2022.06.19. 07:02
Szent Iván-napi Vigadalom Békéscsaba főterén - Galériával
Sok százan vettek részt a Békéscsaba főterén megtartott Szent Iván-napi Vigadalmon, szombaton este. A hetedik alkalommal életre hívott esemény csúcspontjaként a hagyományoknak megfelelően, eleinkhez hasonlóan ismét meggyújtották a jeles dátumhoz kapcsolódó máglyát, majd a tradíciók szerint körültáncolták, illetve átugrották a tüzet.
Fotó: Für Henrik
A program különlegesnek számít, mert a népművészet a maga komplexitásában jelenik meg benne. A népi kézművesség mellett a néptánc, a népzene, a népmese mindig együttesen reprezentálja azt a kincset, azt az örökséget, amelyek hordozunk a világban – nyilatkozta lapunknak a helyszínen Kocsis Klára, a Békés Megyei Népművészeti Egyesület titkára. Az eseményt az egyesület, a Békés Megye Népművészetéért Alapítvány, a Balassi Közalapítvány és a Békés Megyei Néptáncosok Szövetsége Közhasznú Egyesület közösen szervezte.
Szent Iván-napi Vigadalom Békéscsaba főterén
Fotók: Für Henrik
Kocsis Klára elmondta, a Szent Iván-nap június 24-re esik, a vigadalmat pedig mindig az azt megelőző hétvégén rendezik meg. Az említett június 24-i dátumhoz számos különböző néphagyomány fűződik, amelyek összekapcsolódnak a nyári napfordulóhoz kötődő tradíciókhoz is. Ilyenkor az emberek nagy tüzeket raktak, hogy elűzzék a sötétséget, és ünnepelték a fényt, a világosságot.
A nap fénypontja, ahogy a szombati rendezvényé is a tűz körültáncolása és a tűzugrás volt.
A tánc a boldogságot, az egészséget, a szerelmet is szimbolizálta. Emellett pedig úgy tartották, hogy aki átugorja a tüzet, azt elkerülik a betegségek, illetve ehhez a szokáshoz szerelemkötés is tartozott. Úgy gondolták, hogy a párok, akik együtt ugrották át a lángokat, legalább egy évig együtt maradnak.
A szombati vigadalmon az érdeklődőket emellett mesterség-bemutatókkal is várták.
A hímzésbe, a gyapjúszövésbe, a rézművességbe, a fafaragásba, a fazekasságba, a gyékény- és szalmafonásba is betekinthettek. Volt népi kézműves játszóház a legkisebbeknek, ahogy a gyerekek és a családok régimódi játszótéren is kipróbálhattak olyan játékokat, amelyeket eleink, nagyapáink és nagyanyáink is használtak. A teljesség igénye nélkül a csoszogi, a paraszt csocsó vagy a gólyaláb is szerepelt a palettán.
A kiváló népzenét a Suttyomba zenekar szolgáltatta, Soós Emőke bábszínész mesét mondott, a rendezvény elején népzenei koncerttel hívogatták a közönséget. Látványos és sokakat vonzó néptáncbemutatók követték egymást, amelyeket minden alkalommal táncház is követett. A Gyöngygallér Énekegyüttes és a Meseházi Családi Dalárda egy rögtönzött flashmobot is tartott.
Kocsis Klára kiemelte, a rendezvény egyik különlegessége az interaktivitása, a közönség minden alkalommal nem csak nézője, hanem alakítója is a vigadalomnak, a program miliőjének.
A nyarat is elindították
Kocsis Klára kérdésünkre kitért arra, hogy a program egyfajta nyárindítónak is számít, hiszen a vigadalom a szünidő első nagyrendezvénye a békéscsabai Szent István téren. A szervezők mindig törekednek arra, hogy a családok valamennyi tagja megtalálja a kedvére való elfoglaltságot. Aki szeret táncolni, részt vehetett azokban a koreográfiákban, amelyet a néptáncegyüttesek hoztak magukkal. Emellett a népművészet, a népi kézművesség is egyre vonzóbb, egyre többen szeretnének ezzel foglalkozni, ami szombaton is látszott.