2 órája
Pentelei Molnár János festőművész alkotását adományozta Gyula városának Boda József - galériával, videóval
Pentelei Molnár János festőművész A Sevresi porcelánok című alkotását adományozta a gyulai Erkel Ferenc Múzeumnak Boda József műgyűjtő. A csütörtöki jelképes átadást megelőzően a műgyűjtő kezdeményezésére fát ültettek a Kohán képtár mellett, a Göndöcs-kertben a festőművész halálának századik évfordulója alkalmából. Pentelei Molnár János centenáriumi kiállítása a tervezettnél tovább, február 17-ig lesz megtekinthető a Kohán képtárban.
Fekete-Dombi Ildikó, az Erkel Ferenc Nonprofit Kft. kiállítóhelyekért felelős ügyvezető igazgatója a faültetést megelőzően elmondta, nem mindennapi alkalomra gyűltek össze csütörtökön, hiszen a Kohán képtár történetében alkotóhoz kapcsolódva még nem történt faültetés. Ennek apropóján felidézte, hogy a képtárban jelenleg is látható Pentelei Molnár János (1878-1924) festőművész centenáriumi kiállítása. Az alkotások Boda József tulajdonában vannak, a műgyűjtő bocsátotta a tárlat erejéig rendelkezésre.
Pentelei Molnár János Gyulán hunyt el
A festőművész a gyulai József nádor Tüdőszanatóriumban hunyt el 1924. november 10-én. A halálának évfordulója kapcsán érkezett a kiállítási anyag Gyulára, ahogy a festményt, illetve a díszkörtefát is ennek kapcsán adományozta Boda József. A fát Boda József, Kónya István alpolgármester és Durkó Károly, a képviselő-testület oktatási és kulturális bizottságának elnöke ültette el.
A Sevresi porcelánok az Almásy-kastélyba kerül
Boda József hangsúlyozta, A Sevresi porcelánok című alkotás adományozásával az a célja, hogy a festő nevében és helyett kifejezze a hálát és a köszönetet Gyula városának, ahol élete utolsó időszakát az egykori József főherceg tüdőszanatóriumban töltötte.
– Halálának 100. évfordulóján, mint a Pentelei Molnár János legnagyobb hazai gyűjtője szándékom, hogy a festőművészre a városban később is emlékezzenek – emelte ki. – Napjainkban a meglévő kulturális javak megőrzése, ápolása és továbbadása fontos feladat, valamint a környezettudatosság kiemelt tényező. Kifejtette, a festmény az Almásy-kastély állandó kiállításában hirdeti majd a művész nagyszerűségét, ahogy a díszkörtefa is felidézi Pentelei Molnár János kivételes tehetségét és életét.
Szólt arról, hogy az általa ajándékozott mű a festőművészre leginkább jellemző porceláncsendélet, a kék színű sevresi porcelánokat ábrázolja. A festmény külön érdekessége, hogy annak hátulján a művész özvegyének, a Békés vármegyei, orosházi születésű Kunos Adalberta autográf szövege található: „A festményt férjem Pentelei Molnár János festette özv. Penteleiné.” Nagy valószínűséggel az alkotás a művész halálát megelőző időszakban, 1922-1924 körül készülhetett.
Díszkörtefa fontos üzenettel
Kitért arra, az Emlékfa, mely egy díszkörtefa, a művész egyik kedvelt témájának, a gyümölcscsendéletnek, azon belül is a körtéknek állít emléket, amely sok alkotásán megjelenik.
Szülőhelyén Dunaújvárosban, az egykori Dunapentelén idén, a centenáriumi kiállításkor, születésnapján 24 ugyanilyen díszkörtefát ültettek el a Rudnyánszky-Mondbach kastély mellett, mint Pentelei Molnár János Emlékfasor.
Meghosszabbították a kiállítást
Boda József bejelentette azt is, hogy a nagy sikerre való tekintettel a kiállítást meghosszabbították február 17-ig, és a tárlaton a gyűjteményéből az eddigi 47 mellett 14 további alkotást is kiállítanak majd.
Kónya István alpolgármester elmondta, a csütörtöki nagy jelentőségű pillanat volt, hiszen nem sűrűn fordul elő, hogy a műgyűjtő saját gyűjteményéből egy csodálatos darabbal ajándékozza meg a várost, a magyar kultúra városát.
– Értékeinket nemcsak megbecsüljük, megőrizzük, hanem örökül hagyjuk az utókornak – fogalmazott.
Gyulára került Pentelei Molnár János festőművész alkotása
Fotók: Bencsik Ádám