2021.06.22. 14:24
Űrfelvételek segítségével termesztenek a Ménesbirtokon
A Szegedi Tudományegyetem (SZTE) kutatói űrfelvételek elemzésével segítik a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. területén a növénytermesztést – tájékoztatta a felsőoktatási intézmény közkapcsolati igazgatósága az MTI-t.
Magyarországon elsőként az SZTE kutatói vizsgálják azokat a felvételeket, amelyeket a Német Légi- és Űrtávérzékelési Központ a felszínborítást vizsgáló képalkotó berendezése készít.
A felvételek a ménesbirtok csaknem 400 négyzetkilométeres területéről készülnek, a Nemzetközi Űrállomáson elhelyezett berendezés szenzoraival május elsejétől egészen október végéig minden áthaladáskor. A kapott adatokat az SZTE Alkalmazott Geoinformatikai és Távérzékelési Laboratóriumának kutatói elemzik. A projekt kiváló lehetőséget kínál a termesztett növények megfigyelésére fejlődési szakaszaikban. A képalkotó technológiának köszönhetően harmincszor 30 méteres térbeli felbontásban lehet elemezni digitális képfeldolgozási módszerekkel a területet.
A választott hathónapos időszakban, különösen a tavaszi vetésű napraforgó, szója és a legnagyobb területen termesztett hibridkukorica megfigyelésére lesz lehetőség a vetés előtti talajelőkészítéstől a vetésen át egészen a betakarításig.
A kutatócsoport tagjai a talajadottságok, a csapadék, az öntözés, a tápanyagutánpótlás és a növényzet állapota közötti térbeli összefüggéseket szeretnék elemezni. Izgalmas tudományos és gyakorlati kérdés a klímaváltozással, a száradással kapcsolatos kutatási eredmények és a növényzet állapotának elemzése.