2021.03.16. 12:59
Korszerű technológiával idézik fel a történelmi hangulatot Gyulán
Befejeződött az Almásy-kastély Stefánia-szárnyának rekonstrukciója. A mintegy egymilliárd forintos beruházás során egyebek mellett a Dél-Alföld egyik legszebb báltermét alakították ki, de a teljes felújított épületben ötvözték a történelmi hangulatot a 21. századi technológiával.
Fekete-Dombi Ildikó és dr. Görgényi Ernő a korhűen kialakított konyhát szemrevételezi /Fotó: Imre Gy./
Fotó: Imre György
Az Almásy-kastély Stefánia-szárnyának felújítása véget ért. Már csak a székeket, az asztalokat és néhány, a vendéglátáshoz szükséges eszközt várunk – nyilatkozta hírportálunknak a helyszínen dr. Görgényi Ernő. Gyula polgármestere elmondta, az említett tárgyak kiválasztása megtörtént, a beszerzés folyamatban van.
– Igényes, exkluzív, egyedi minőségű, kereskedelemben nem kapható bútorokat várunk, amelyek az épülethez és annak funkciójához is teljes mértékben illeszkednek majd – tette hozzá.
A napokban érkeztek meg a speciálisan a bálterembe készült barokk mintás selyemfüggönyök, amelyek teljesen harmonizálnak a teremmel.
A polgármester kiemelte, az egész Alföldön egyedülálló közösségi tér jön létre, a térség egyik legszebb báltermével, amely ötvözi a korhű, történelmi hangulatot, valamint a 21. századi hang- és fénytechnikát, illetve a szolgáltatásokhoz szükséges legkorszerűbb technológiákat. Érdekesség, hogy a hangszórókat a falba építették be, amelyek így az összképet nem befolyásolják, ellenben tökéletes hangzást biztosítanak. Szükség esetén pedig, például esküvőkre, akár még plusz hangszórókat is beállíthatnak.
Dr. Görgényi Ernő kitért arra, hogy a beruházás kivitelezője és az alvállalkozók többsége is gyulai, akik magas minőségű, gyönyörű munkát végeztek. A szárny fűtését, ahogy a szinte pontosan öt éve átadott Almásy-kastély főépületének esetében is, környezetbarát módon, geotermikus hőszivattyús technológiával oldották meg. A szárnyban a bálterem mellett gasztrotörténeti bemutató- és látványkonyhát is kialakítottak, amihez fogyasztói tér, gasztrotörténeti tárlat és gyulai termékek kiállítása is kapcsolódik majd.
Fekete-Dombi Ildikó, az Erkel Ferenc nonprofit kft. kiállítóhelyek működtetéséért felelős ügyvezető igazgatója hírportálunknak elmondta,
a bálterem 168 fő befogadására alkalmas,
amelyben báloknak, esküvőknek, konferenciáknak, kulturális programoknak és a helyiség kiváló akusztikájának köszönhetően zenei programoknak, hangversenyeknek, koncerteknek is otthont fognak adni.
A gasztronómiai térben ugyancsak számos rendezvényt szerveznek majd, különleges ételbemutatókkal, népszerű séfek közreműködésével. Ebben a részben egy gyönyörű, 19. századi konyha kel életre, sütőkkel, kemencékkel, úgynevezett csikósparhelttel, tűzhellyel.
Ugyanitt csapatépítő tréningeket is tartanak majd,
akár a megyéből, akár az ország távolabbi településeiről várni fogják a munkahelyi, baráti társaságokat, családokat.
A már említett fogyasztói térben összesen negyven embert tudnak egy időben elhelyezni, itt akár egy-egy születésnapot, családi rendezvényt is meg lehet szervezni a jövőben. Az osztálykirándulások résztvevőinek, turistacsoportoknak étkezést is tudnak biztosítani helyi finomságokkal, például az ízletes gyulai sült kolbásszal vagy a helyi sajtokból, szárazkolbászból álló hidegtálakkal, gyulai szörpökkel, felnőttek esetében pedig a kiváló helyi sörrel.
A helyieknek mutatják be először
Fekete-Dombi Ildikó hangsúlyozta, amint lehetőség lesz rá, ahogy a kastély főépületét, úgy a Stefánia-szárnyat is elsőként a helyieknek mutatják majd be. Az érdeklődők számára speciális vezetéseket szerveznek majd, amelyek keretében a történelmi hátteret és a funkciókat is láthatják majd.
– Ilyen jellegű lehetőségek iránt már korábban is rengetegen érdeklődtek, de csak a Stefánia-szárny kialakításával tudunk az igényeknek megfelelni – fogalmazott a szakember. – Ha a járványhelyzet megengedi, hamarosan szeretettel várjuk majd a gyulai érdeklődőket a Stefánia-szárnyba is.