2021.02.27. 06:55
Pontosítani kell a házszámtáblákat Battonyán
2015 januárjától bevezették a központi címregisztert (KCR), amelynek az a célja, hogy a címek egy központi rendszerbe kerüljenek, vagyis a különböző nyilvántartásokban (ingatlan-, lakcím-, postai címnyilvántartás) szereplő adatok pontosak és naprakészek legyenek. A címképzésért felelős szerv a jegyző. Battonya jegyzője, Varga István Tamás a város hivatalos oldalán tette közzé, hogy a központi címregiszterbe a címadatok hiánytalan, pontos feltöltéséhez szükségessé vált a felülvizsgálat.
Ez időigényes, hiszen a pontos adatok megállapítása gyakran helyszíni szemle útján lehetséges. A címek felülvizsgálata során több probléma is felmerül; legjellemzőbb, hogy azonos házszám alatt különböző helyrajzi számok vannak, valamint telekmegosztások során nem egységes az újonnan létrejött/létrejövő telkek számozása.
Az is előfordul, hogy egy adott telek csupán helyrajzi számmal rendelkezik.
A közterület elnevezésének rendjéről, valamint a házszám-megállapítás szabályairól szóló önkormányzati rendelet, illetve a KCR-rendelet alapján elvégzik Battonyán a címek felülvizsgálatát, és a rendezetlen címek esetén a házszámok megváltoztatását. Ennek során minden esetben az ingatlan-nyilvántartásban szereplő helyrajzi számhoz rendelt házszám az irányadó.
Az esetleges házszámmódosításról a jegyző határozatot hoz, amiről minden érintett ingatlantulajdonos értesítve lesz. Miután határozat születik, a lakcímkártya cseréje érdekében az ingatlantulajdonosnak a határozat kézhezvételét követően személyesen kell felkeresnie a járási hivatalt. A lakcímkártya cseréje ingyenes.
Arról a polgármester, Boros Csaba is beszélt online lakossági tájékoztatójában, hogy vannak gondok a házszám- és az utcanévtáblák körül.
– Lesznek változások, kérem, legyenek türelmesek. Rendet kell teremtenünk, hiszen sokszor panaszkodtak a postások, hogy a küldeményeket a kitáblázás hiánya miatt sem képesek a megfelelő címzésre eljuttatni.
Az ingatlantulajdonos köteles feltüntetni a házán a számtáblát.
A városvezető azt is megerősítette: az önkormányzat kötelessége, hogy a hiányzó utcanévtáblákat pótolja.
– Önkormányzatunk 2021. december 31-éig gondoskodik az utcanévtáblák pótlásáról – tette hozzá Boros Csaba.
Az online tájékoztatón lakossági együttműködésre is tett megoldási javaslatot: tervezik, hogy gravírozógépet szereznek be. Vagy a városellátó szervezet vagy a szociális szövetkezet elvégezheti a lakossági megrendeléseket.
Megyénk tizenhat önkormányzatát keresték meg
A Magyar Posta Zrt. legfontosabb feladatának tekinti, hogy a küldeményeket gyorsan, biztonságosan kézbesítse a címzetteknek. Ezért szükséges az utcanév- és házszámtáblák kihelyezése jól látható módon.
– Ezek hiánya komoly gondot okoz a kézbesítésben. Gyakori, hogy csupán a kézbesítő helyismeretének köszönhető, hogy célba érnek a postai küldemények. Azonban a kézbesítő is lehet beteg, elmehet szabadságra, és az őt helyettesítő postai munkatársnak a fent felsorolt hiányosságok miatt gondot okoz egy-egy cím megtalálása – reagált hírportálunk megkeresésére a Magyar Posta sajtóosztálya.
A Magyar Posta Kelet-magyarországi Területi Igazgatósága felmérte az irányítása alá tartozó 9 megyében (Békésben is), hogy mely településeken van probléma a házszámok és az utcanévtáblák kihelyezésével. Jelentős mértékű házszám- és utcanévtábla-hiány miatt Békésben 16 önkormányzatot keresett meg a társaság.
Az önkormányzatok segítőkészek, a helyi tájékoztatási csatornáikon tesznek közzé felhívást, illetve a posta szórólapokon hívja fel az adott településeken élők figyelmét a házszámok kihelyezésére, valamint a levélszekrény elhelyezésére.