2024.07.18. 16:53
Veszélyes a Gyulai úti körforgalom?
A Gyulai úti körforgalom ügye is szóba került a minap Békéscsabán, a városi közgyűlés ülésén. Szente Béla önkormányzati képviselő jelezte, hogy sokan közlekednek arra gyalogosan és kerékpárral, és hogy növelni kell a közlekedés biztonságát a csomópontban, amely szerinte a járókelők és a biciklisek számára veszélyes. A közútkezelő nem tervez a Gyulai úti körforgalom esetében semmilyen beavatkozást, 2020 óta egyébként két baleset történt itt.
Szente Béla önkormányzati képviselő vetette fel a városi közgyűlés korábbi ülésén, hogy szükség lenne a közlekedés biztonságát javítani a Gyulai úti körforgalomnál. Ugyanis sokan mennek gyalogosan és kerékpárral a benzinkút és a dűlő felé, és nem megoldott számukra az átkelés. A csomópontban 2020-ban halálos baleset is történt: egy kamion elütött egy kerékpárost, a biciklis a helyszínen életét vesztette.
A téma a grémium legutóbbi ülésén azért került napirendre, mert a Gyulai úti körforgalomba csatlakozó utak többsége a Magyar Közút Nonprofit Zrt. kezelésében áll, és az önkormányzat szakmai javaslatot kért a közútkezelőtől, hogy milyen megoldással lehetne itt a közlekedés biztonságát növelni. A válasz pedig a közelmúltban érkezett meg a cégtől. A Gyulai úti körforgalomban fut össze a 446-os, a 44-es, valamint a benzinkúthoz és a dűlőhöz, továbbá a barkácsáruházhoz vezető út.
Így építhető tovább a Gyulai úti kerékpárút
A Magyar Közút Nonprofit Zrt.-nél jelezték, hogy a körforgalomtól délre fekvő területek biztonságosan megközelíthetők mind gyalogosan, mind kerékpárral a kiépített kerékpárútnak köszönhetően. A benzinkút irányába nem építettek ki gyalogos vagy kerékpáros létesítményt, viszont a Gyulai úti bicikliút arrafelé továbbépíthető. Azt is jelezték, hogy miként.
Mint írták, ki lehet tehát indulni a 446-ossal párhuzamos, azaz a Gyulai úti kerékpárúttól, majd keresztezni kell a 446-ost, azaz a Gyulai utat, illetve a 44-es Békéscsabát elkerülő szakaszát, és így lehet csatlakozni a benzinkúthoz és a dűlőhöz bekötő úthoz. A Gyulai úti körforgalomban, a 446-os és a 44-es ágainál úgynevezett elválasztó szigeteket alakítottak ki, amelyek alkalmasak a kerékpáros átvezetések kiépítésére, hiszen az átvezetések helyein a szigeteket úgymond megszakították.
Csaknem öt év alatt két baleset volt a Gyulai úti körforgalomban
A Magyar Közút Nonprofit Kft.-nél úgy vélik, hogy ezzel a megoldással a benzinkút, a dűlő irányába közlekedők, valamint a csomópontól északra élők biztonságos közlekedése megoldott lehetne, legyen szó akár gyalogosokról, akár kerékpárosokról. A közútkezelő nyilvántartása szerint egyébként 2020 óta a Gyulai úti körforgalomban mindössze két baleset történt, amelyek között nem volt összefüggés. A kedvezőnek mondható baleseti statisztikáktól függetlenül támogatnak minden olyan beruházást, amely a biztonságot erősíti.
A Magyar Közút Nonprofit Zrt. nem tervez beruházást
A cég leveléből ugyanakkor az olvasható ki, hogy a társaságnál egyelőre nem terveznek ilyen jellegű fejlesztést a szakaszon. Ugyanis, mint fogalmaztak, gyalogos és kerékpáros létesítményeket belterületen elsősorban az önkormányzatok létesítenek, továbbá főúthoz kapcsolódó hasonló fejlesztésére nincs lehetőségük pályázatot benyújtani. Azt is írták, hogy amennyiben ezt a kerékpárút-építést az önkormányzat saját beruházásában és saját költségén szeretné megvalósítani, akkor a vonatkozó jogszabály szerint ebbe a Magyar Közút Nonprofit Zrt.-t nem kell bevonnia.
Szente Béla: meg kell oldani a problémát
Szente Béla önkormányzati képviselő a városi közgyűlés ülésén hangsúlyozta: sokan laknak a környékben, a benzinkút felé is sokan mennek gyalogosan és kerékpárral egyaránt, tehát a problémát meg kell oldani. Úgy véli, tárgyalásokat kell kezdeményezni a Magyar Közút Nonprofit Kft.-vel, és a véleménye szerint a közútkezelőnek kell ezt a gondot orvosolnia, mivel a Gyulai úti körforgalom, valamint a meglátása szerint balesetveszélyes szakasz a cég kezelésében van. Ugyanakkor jelezte azt is, hogy érdemes lenne megnézni, mennyibe kerülne egy ilyen beruházás, és esetleg egy városi fejlesztés keretében megvalósítani, ha van rá lehetőség.