Víg napok a Meseházban

2024.06.14. 06:35

Medvéket is táncoltattak a pásztorfurulyások Békéscsabán

A Meseházi Pásztorfurulya Kör 2015 novemberében alakult, és működik azóta is Békéscsabán, Vezetője Pribojszki Ferenc népzenész. Nagyon sok dallamot elsajátítottak az évek során, foglalkozásaikat keddenként tartják a Meseház nemzetiségi klubházában. A Csoóri Sándor Alap népzeneoktatási pályázatának támogatásával valósították meg a minap idei Pásztorfurulya-workshopjukat, melyre autentikus pásztorfurulyásokat, oktatókat hívtak meg.

Nyemcsok László

Veres Krisztina, a békéscsabai Meseház vezetője kiemelte, a pásztorfurulyások csoportja rendszeresen közreműködik hagyományőrző rendezvényeken. Nélkülük nem képzelhető el a farsangi medvetáncoltatás, a szálláskereső Szent Család hagyománya és a regölés sem. A Molnárház programjainak, a Harruckern-sétaútnak is gyakori vendégei. A Meseház kiállítás-megnyitó ünnepségeinek is aktív közreműködői, de a muzsikásokkal találkozhatunk a város több eseményén is.

pásztorfurulyások, Meseház
A pásztorfurulyások minden korosztályt szórakoztattak Fotó: BMH

Zenei csemegét csempésztek a csabai hallgatóság fülébe a pásztorfurulyások

– Ségercz Ferenc pásztorfurulyás, oktató Sepsiszentgyörgyről érkezett hozzánk és magával hozta vendégoktatóként Andrei Cojanu adatközlőt a Havasalföldről, Bisoca faluból – ecsetelte Veres Krisztina. – Ségercz Ferenc nem először járt Békéscsabán, rendszeres vendége a Meseház határokon átívelő programjainak, többek között a Felcsík házhoz jön népzene- és néptánctáborunknak. Közreműködésével számos különleges zenei csemegét tudtunk a csabai hallgatóság fülébe csempészni Erdélyből, minden korosztály számára.

Bisoca falu hagyományos dallamvilágát is elhozta

Andrei Cojanu a helyi hagyományokba nőtt bele és ma már tudatosan őrzi és tanítja is a helyi népzenét, a gyerekeknek a falujában, az igények szerint. Magyarországon először Pilisborosjenőn, majd május végén a Meseházi Alapítvány meghívására érkezett Békéscsabára, hogy bemutassa Bisoca falu hagyományos dallamvilágát. Ez azért is volt érdekes Békéscsabán, mivel egy elzárt, nehezen megközelíthető településről van szó, ahol meg tudott maradni az eredeti dallamvilág, amit Andrei bácsi ösztönös tudással, érthetően közvetít.

– Mivel a pásztorfurulya egy unikális rétegműfaj – ami egészen ősi technikára épül – szerettük volna minél szélesebb körben népszerűsíteni, rendhagyó órák és nyilvános muzsikálások keretében – ecsetelte Veres Krisztina. – Ellátogattunk a Méhkeréki Román Nemzetiségi Általános Iskolába, ahol kisgyermekeknek mutatták be hangszereiket, a pásztorfurulyákon kívül tilinka, kaval, dobok, gardon, harmonika és még a falevél is előkerült. Az óra végére már táncolt az összes gyermek.

Ségercz Ferenc a kezdők számára is biztos alapokat tett le

Másnap a Békéscsabai Bartók Béla Művészeti Szakgimnázium tanulói vettek részt rendhagyó órán, értőn hallgatva a zenei betétekkel tarkított előadást. A Békési úti Nemzetiségi Klubházban három napig tartott a program, ahova különböző, előzetes tudással érkeztek a résztvevők, így alakították ki a csoportokat. Andrei Cojanu dallamvilágára profi zenészek is kíváncsiak voltak, de Ségercz Ferenc a kezdők számára is biztos alapokat tett le.

– Véleményem szerint a népzene oktatása legjobban ilyen spontán, mondhatni tradicionális közegben teljesedhet ki, mint ahogy a pásztorok is maguknak fújták régen a nótát, ma ezt gyakorlásnak nevezzük – hangsúlyozta a csabai Meseház vezetője. – Belső igénynek engedelmeskedve annyi energiát tud hozzáadni a tanulni vágyó, amennyit szeretne, amire vágyik. Számonkérés helyett a közös esti muzsikálásokon tudja mindenki lemérni, hogy hol tart, illetve eldönteni, hogy hová szeretne eljutni. Ilyen esti muzsikálásnak is megteremtettük a lehetőségét, melyet a Békéscsabai Hagyományőrző Kulturális Körnek köszönhetően az evangélikus nagytemplom tövében, az Öregház udvarán rendezhettünk meg, és számos érdeklődőt fogadhattunk. Szóltak a furulyák, zengett a gardon, csilingelt az énekszó. Folytatás jövőre, addig is jó gyakorlást mindenkinek!

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a beol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!