2018.05.05. 11:23
Gyakran horgászik Békésben az olimpiai bajnok Fodor Rajmund
Nem rajta múlott, hogy nem háromszoros olimpiai bajnoknak mondhatja magát, még a pekingi olimpiára is szívesen felkészült volna. Fodor Rajmund így is nagy sikereket mondhat magáénak, kétszeres ötkarikás bajnokként beírta magát a magyar sporttörténelembe. A szegedi születésű vízilabdázó a közelmúltban Békéscsabán járt, akkor készítettünk vele interjút.
Fodor Rajmund
– Élménybeszámolójában beszélt Békés megyei gyökereiről...
– Anyai ágról vannak békésszentandrási és körösladányi gyökereim, a dédpapám, Madar Sándor Körösladányban kántortanító volt. Amíg a vízilabda el nem rabolt engem, a nyaraimat horgászással, utcai bandázással e két település között felváltva töltöttem. Bár szegedi születésű vagyok, a suli végeztével már másnap a Körös-parton találtam magam, vagy itt vagy ott.
– Volt még egy olimpiai bajnok vízilabdázó, akinek a horgászat az egyik szenvedélye, ráadásul Szarvason van a bázisa.
– Kis Gáborról van szó, nos, légvonalban két kilométerre van egymástól a két horgásztanya.
– Melyik olimpiai arany megszerzése volt a nehezebb?
– Az aranyéremhez vezető utat különbözőnek mondanám. A sydney-i nehezebb volt, de maga az Oroszország elleni döntő könnyebben alakult (13–6-ra győztek a magyarok – a szerző), mint ahogyan azt vártuk. Az volt az első olimpiai arany, ami mindig különleges egy sportoló életében. Athénban nagy menetelésben százszázalékosan hoztuk az olimpiát. A szerbek elleni döntő viszont drámaian alakult, három–nullára kellett megnyerni a harmadik negyedet, hogy végül nyolc–hétre diadalmaskodjunk.
– Miért vonult vissza a válogatottságtól?
– A válogatottól való búcsú nem az én döntésem volt, hanem a szövetségi kapitányé, Kemény Dénesé.
– Érzett még magában annyi erőt, hogy Pekingre is felkészüljön?
– Természetesen.
– Itthon többször is nyert magyar bajnokságot, Olaszországban viszont ez nem jött össze. Miért?
– Egy szerényebb garnitúrával rendelkező firenzei csapat játszott az aranyéremért a világválogatottal felérő Nápollyal, Kásás Tamással és Kiss Gergellyel a soraiban. Hiányérzetem nincsen. A 2001-es döntőben a mindent eldöntő ötödik mérkőzésen három–nullára és öt–kettőre is vezettünk, de sajnos a bírók kicsit belenyúltak a mérkőzésbe. Sajnálom, hogy nem lettem olasz bajnok.
– Játszott Máltán, ahová ma is gyakran visszajár.
– Nyolcadik éve működik sikeresen a máltai edzőtábor, amit a sajátomnak érzek, nagyon büszke vagyok rá. A táborban a békéscsabai csapat jelenlegi edzője, dr. Szilágyi Kristóf is dolgozott velem. Annyit kell tudni a táborról, hogy vízilabda, nyaralás és angol nyelvű tábor van összegyúrva. Eddig harmincöt országból jöttek hozzánk táborozók. Az oktatás angol nyelven folyik, a kislányok és kisfiúk délutánonként nyelviskolába mennek. Mi foglalkozunk velük az uszodában és jó programokat szervezünk nekik.
– Játékvezetőként is tevékenykedik. Milyen a másik oldalon lenni?
– Sokan Star Wars-hasonlattal szoktak jönni, hogy „Mi van, átálltál a sötét oldalra?”. Ez is egy professzió, amiben próbálok ugyanúgy, mint más területen a csúcsra törni. Szépen haladok előre, és jobbnál jobb mérkőzésekkel bíznak meg, ami olyan visszaigazolás, ami szerint jól csinálom ezt a munkát.
– A horgászat mellett a színházba járás a másik kedvenc időtöltése, és van családi kötődése is a művészvilághoz.
– Kedves anyósom, Esztergályos Cecília, aki Békéscsabán, a Jókai színházban is fel szokott lépni. A feleségemmel nagyon szeretünk színházba járni, a kultúrának ezt a vonalát elég jól ismerjük. Mindenevők vagyunk, de azért inkább a vidámabb előadásokat szeretjük, vagy ha egy klasszikus darabnak van egy új felfogásban megálmodott színpadi változata, azt is nagyon szívesen megnézzük.
– A gyermekeinek van-e kötődése a sporthoz, netán a vízilabdához?
– A kisfiamnál, aki nyolcesztendős, jelenleg úszás és cselgáncs van a porondon, de hamarosan vízilabdaedzéseket is fog látogatni. Nem én erőltetem, látja, hogy az édesapja milyen közegben mozog, ami nagyon tetszik neki. A kislányom a ritmikus sportgimnasztikát műveli, és elég szép eredményeket ér el.
Kétszer is felállhatott az olimpiai dobogó legtetejére
Fodor Rajmund
Született: 1976. február 21., Szeged.
Klubjai: Szegedi VE (1986–96), Ferencváros (1996–97), RN Fiorentina (olasz, 1997–98), Ferencváros (1998–99), RN Fiorentina (1999–2002), Honvéd (2002–2008), Sportiva Nervi (olasz, 2008–2009), Slimea ASC (máltai, 2008–2011), Bogliasco (olasz, 2009–2010), Al-Ittihad (szaudi, 2010), Újpesti TE (2012).
Jelentősebb eredményei. Olimpiai bajnok (Sydney, 2000 és Athén, 2004). Világbajnok (Barcelona, 2003). Világbajnoki 2. (Perth, 1998, Monteral, 2005 és Melbourne, 2007). Európa-bajnok (Sevilla, 1997, Firenze, 1999 és Belgrád, 2006). Európa-bajnoki 2., (Sheffield, 1993 és Bécs, 1995). Kétszeres Eb-3. Kétszeres világkupa-, kétszeres Világliga-győztes. Junior világbajnok, kétszeres junior Európa-bajnok, egyszeres ifjúsági Európa-bajnok. Egyszeres Kupagyőztesek Európa Kupája-győztes, négyszeres magyar bajnok.