2 órája
Elindult a békéscsabai szakképzésben az ASzakkör mintaprogram – galériával
Együttműködési megállapodást kötött a Békéscsabai Szakképzési Centrum és a Magyar Nemzeti Művelődési Intézet pénteken a Vásárhelyi Pál Technikum és Kollégiumban. A kooperáció értelmében az oktatási intézmény hét tagiskolájának több mint félszáz tagja csatlakozott az ASzakkör mintaprogramhoz.
A megjelenteket a Kulturális és Innovációs Minisztérium kultúráért felelős államtitkára köszöntötte, aki beszédében kiemelte, hogy ASzakkör program 2021-ben indult útjára, melyet úgy terveztek, hogy idővel lehetővé váljon annak szélesedése, tartalmi, földrajzi, valamint nemzeti szintű lefedettségi bővülése. Závogyán Magdolna mérföldkőnek nevezte a Békéscsabai Szakképzési Centrum és a Magyar Nemzeti Művelődési Intézet partnerségében elinduló mintaprogramot, melyet úttörő céllal hoztak létre. Mint mondta, a program minden érintett számára olyan lelki, szellemi többletet támogat, amely hosszútávon érezhető, nemzetépítő jelentőséggel bír.
Az oktatás, nevelés területén lépni bármilyen kulturális programmal hatalmas felelősség és kihívás egyben – jegyezte meg. Emlékeztetett, hogy a mintaprogramhoz a BSZC hét oktatási intézményéből 20 szakágban 111 közösség, 555 résztvevővel csatlakozott, melyet az államtitkár óriási eredménynek nevezett. Hangsúlyozta, ebből is látszik, hogy kulturális hagyományaink mindennapi megélése, kézműves örökségünk mai keretek közé való növesztése, illetve a kétkezi alkotás semmihez sem fogható élménye igenis reális alternatíva a fiatalok számára a minőségi időtöltésre.
A BSZC diákjai, oktatatói térítésmentesen vehetnek rész az ASzakkör programban
Mucsi Balázs Sándor, a Békéscsabai Szakképzési Centrum főigazgatója elmondta, különböző objektív mérőszámok alapján az intézmény közel tíz év alatt az ország egyik legjobb szakképzési centrumává vált. Megjegyezte, hogy olyan alapra kell helyezniük a tudást, melyet a későbbiekben egy alkotni, hazánkat felemelni és a fejlődés pályájára emelni képes diákság, majd később munkavállaló alkot. Közölte: hisz abban, hogy a testi, mentális és kulturális értékek közvetítése és az alkotóközösségek támogatása legalább annyira fontos feladatuk, mint a kitűnő szakképzés.
Mint fogalmazott, az intézmény mindig kiemelt szerepet játszott a hagyományaikat és a nemzettudat ápolását, értékközpontú programokat előállító és előállítani képes közösségek koordinálásában, létrehozásában. Felidézte, hogy a mintaprogramba való jelentkezés során nemcsak a diákok, hanem oktatók, technikai dolgozók, vezetők részéről fogalmazódott meg az az igény, hogy értékteremtő közösségbe szerveződjenek. A főigazgató hozzátette, a Magyar Nemzeti Művelődési Intézetnek köszönhetően a napokban 9 raklapnyi ASzakkörhöz kapcsolódó termék, áru érkezett az intézménybe, ily módon a program a résztvevő diákok, oktatók számára teljesen térítésmentesen áll rendelkezésre.
Az együttműködés támogatja a helyi értékek megőrzését a szakképzésen belül
A Magyar Nemzeti Művelődési Intézet ügyvezetője arról beszélt, hogy az ASzakkör program 2021-ben hat szakágban, 7 ezer fő részvételével indult el. Nagy Edina ismertette, hogy ezt követően folyamatosan bővítették a szakágak számát, mellyel párhuzamosan emelkedett a résztvevők száma, 2022-től pedig a Kárpát-medencei közösségek is csatlakoztak a programhoz. Kiemelte, hogy az idei évben 20 szakágat hirdettek meg, melyre 3040 szervezet 14 ezer fővel jelentkezett, ami szerinte mutatja a program sikerességét.
A BSZC-vel való együttműködés részleteiről szólva kifejtette, a szakköri foglalkozások húsz alkalommal, heti 2-4 órában jönnek létre egészen a tanév végéig, majd a közösségek és a diákok egy kiállításon mutatják be az elkészült alkotásaikat. Tájékoztatott, hogy az intézet biztosítja Aszakkörhöz szükséges eszközöket és alapanyagokat, a vezetők számára online vizsgával záruló módszertani felkészítést, a foglalkozásonkénti online videókat, valamint az online módszertani segédleteket. Az ügyvezető rámutatott, hogy az együttműködés révén a program egyedülálló módon támogatja a fiatalok készségeinek és kompetenciáinak fejlesztését, hozzájárulva többek között a helyi értékek megőrzéséhez a szakképzés keretein belül.
Az együttműködési megállapodás aláírását követően Závogyán Magdolna kulturális államtitkár, valamint Lukoviczki Máté, Békéscsaba diákpolgármestere jelképesen egy gombnyomással digitálisan is elindították a projektet.
Elindult a békéscsabai szakképzésben az ASzakkör mintaprogram
Fotók: Vincze Attila