halőrtorony

2020.09.12. 15:29

Édeni környezetben várják a turistákat Sarkadon

Fish Guard Tower, azaz halőrtorony – ezt a nevet kapta Sarkad legújabb látványossága, az Éden-tavaknál nemrég megépített kilátó, amely, mint ahogy a tavakat üzemeltető egyesületnél elmondták, reggeltől estig látogatható ingyenesen. Az Éden-tavak környezetét a város az elmúlt időszakban folyamatosan fejlesztette, és további beruházások várhatók.

Licska Balázs

20200908 Sarkad Debreczeni Gábor, a Sarkadi Éden Horgászegyesület elnöke beszélt a kilátóról is. Fotó: Licska Balázs LB Békés Megyei Hírlap

Fotó: Licska Balázs

A képviselő-testület legutóbbi ülésén szóba került, hogy nevet kapott az Éden-tavaknál megépített kilátó, és ahogy az a létesítménynél is olvasható, Fish Gurad Towerre, azaz halőrtoronyra keresztelték. Az épület ötszintes, 11,45 méteres padlómagasságú, az első három szintig monolit vasbeton, a negyedik és ötödik szinten pedig fémszerkezetű. Bár színt nem kapott, a jövőben zöld növényzettel futtatják be, így még látványosabbá válik az attrakció.

– Két tó terül el a város mértani középpontjában – mondta dr. Mokán István polgármester, emlékeztetve, hogy az elsőt a 90-es években rehabilitálták, megszüntetve az elvadult környezetet. A másodikat pedig a 2000-es évek elején alakították ki, a Gyepes-csatorna kiszélesedő szakaszát egy töltéssel leválasztották, és az így létrejött tó közepén egy mesterséges sziget szintén helyet kapott.

Debreczeni Gábor elnök elmondta, a Sarkadi Éden Horgászegyesület felel az ötszintes kilátó nyitásáért, zárásért is /A szerző felvétele/

– Mára mindkét tó kedvelt a horgászok körében, és mondhatjuk, hogy édeni környezetben várjuk Sarkadon a turistákat, a kikapcsolódni vágyókat – folytatta a városvezető. Hozzátette, bár a tavak városi tulajdonban vannak, azokat a Sarkadi Éden Horgászegyesület – erre a névre váltott a Sarkadi Bárkás Horgászegyesület – üzemelteti. Az elmúlt évek tapasztalata alapján kijelenthető: az önkormányzat és a civil szervezetek gyümölcsöző együttműködésének mintapéldája ez a kapcsolat.

Az egyesület gondozza a környéket, a város segítségével vizesblokkot, játszóteret létesítettek. Az önkormányzat pedig több ütemben jelentős, összességében több száz millió forintos beruházásokat hajtott végre az elmúlt években. A ma már Éden Camp néven futó egykori ifjúsági táborhoz előbb vizesblokk épült, majd három faház – bennük összesen harminchat férőhellyel –, gondnoki épület, filagória, kemence és medence. Létrejött a konyhát, étkezőt, teraszt magában foglaló blokk is a kö­zel­múlt­ban.

A szigeten tószínpadot alakítottak ki, sétautakat, illetve nemrég ért véget az a fejlesztés, amelynek hála egy 450 négyzetméteres rendezvénycsarnok jött létre, korszerű vizesblokkal. A két tó között pedig megépült a kilátó, illetve az első tó mellett egy filagória is színesíti a környezetet.

– A továbbiakban is jelentős fejlesztések várhatók az Éden-tavaknál – jelezte dr. Mokán István. A polgármester ismertette, hogy a Hargita sétányon, a Körösháti és a Bihar utca közötti szakaszon vegyes forgalmú utat építenének, amit biciklisek és autósok egyaránt használhatnának, erre egy magyar–román határon átnyúló program ad lehetőséget. A szigetre egy kápolnát álmodtak, illetve két újabb hidat építenének, továbbá konyhai kiszolgálót a rendezvénycsarnok mellé.

Hét tonna halat telepítenek idén

Debreczeni Gábor, a Sarkadi Éden Horgászegyesület – az eddigi Bárkás – elnöke elmondta, a fejlesztések révén fellendült a turizmus a tavaknál. Idén nőtt a látogatottság, több jegyet adnak, adtak el, mint korábban. Érdekesség: a horgászás már nem csak a férfiak szórakozása, egyre több a nő a vízparton.

A tervek szerint idén 7 tonna halat telepítenek a tavakba, eddig 5,7 tonna már a vízbe is került, ezek jellemzően 1,6 és 3,5 kilogramm köztiek. Ebben az évben korábbi rekordok dőltek meg, mivel egy 19,5 kilogrammos pontyot, illetve egy több mint 40 kilogrammos harcsát emeltek ki, de az elnök szerint ennél kétszer súlyosabb kopoltyúsok is úszkálnak a vízben. Kiemelte: bár csak 3,8 hektárnyi a vízfelülete, fantasztikus az Éden-tavak halállománya.

A kilátó nyitásáért és zárásáért ők felelnek: amikor világosodik, nyitják, sötétedéskor pedig zárják az első szinten lévő ajtót. Addig, azaz a teraszig, bárki bármikor felmehet.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a beol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában