2 órája
A szociális munka világnapját, a hivatásban dolgozókat ünnepelték - galériával
A szociális munka világnapja alkalmából rendezett ünnepséget a Gyulai Kistérség Egységes Szociális és Gyermekjóléti Intézménye pénteken este a gyulai Vigadóban. A szociális munka világnapján ezúttal is számos elismerést adtak át a területen kimagaslóan teljesítő szakembereknek.
Dr. Görgényi Ernő, Gyula polgármestere a szociális munka világnapja alkalmából tartott beszédében kiemelte, a szociális érzékenység ősi keresztény érték.
– Ugyan a mai kor embere sajnos mintha kezdene megfelejtkezni erről az alapvetésről, de mégis vannak, akik a változó korszellem ellenére is élethivatássá emelik a krisztusi elvet: őket, a szociális ágazat dolgozóit ünnepeltük pénteken – tette hozzá. – Gyulán egy polgári városban élünk, ahol tiszteljük elődeinket, és ahol – nem kis mértékben két egyházi történelmi személyiségnek, Göndöcs Benedeknek és Apor Vilmosnak köszönhetően – ma is a legfontosabb erények egyikeként tekintünk a szociális érzékenységre.
Szociális munka: a hivatásban dolgozók felelőssége hatalmas
Mint kifejtette, a szociális érzékenység és a szolidaritás valóban a legnemesebb polgári erények közé tartoznak, a szociális képzés pedig ezekre az erényekre épít.
– Szükség is van az erős felépítményre, hiszen a szociális munkát végzők felelőssége hatalmas, munkájuk nem mindennapi erőt és elszántságot kíván – ezért is becsüljük olyan nagyra azokat, akik a segítségnyújtásnak szentelik életüket – folytatta a gondolatot. – Ráadásul a szociális ágazat dolgozói folyamatosan új kihívásokkal kell szembesüljenek. Szegénység ugyanis mindig volt, emellett viszont minden kornak megvannak a maga jellegzetes társadalmi problémái, melyek esetében elengedhetetlen a szakemberek által nyújtott segítség. A mi korunk esetében ez a kortünet a társadalmi elidegenedés.
A társadalmi elidegenedés közepette még több a kihívás
Hozzátette, nem túlzás azt állítani, hogy a jelenlegi generáció az intellektuálisan és mentálisan magukra hagyott gyermekek generációja.
– Ők azok a fiatalok, akiket a digitális felületek „nevelnek” és szórakoztatnak, akik társas magányban, érdemi segítség és kellő számú személyes interakció nélkül kényszerülnek leélni életüknek azt a részét, melyet mi életünk legmozgalmasabb, legszínesebb és leggondtalanabb időszakaként idézünk fel. S nekik is általában a szociális munkások tudnak segítséget nyújtani – fogalmazott. – Nem véletlen, hogy azon családok közül, ahol a pénzhajhászás vagy más okok miatt így cseperednek fel a gyerekek, sokan azokban az intézményekben kötnek ki, ahol a szociális munkások dolgoznak. Ez pedig hatalmas kihívás, hiszen a szociális munkásoknak nemcsak új problémákkal kell megküzdeniük, hanem olykor olyan ellenállással is, amire nem számítanak.
Hála és elismerések a szociális munkásoknak
Hangsúlyozta, ezért nem lehetnek elég hálásak a szociális munkásoknak.
– Mindazért, amit értünk és nehéz helyzetbe került embertársainkért tesznek – emelte ki. – Ezért is fontos számunkra, hogy kifejezzük a szociális munkások iránt érzett megbecsülésünket.
Kitért arra, hogy a korábbi években, a nehéz helyzetben is megoldották az év végi jutalmazást, amire természetesen idén is számíthatnak. Az egyeztetések zajlanak, és egy olyan programon is dolgoznak – amit a jövő évi költségvetés ismeretében fognak véglegesíteni –, ami a szociális ágazat dolgozóinak munkakörülményeit hivatott javítani.
Igazi közösség
Kiss Szabolcs, a Gyulai Kistérség Egységes Szociális és Gyermekjóléti Intézménye igazgatója elmondta, az intézmény számára nem csupán egy munkahely.
– Amióta 2002-ben csatlakoztam, mindig is egyfajta családnak éreztem ezt a közösséget – fogalmazott. – Egymásra támaszkodunk, kortól, nemtől, végzettségtől függetlenül – hiszen mindannyian ugyanazért a nemes célért dolgozunk, hogy biztonságot, támogatást és reményt nyújtsunk azoknak, akiknek erre a legnagyobb szükségük van.
Szerteágazó a munkájuk
Kiemelte, munkájuk szerteágazó és sokféle. Gyulán, Eleken, Kétegyházán és Lőkösházán 23 telephelyen látják el feladataikat, és több mint 300 közalkalmazottal, valamint külső szakemberek segítségével állnak készen, hogy gondoskodjanak a rászorulókról.
– A szociális alapszolgáltatások sokaságát nyújtjuk, az idősek ellátásától kezdve a demenciával élők támogatásán, a pszichiátriai és szenvedélybetegséggel küzdők segítésén, a fogyatékkal élők gondozásán át a gyermekjóléti szolgáltatásokig – részletezte a teljesség igénye nélkül.
Kifejtette, az intézmény által nyújtott sokszínű feladatkör és a különböző településeken végzett munka mind azt jelzi, hogy a közösségük valóban a társadalom szövetéhez kötődik.
„Mi töltjük be azokat a szerepeket, amikre oly gyakran nincs más jelentkező”
– Mi töltjük be azokat a szerepeket, amikre oly gyakran nincs más jelentkező. Mi vagyunk sokszor a családjaik helyett a gondozottak támasza és vigasza – hangsúlyozta. – A szociális munka nem csupán egy hivatás, hanem egy életre szóló elkötelezettség és mindemellett közösség.
Elismeréseket is átadtak
Az eseményen köszöntötték az intézmény legfiatalabb közalkalmazotti jogviszonyban álló munkavállalóját a kétegyházi bölcsődei dajkát, Domokos Vandát.
Ezután az intézményvezetői dicséretek és elismerések átadása következett.
- A kétegyházi intézményegységből Kubinszki Csabánét ismerték el.
- A Lőkösházi Gondozási Központból intézményvezetői dicséretben részesült Mohácsiné Tóth Tímea.
- Az eleki intézményegységből Szabó Anita vehetett át az elismerést.
- Gyuláról Semsei Margit, Igriczné Arató Ildikó, Juhász Edit, valamint a család- és gyermekjóléti szolgálat kollektívája részesült intézményvezető dicséretben.
- A 2024-as év Aranypedál díjazottja Dürgőné Márta Ilona lett, aki 2000 óta dolgozik házi gondozóként Gyulán.
- Az év klubja vándorkupát az 5. számú Idősek Klubja munkatársai vehették át.
- Az év dolgozója címet idén Kóra János érdemelte ki.
A szociális munka világnapját, a hivatásban dolgozókat ünnepelték
Fotók: Bencsik Ádám