1 órája
Mesemákos mellett káposztás és diós haluska is készült a csabai Meseházban
A haluskalevet sem dobták ki a Csabai Szlovák Klub tagjai hétfőn, amikor háromféle haluskával, káposztással, dióssal és mákossal rukkoltak elő a Meseházhoz tartozó nemzetiségi klubházban. Az összejövetelen elhangzott, a haluska igazi szlovák étel, speciális főtt tészta, brindzától a sajtig, máktól a pirított káposztáig ízesítik, keverik össze. A haluska levéből most levest főztek.
A haluska nem veszített népszerűségéből, és a haluskalevet – vagyis amiben a tészta főtt –, nem dobták ki most sem. Korcsok Mátyásné Jutka vezetésével, vöröshagymával, zöldségzölddel és őrölt pirospaprikával haluskalevest főztek belőle.
A haluska levét többféleképpen hasznosították
A békési származású Schwertner Józsefné Eszti elmondta, náluk a malacoknak adták. Knyihár Judit és Stír Mátyásné Ica kiemelte, családjukban keményítőként használták, hétfőnként mostak, és kikeményítették Vele az ágyneműt, amit aztán mángoroltak, valamint a fehér ingeket is, hogy jobban lehessen ezeket vasalni.
Veres Krisztina, a Meseház vezetője és Soncz Andrea munkatárs reszelte le a káposztát, Korcsok Józsefné ízesítette, pirította.
– A Meseház udvarán van egy diófa, a diós haluska alapanyaga onnan származik – emelte ki Krisztina. – A mákot a boltban vettük, hiszen ma már nemigen termesztik a kertekben. A Mesemákos pedig egy játékos elnevezés, ennek keretében generációkon átívelő programokat valósítunk meg, de most a mákos haluskára utalt.
Szilvalekváros mákos derelye, szilvás gombóc is készült
A Meseház megálmodója, Schéner Mihály Kossuth-díjas képzőművész mondta: „Vegyétek kezetek ügyébe a szívetek szerint valót!” Most a Csabai Szlovák Klub asszonyainál ez a haluskát, illetve a hozzávalókat jelentette.
– Ha szombat, akkor haluskova robota, ez járta nálunk, vagyis ez volt a családban a munkás tésztás nap – ecsetelte Schwertner Józsefné. – A haluska mellett a szezonnak megfelelően szilvalekváros mákos derelye, szilvás gombóc is készült.
Ha mákot tettek a gubára, mézzel édesítették
Az összejövetelen a mákos és a brindzás guba is szóba került, ezt az ételt nem kifliből, hanem maradék kenyértésztából készítették. Hosszúkásra sodorták, majd egy-két centisre felvágták, szűrőbe tették, ezt követően forró vízzel leöntötték. Miután kiszedték, zsírral egy kicsit meglocsolták, hogy ne legyen száraz. A kenyértészta azért volt ideális, mert nem ázott szét. Ha mákot tettek a gubára, mézzel édesítették, de sokan a brindzás gubára esküdtek.