2022.11.29. 19:11
A gyors élettempó eltompítja az érzékszerveinket - hangzott el az MCC békéscsabai előadásán
Dr. Csepregi Gábor, a kanadai Manitoba Egyetem St. Paul's College-ának vendégkutatója tartott előadást hétfőn a Mathias Corvinus Collegium békéscsabai képzési központjában. Előadásának témája az volt, hogy hogyan láthatjuk a világot más szemmel.
Dr. Csepregi Gábor
Fotó: Lehoczky Péter
Dr. Csepregi Gábor korábban az Université de Saint-Boniface (Winnipeg) valamint a Dominican University College (Ottawa) vezetője volt. A jelenlét fogalmával foglalkozó aktuális projektje különösen fontos mai világunkban, ahol az emberi érzékelés és interakció alakításában egyre nagyobb szerepet kapnak az elektronikus eszközök. A Laval Egyetemen (Quebec City) szerzett teológiából mesterdiplomát és filozófiából doktori fokozatot. Tudományos pályafutása előtt olimpiai szintű vízilabda edző és -játékos volt.
Békéscsabai előadásában elhangzott, amikor a megszokott környezetünkben vagyunk, a megszokott módon végezzük a dolgunkat, hajlamosak vagyunk kevésbé odafigyelni a tárgyakra és az emberekre, elveszítjük a környezetünk gazdagságának, sokszínűségének érzékeléséhez szükséges képességünket.
Azt taglalta, hogy a szokások, a gyors élettempó gyakran eltompítják érzékszerveinket és képtelenek vagyunk tudatosan észlelni mindazt, ami körülöttünk van, és amit természetesnek veszünk. Megszokottá válnak az ismerős helyek, emberek, emiatt csak a számunkra legfontosabb információt fogadjuk be és rengeteg részlet elkerüli a figyelmünket. Arra kereste a választ, hogyan tudunk változtatni megszokott életvitelünkön és másképp látni környezetünk élő és élettelen világát.
Kiemelte, új nézőpontot alakíthatunk ki, ha megpróbálunk a vendég szerepébe helyezkedni és kívülállóként tekinteni régóta ismert városunkra, otthonunkra vagy szeretteinkre. Hangsúlyozta, fontos, hogy az emberekre se absztrakt módon, egy tulajdonságukat kiemelve tekintsünk, hanem komplex egészként lássuk őket.