2023.05.09. 11:53
Békési Kastélyok: letesztelték a túravezetők a bringás vándortábor útvonalát – galériával
Nyáron már Békésben is szerveznek bringás vándortábort, a mintegy 300 kilométeres, Békési Kastélyok elnevezésű útvonal túravezetői bejárása a hétvégén zajlott. A Magyar Kerékpáros Turisztikai Szövetség (MAKETUSZ) és a Békéscsabai Turisztikai Egyesület együttműködésének köszönhetően az idei év nyarán összesen 25 turnusban félezer középiskolás diák és félszáz pedagógus érkezik a térségbe azért, hogy bringával fedezzék fel a környék természeti és épített értékeit. Hétvégén bejárták a túravezetők a leendő útvonalat.
A túravezetői csapat, középen Kociha Attilával, a túravezetői túra vezetőjével.
Fotó: Erdei-Kovács Zsolt
A péntektől vasárnapig megszervezett túravezetői bejárás egyik legmeghatározóbb tapasztalata az, hogy a 300 kilométeres távot kizárólag a felkészült, elhivatott és mindenre elszánt túravezetők segítségével tudják majd jól, jó hangulatban teljesíteni a diákok. Szervezésben és humán erőforrás tekintetében minden adott, a leendő túravezetők mind gyakorlott bringások.
A terep rendkívül változatos, majdhogynem bármi előfordulhat és valószínűleg elő is fog fordulni, éppen ezért fejlett problémamegoldó készséggel kell rendelkeznie annak, aki a gyerekeket, fiatalokat és az őket kísérő tanárokat szeretné kalauzolni. Ezt a kvázi szuperképességet emelte ki Pénzes Erzsébet, a MAKETUSZ elnöke, szakmai vezetője is.
Tömény élménypakk fogadja az ide érkezőket
A pénteki nap délutánja lazán indult, a csapat Békéscsabáról elindulva a bányatavakhoz tekert, majd vissza a városba, ahonnan Vesze, Póstelek, Gerla, Doboz és Szanazug következett, de a kör végül Gyulával lett teljes. A vacsora (is) tökéletes volt és az étkezést biztosító helyszínen még Steinmetz Ádámmal is össze lehetett futni. Olimpiai bajnok vízilabdázó a nyári időszakban valószínűleg nem áll majd rendelkezésre, de annyi bizonyos e nélkül is számos látnivaló érdekesség, rendkívül tömény élménypakk fogadja majd az ide érkezőket.
Bizton állítható, hogy a békési bringás tábor felveszi a versenyt az ország bármely pontján rendezett hasonló eseménnyel.
Jelenleg összesen 13 bringás vándortábor érhető el, kivétel nélkül mindenki megtalálhatja a számítását.
A második nap kifejezetten izgalmas volt: délelőtt a Gyula-Sarkad-Kötegyán-Méhkerék-Újszalonta-Geszt-Fancsikapuszta-Biharugra útvonalon haladtunk. Az ebédszünet és egy kis pihenő után a Körösnagyharsány-Körösszakál-Komádi-Körösújfalu-Vésztő-Szeghalom-Várhely útvonal bejárása következett. A szombati nap teljes távja egy kis kacskaringóval együtt valamivel 130 kilométer fölött állt meg, de így legalább be lehetett hozni a pénteki penzumot is.
Szembeszél az Alföld hegye
Vasárnap reggel tiszteletét tette az eső, de mire útnak indult a csapat, addigra el is állt. Viszont a szél megkívánt némi plusz erőfeszítést a résztvevőktől. Aki eleddig nem ismerte „a szembeszél az Alföld hegye” mondást, az ezen a délelőttön hibátlanul megtanulhatta. A vasárnapi etap Szeghalmon, a várhelyi táborban kezdődött, majd Vésztő, Bélmegyer, Bélmegyer Fáspuszta, Köles-ér, Hosszúfok, Mezőberény és Békés-Dánfok következett.
Az ebédszünet után jött Békéscsaba, Szabadkígyós, Kígyós-puszta, a Steigervald tanya, Fényes, Kápolnahalom és végül ismét Békéscsaba.
