2020.04.12. 06:55
Nem szívesen hagyják el a hajléktalanszállókat
Látogatási és kijárási tilalom van a hajléktalanszállókon, csak azok mehetnek ki, akik dolgozni, orvosi vizsgálatra, esetleg halaszthatatlan családi összejövetelre mennek.
2020.03.17. Kaposvár Fertótlenítés a kaposvári hajléktalanszállón. Fotó:Land Róbert Somogyi Hírlap
Fotó: Lang Róbert
Látogatási és kijárási tilalom van a hajléktalanszállókon, csak azok mehetnek ki, akik dolgozni, orvosi vizsgálatra, esetleg halaszthatatlan családi összejövetelre mennek.
Orosházán a veszélyhelyzet kihirdetése óta nem jelentkezett a hajléktalanszállón újabb olyan orosházi vagy más településről érkező, aki igénybe venné a szálló szolgáltatásait.
A kihirdetett kijárási és látogatási tilalomhoz szigorúan tartania kell magát az átmeneti szálláson élő tizenhárom embernek. A nappali melegedőt és az éjjeli menedékhelyet igénybe vevők is megértették a látogatási tilalom fontosságát. Az átmeneti szálló lakói közül csak azok hagyhatják el az intézményt, akik igazoltan dolgoznak valahol, vagy egészségügyi vizsgálatra mennek.
Ha az ellátottaknak gyógyszer, élelmiszer és egyéb beszerzésére van szükségük, azt a hajléktalanszálló munkatársai intézik, akik rendelkeznek a szükséges védőfelszereléssel.
A lakók körében az intézménybe érkezéskor és szükség szerint is rendszeressé vált a lázmérés, valamint az egészségi állapotuk folyamatos nyomon követése.
Az Egységes Szociális Központ (ESZK) minden ellátott részére reggelit és vacsorát biztosít. Egy uniós pályázatnak köszönhetően naponta 35 adag ételhez is jutnak, ezt fogyasztják el ebédre a rászorulók. A szálló vizesblokkjait az ESZK az év elején felújította, pályázati forrásból 18 új matrac is rendelkezésre áll. Ezek szintén a higiénés körülmények jobbítását szolgálják, ugyanakkor a lakók körében ugyancsak rendszeresen szorgalmazzák a személyi higiénia fontosságát.
Békésen, az átmeneti szálló valamennyi telephelyén intézményelhagyási tilalom él – tudtuk meg Kádasné Öreg Juliannától. A békési szociális szolgáltatóközpont igazgatója elmondta, új ellátottat nem vehetnek fel, és önkényesen senki nem hagyhatja el az intézményt. Aki ezt mégis megtenné, azt csak 14 napos karanténba helyezéssel vehetik vissza, de ennek a feltételrendszerét igen nehéz megteremteni.
– Emellett csak azok érkezhetnek hozzánk, akik kórházból kerülnek ki negatív koronavírusteszttel – tette hozzá. – Az épületeket pedig azok hagyhatják el, akik dolgozni mennek vagy halaszthatatlan családi eseményre. Az ellátottaknak önkéntesek segítenek bevásárolni.
A lakók különösen az első napokban nehezen viselték, hogy az említett kivételektől eltekintve csak az udvarra mehetnek ki, de később megértették a korlátozás fontosságát. Tartanak a vírustól, éppen ezért sokat takarítanak, igyekeznek betartani az egészségügyi előírásokat. A szociális szolgáltatóközpont munkatársai pedig folyamatosan, éjszaka is ellenőrzik, hogy senki ne hagyja el az ingatlanokat.
Békéscsaba polgármestere, Szarvas Péter az intézményvezető tájékoztatása alapján elmondta, a Gyár utcai hajléktalanszállón élő 22 fő fegyelmezetten viselkedik, például a tévét egymástól távolabb ülve nézik, egymástól kellő távolságot tartva beszélgetnek. Az eddig közterületen élő öt kliens a nappali melegedőt az elmúlt két hétben nem hagyta el.
– A lakók nem fogadhatnak látogatókat, de ki sem szívesen mennek. Az utcai szociális munkások vásárolnak be nekik. Csak akkor lépnek ki a kapun, ha elengedhetetlen orvosi vagy laborvizsgálatra mennek, de akkor is rögtön visszatérnek – ismertette.
A szálló munkatársai számára bevezették a kötelező váltóruhát és váltócipőt, amelyeket szigorúan elkülönítve tárolnak, illetve mosnak ki. Van elég gumikesztyű, kézfertőtlenítő szappan és oldat, műtéti, valamint saját készítésű, háromrétegű szájmaszk. A napi takarításhoz olyan fertőtlenítőszereket alkalmazott mindig is az intézmény, amelyeket kórházakban használnak. Ezekkel mosnak fel és törölgetnek le mindent a lakóterekben.