2020.12.31. 14:19
Ismeretlen értékeket mutat be a távolban lépkedő fiatalember
Bő egy évvel ezelőtt indította útjára Távolban lépkedő elnevezésű Facebook-oldalát Tóth Béla. A békéscsabai fiatalember legfőbb célja, hogy minél többeknek bemutassa a Kárpát-medence különleges, gyakran kevésbé ismert természeti és épített értékeit. Ötletének fogadtatása egyértelműen kedvező, amit az is mutat, hogy már több mint öt és fél ezren követik az oldalt.
A fiatalemberhez egész életében közel állt a túrázás, szüleivel is sokat járta a természetet és az iskolai diákkörnek is tagja volt. Így szinte egyenes út vezetett a Távolban lépkedő elindításához. Mint elárulta, hazánkban vannak joggal népszerű és nagyon látogatott látványosságok, mint a Balaton vagy az egri vár, de
számos olyan értékkel is rendelkezünk, amelyeket talán kevesebben ismernek.
Az ötletének egyik célja ezek bemutatása.
– Szerettem volna megörökíteni utazásaimat, kirándulásaimat, túráimat és kiemelni minden egyes látnivalót. Ezért más oldalakhoz képest úgy próbáltam alakítani a Távolban lépkedőt, hogy egy-egy bejegyzés, egy-egy látnivalóról szóljon. Minden épületnek, szobornak, természeti látványosságnak van története, melyek mögött őseink vagy maga a természet erői állnak – mondta el Tóth Béla.
– S minden látnivaló el akarja mondani a históriáját nekünk. Persze, mint a jó ételt, néha-néha az oldalt is megfűszerezem pár másfajta képpel, amelyek nem konkrét látnivalók, hanem például egy szép panoráma, egy csodálatos kilátás.
A Távolban lépkedő elnevezéssel kapcsolatban elmondta, még véletlenül se akarta az utazás, túrázás, kirándulás és hasonló szavakat használni a névadáskor, ezzel is megkülönböztetve a koncepciót és egy kis egyediséget csempészni abba.
– Meg akarom mutatni, hogy
szűkebb és tágabb környezetünkben is rengeteg szép látnivaló van,
hogy ne vesszenek a múlt homályába, és ne érezzük azt, hogy természetes a jelenlétük, hiszen minden alkotás mögött valaki vagy valakik álltak, akik erőfeszítésükkel gyarapították kulturális értékeinket vagy maga a természet alakította, formálta magát – ecsetelte az egyébként társadalombiztosítási szakellenőrként dolgozó fiatalember. – A képeket sokszor telefonnal készítem vagy régi kompakt géppel. Természetesen próbálom a fotókat kicsit ráncba szedni, új köntös adni rájuk.
Tóth Béla nemcsak az anyaországot, hanem az egész Kárpát-medencét igyekszik közelebb hozni az emberekhez. Éppen ezért gyakoriak az erdélyi és felvidéki témák az oldalon. A fiatalember nagyon sokat túrázik, néhány hónapja például unokatestvérével, hét-nyolc részletben kerékpárral teljesítette a mintegy 848 kilométeres Alföldi Kék Túrát, természetesen ezalatt is számos fotó készült, majd rengeteg gyűjtőmunkát követően megszülettek a kapcsolódó posztok is. Hamarosan pedig újabb nagy fába vágja majd a fejszéjét,
a Rockenbauer Pál Dél-dunántúli Kéktúra lesz a következő kihívás számára.
A kezdeményezés fogadtatása kedvező, már több mint 5500-an követik az oldalt, a legtöbben talán Békés megyéből, de az ország más részeiről, valamint a határokon túlról is sokan nézik a fotókat, olvassák a posztokat. Béla számára a legfontosabb visszajelzés, hogy jó néhányan neki, illetve az oldalnak köszönhetően indulnak túrázni.
Kedvet kaphatnak a túrázáshoz
Több olvasója is jelezte, hogy a Tóth Béla, illetve a Távolban lépkedő oldal olyan tájakat, olyan értékeket ismertetett meg velük, amelyeket korábban nem ismertek, amelynek létezéséről nem tudtak.
– Azt hiszem, ezért érdemes csinálni és folytatni – mondta a fiatalember, akinek jövőbeli tervei között szerepel egy új fényképezőgép beszerzése. Béla jelenleg egyedülálló, de abban bízik, hogy hamarosan megtalálja a párját, aki talán szintén szeret utazgatni és túrázni, így a lánnyal együtt róhatják majd a kilométereket.