Rengeteg élmény, inger, tapasztalat gyűlt össze, amit a túravezetők szakmai szempontok alapján összegeznek, rendeznek, részleteznek. A túravezetői túrát Kocziha Attila vitte, aki rendkívüli elszántsággal tekerte a rendelkezésére álló vasat.
A térségben megvalósuló, Békési Kastélyok elnevezésű tematikus túrával kapcsolatosan Pénzes Erzsébet elmondta, biztosan remek lesz, mert nagyon sok a látnivaló és nagyon jó az útvonal.
Hozzátette, ez a szakasz igencsak biztonságos és jelentős része megfelelő minőségű útvonalon halad, amit szeretnek a gyerekek. Összesen félezer középiskolás érkezik majd az ország minden részéből egy-egy hétre, ami arra biztosan jó lesz, hogy rá tudjanak csodálkozni Békéscsaba környékére, hogy jé, ez is egy jó hely, ide is érdemes eljönni – fogalmazott.
– A klasszikus, népszerű kirándulóhelyek mellett olyan területek is vannak az országban, amelyek kevésbé vannak a figyelem, illetve érdeklődés középpontjában – emelte ki, aláhúzva: ez is egy fontos szempont, amit figyelembe vesznek egy-egy túraútvonal összeállításakor. A pozitív hozadékok között van az is, hogy aki kerékpáros vándortáborban vesz részt az nagyon sok bringás ismeretet és persze élményt is kap. Mindenki maga viszi a csomagját és ezáltal azt is meg lehet tanulni, hogy mit érdemes pakolni, mit érdemes összekészíteni a megfelelő úti csomaghoz.
Békési Kastélyok: letesztelték a túravezetők a bringás vándortábor útvonalát
Fotók: Erdei-Kovács ZsoltMilyen a jó túravezető?
Szuper túravezetői csapat jött össze, igazi bicajos arcok – ezt a személyes meglátást a MAKETUSZ szakmai vezetője is megerősítette és azt is részletezte, hogy a jó túravezető megfelelő ismeretekkel és kiváló fizikummal kell rendelkezzen, valamint sok más jó adottság és képesség, képzettség mellett a személyiség, továbbá a hangulatteremtő készség is meghatározó. – Egy fáradt túravezető nem tud úgy koncentrálni, mint kellene, ezért elengedhetetlen az, hogy a diákcsapatokat kalauzoló személy kiemelkedően jó fizikai adottságokkal rendelkezzen – szögezte le.
A problémamegoldó készség is olyan követelmény, ami elengedhetetlen ahhoz, hogy a túra jó hangulatban tudjon megvalósulni.
S, ha már a megvalósulás szóba került, akkor nem lehet nem megemlíteni Opauszki Zoltán nevét, aki a Békéscsabai Turisztikai Egyesület vezetőjeként és a város turizmusért felelős tanácsnokaként sokat tett és sokat tesz azért, hogy Békéscsaba és térsége megkerülhetetlen pont legyen Magyarország bringás térképén. Ebben a vetületben azt is érdemes megemlíteni, hogy a Wenckheim-kerékpárút nemrégiben nyerte el az év kerékpárútja megtisztelő címet. Pénzes Erzsébet ismertette, legelőször tavaly tavasszal folytattak online megbeszélést Opauszki Zoltánnal.
A MAKETUSZ elnöke a Munkácsy Mihály Múzeumot is kiemelte, azt is hozzátéve, hogy a legelső, 2022 novemberében tartott bejárás alkalmával már tudta, hogy itt biztosan lesz bringás vándortábor.
A bringás vándortáborok célja az, hogy megmozgassa a gyerekeket, s hogy jobban megismerhessék az országot, valamint az is lényeges, hogy a bringázást és a mozgást is megszeressék. A célok között az is meghatározó, hogy magát a mozgásformát is jobban megkedveljék.
Mint jelezte, a Bringásvándor program az Aktív Magyarország államtitkárság támogatásával valósul meg.
Később is szívesen pattannak nyeregbe
Az utánkövetési adatok alapján elmondható, hogy a gyerekek 50 százaléka a későbbiekben is előszeretettel veszi elő kétkerekűjét és pattan nyeregbe azért, hogy tekeregjen egy kiadósat. Joggal bízhatunk benne, hogy a Békési Kastélyok túra teljesítését követően ez az arány még az 50 százalékosnál is jobb lesz majd.