérülést szenvedtek. Az országos adatok szerint a lépcsőkön való futkározásból adódó balesetek mellett ezek a leggyakrabban előforduló ilyen jellegű problémák az iskolákban. A szakemberek arra figyelmeztettek, hogy a fejsérüléseket mindig érdemes komolyan venni, és azokkal felkeresni az orvost.

Papp Gábor

Az esésekről szóló információinkat Schneider László, az Országos Mentőszolgálat Dél-Alföldi Régió Gyulai Mentőállomás állomásvezető mentőtisztje is megerősítette. A szakember elmondta, mindkét fiatalt kórházba kellett szállítani koponya-, illetve fejsérülések miatt. Schneider László kérdésünkre kiemelte: szerencsére ilyen jellegű balesetek nem fordulnak elő túl gyakran a működési területükön. Ugyanakkor a múlt héten még egy némileg hasonló eset is történt, akkor egy harmadik fiatal radiátorba verte be a fejét az egyik oktatási intézményben, őt is kórházba vitték.

Az iskolai székek a hintázás forrása /IIllusztráció: Shutterstock/

Dr. Abdulrahman Abdulrab Mohamed, az Egészséges Városért Közalapítvány elnöke, gyermekorvos hírportálunknak elmondta, nagyon veszélyes széken hintázni, illetve olyankor is előfordulnak fejsérülések, amikor az osztálytársak viccből húzzák ki a széket a másik alól. A szakember mindkét dologtól óva intette a fiatalokat.

– Az ilyen esések nagyon súlyos koponya- és gerincsérüléseket okozhatnak, amelyek rossz esetben akár maradandóak is lehetnek – ecsetelte. – Nyaki és gerincproblémák ugyancsak kialakulhatnak. Éppen ezért fontos, hogy lehetőség szerint az összes fórumon felhívjuk a figyelmet arra, hogy a széken való hintázás és a poénnak szánt székkihúzások milyen súlyos dolgokat hozhatnak magukkal. Természetesen ebben nemcsak a pedagógusoknak, hanem a szülőknek is óriási szerepük van. Érdemes ezekről a dolgokról beszélgetni otthon a gyerekekkel, mert ezzel számos veszélytől óvhatjuk meg őket.

Dr. Abdulrahman Abdulrab Mohamed kérdésünkre általánosságban kifejtette, az óvodákban is előfordulnak balesetek. A nevelési intézményekben legtöbbször mászókákról, hintákról esnek le a gyerekek, és ütik meg magukat. Tavasszal óhatatlanul előfordul, hogy különböző gombák nőnek ki az óvodák udvarán, amelyeket a kíváncsi óvodások néha megkóstolnak, és ismeretlen növények leveleit ugyancsak előszeretettel ízlelik meg a kicsik. A szakember ebben az esetben ugyancsak azt tanácsolta, hogy beszélgessünk minél többet a gyerekekkel a prevenció érdekében.

Az iskolákban sportolás, elsősorban a focizás közben történnek balesetek: gyakorlatilag szinte bármi előfordulhat, hogy a gyerekek, fiatalok összefejelnek, összerúghatnak. Utóbbi következtében sérülhet a boka, a térd vagy az ízületek. A lépcső sem jelent biztonságos terepet, nem egyszer előfordult, hogy a diákok versenyt futottak ott, vagy éppen több fokot ugrottak át egyszerre. Ilyenkor könnyen megeshet, hogy elcsúsznak, elesnek, akár a fejüket is beüthetik. A szakember felvetésünkre elmondta, ha a gyermek az esés következtében elvesztette az eszméletét, minden esetben orvoshoz kell vinni. Egyébként országos elemzések is arról szólnak, hogy a széken való hintázás miatt kialakult sérülések fordulnak elő leggyakrabban.

A fejsérülést meg kell mutatni

Dr. Abdulrahman Abdulrab Mohamed általánosságban is azt tanácsolta, hogy valamennyi fejsérülés esetén a szülők vigyék el gyermeküket a kórházba vagy házi gyermekorvosukhoz.

Előfordulhat, hogy bár a gyermek nem veszíti el az eszméletét az esés következtében, járása mégis bizonytalanná válik, esetleg hány is. Ilyenkor szintén azonnal indulni kell az orvoshoz – fogalmazott dr. Abdulrahman Abdulrab Mohamed. – Ilyesmi gyakran megtörténhet, ha nem speciálisan biztonságos felületre vagy szőnyegre esik az óvodás vagy iskolás, hanem kemény talajra.

Az orvost azért is célszerű felkeresni, mert a panaszok nem mindig azonnal jelentkeznek, hanem megtörténhet, hogy csak órákkal később, esetleg másnap lépnek fel. Ilyenkor bent tarthatják vagy beutalhatják a sérültet a kórházba, vagy a szülőket látják el olyan tanácsokkal a szakemberek, hogy mire érdemes figyelni. Ez a megfigyelés a legtöbbször 24-48 óráig tart, utána már kisebb a valószínűsége annak, hogy problémák jelentkeznek majd.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a beol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában