2024.04.08. 11:46
Sok-sok ezer öltés: ismét maradandót alkotott a csabai, Meseházi Forgórózsa
Igen termékeny időszakot tudhat maga mögött a békéscsabai Meseházi Alapítvány Forgórózsa Hagyományőrző Alkotócsoportja Bogárné Szőke Erika vezetésével. A több mint tízéves csoport legutóbbi sikere, hogy a XIX. Kárpát-medencei Népi Textilfesztiválon a Színhangulatok témakör csoportos kategóriájában I. díjat vehettek át a bakonyi, vagdalásos hímzés feldolgozásaival.
Veres Krisztina, a Meseház vezetője és Bogárné Szőke Erika kiemelte, nagyon büszkék az elért eredményekre, hiszen számos munkaóra és megszámlálhatatlan öltés rejlik a csodaszép alkotások mögött. A díjazott munkák alkotói: Arnóth Anna, Bogárné Szőke Erika, Farkasné Zemján Gyöngyi, Herpai Jánosné, Hugyeczné Volent Viktória, Szilágyi Éva, Zahorán Pál Zoltánné.
Az együttlét csodája is bearanyozza életüket
– A találkozások barátságos helyszínét, az elmélyült alkotás hátterét köszönjük a Meseház munkatársainak – hangsúlyozta Bogárné Szőke Erika. – A Csoóri Sándor Program biztosította mindazt, hogy sikerrel pályázhassunk, köszönet érte. Hálás köszönetem a csoport minden tagjának, akik velem együtt hisznek abban, hogy miközben hímzéseinkkel a néphagyományok átörökítését szolgáljuk, a közösség öröme, az együttlét csodája is bearanyozza hétköznapjainkat.
Bogárné Szőke Erika gyermekkora óta hímez, a Meseházi Forgórózsa Hagyományőrző Kört 2013-ban alapította. A tagok azóta számtalan sikert zsebeltek be, tíz tartalmas esztendő munkáiból nyitottak tárlatot tavaly Békéscsabán, a Nemzetiségi Klubházban.
– Mindegyik elkészített, kiállított darabnak mondanivalója van, elsősorban lakástextileken és viseleteken keresztül üzennek a jelentéssel bíró motívumok – ecsetelte Erika. – A hímzések elkészítése időigényes, a nagyobb asztalterítőknél például több hónapot is igénybe vehet a munka. Ahogy az idő múlik, úgy bontakoznak ki a motívumok, úgy lesz az alkotó öröme is egyre nagyobb – mondta a népi iparművész.
A modern is lehet szép, ha ízléses
Az igazi elismerés pedig az a csoport tagjainak, ha az elkészült munkáikat díjazzák, és emellett családtagjaik, barátaik is láthatják. Így volt ez a XIX. Kárpát-medencei Népi Textilfesztiválra készített hímzéseiknél is, amiket heteken át láthatott a közönség a Békés Megyei Könyvtárban.
Közösen látogattak el a tárlatra, és ahogy fogalmaztak, megérte a ráfordított idő, a sok ezer öltés. Azt már Veres Krisztina tette hozzá, hogy a kivitelezésben résztvevő tagok igazi csodát hoztak létre.
– Minden szerdán több órát együtt töltünk a 22 taggal – hangsúlyozta Veres Krisztina. – Várjuk a fiatalokat, a kezdőket is. A csoport kapcsolódik a Meseház közművelődési tevékenységéhez is, a gyermeknapon, a szüreti mulatságon is bemutatkozunk; a kisebbek tűbe fűznek a Forgórózsa tagjainak hozzáértésével, az egyszerűbb lánc-, szár- és laposöltést is kipróbálhatják.
Bogárné Szőke Erika a modern hímzéssel kapcsolatban kiemelte, jó, ha tű kerül a kezekbe, a modern is lehet szép, ha ízléses. Találkozhat az alkotókedv és a szépség, kiteljesedhet az, amit a kultúránk rejt, el lehet jutni a népművészet irányába.
A helyi értékek fontosak számukra
A Forgórózsa tagjai a megyei könyvtárban a legmagasabb díjat elnyert alkotásaiknál leülve elmondták, nagy hatással van rájuk csoportvezetőjük, Erika szuggesztív ereje, ugyanakkor semmit nem erőltet rá a csapat tagjaira.
– A helyi értékek fontosak számunkra, fontosak az intézménynek, ahol működünk, és fontosak a városnak is. A békéscsabai díszítőművész hagyomány nagyon gazdag, a Munkácsy múzeum őriz sok-sok kézimunkát, de a népművészeti egyesületnél, a különféle klubházakban és magángyűjteményekben is fellelhetők a tiszta források – ecsetelte Bogárné Szőke Erika. – Hűek vagyunk a hagyományokhoz, közben pedig igazodunk a mai igényekhez is. Színekkel játszadozva a mai modern ízlés felé közelítünk, de mindig a természetes anyagok használatára törekszünk. A technikai kivitelezésben az eredeti, hagyományos megoldásokat követjük. Figyelünk arra is, mit látnak szívesen otthonaikban a mai fiatalok. Az alkotásaink kedvességet, melegséget, árasztanak, jó közöttük lenni.
Nem piaci portékát, időtálló értéket teremtenek
Závogyán Magdolna kultúráért felelős államtitkár Kós Károly: Régi Kalotaszeg című művéből idézett a csabai textilfesztivál megnyitóján. Elmondta, a textilkonferenciákon és a kapcsolódó rendezvényeken a Kós által említett, széjjel szórt kövek összeszedése, és azok magunk képére építése történik. A kötőanyag a hit, a nagy fanatizmus és a sok munka.
Az államtitkárhoz hasonlóan a Forgórózsa tagjai is úgy fogalmaztak, nem piaci portékát, hanem olyan értéket teremtenek, mely őrzi a hagyományokat, de ugyanúgy szolgálja a jövőnket is.