2007.12.02. 19:09
Várólista: aki fizet, az kerül sorra?
Békéscsabán, a Réthy Pál kórházban 8—10 hónapot kell várni az ortopédiai műtétekre. Várólista a megye mindhárom kórházában van. A betegek egy része szerint pénz kérdése, ki mikor kerül sorra.
Orosházán négy, Gyulán nyolc, Békéscsabán most tíz hónap a leghosszabb várakozási idő. Az intézményekben több műtétre lenne kapacitás, de a volumenkorláttal megkötötték a gyógyítók kezét. A betegek pedig jobb híján várnak. Igaz, egyre több az olyan páciens, aki úgy véli, feketén meg lehet vásárolni az előkelőbb helyet. Akik nem tudnak fizetni, kétségbeesésükben és fájdalmukban fogják a fejüket.
Dr. Kovács József, a gyulai Pándy Kálmán kórház főigazgató-főorvosa szerint a magyarok viszonylag türelmesek. Ehhez viszont szükséges, hogy az orvosok is rugalmasan kezeljék a várólistát. Azt például, aki hamarosan mindkét szemére megvakulhat, legalább az egyik operációban igyekeznek előresorolni, hogy az ápolt ne veszítse el teljes egészében a látását. A fürdővárosban, a szemészeten most öt hónapra előre jegyeznek elő műtéteket. Fél évvel ezelőtt még itt volt a legnagyobb tumultus a kórházban, akkor 600—800-an vártak beavatkozásra. Amióta viszont Békéscsabán működik az egynapos sebészet, ahova egyelőre gyulai doktorok járnak át operálni, csökkent a várakozási idő.
Az orosházi kórházban szintén a szemészeten kell kitartás. Dr. Gervain Mihály főigazgató-főorvos szerint előjegyzés mindig is volt, vagyis a betegeknek nem újdonság a várólista. A különbség csak annyi, hogy most már az interneten is közzé kell tenni a kódolt lajstromot, amelyben feltüntetik, ki mikor jelent meg és mikorra kapott időpontot a műtétre. Ezt a laikusok számára legjobban követhetően a gyulai kórház teljesíti a megyében.
— A szemészeten régebben is várni kellett, a beültetendő eszközök ugyanis nagyon drágák. Nagy tételben egyik kórház sem tud rendelni — mondta Gervain Mihály.
Ugyanez igaz az ortopédiára is, ahol Békéscsabán kell sokat sorban állni. Hogy a megyeszékhelyen a jövőben nő-e a várakozási idő más osztályokon is, nem tudni. A közgyűlés ugyanis nemrég jóváhagyta, hogy az újkígyósiak Békéscsabán vehessék igénybe a belgyógyászati, sebészeti, traumatológia, szülészet-nőgyógyászati, gégészeti, neurológiai, ortopédia, fogászati és szájsebészeti, endokrinológiai, anyagcsere- és diabetológiai, nephrológiai, sürgősségi, oxyológiai, kézsebészeti, krónikus, rehabilitációs és ápolási ellátásokat. A csecsemő- és gyermekgyógyászatban, urológiában és minden olyan szakellátásban, ami a békéscsabai kórházban nincs, Gyulára mehetnek az újkígyósiak. Dr. Fábián Ágnes tanácsnok szerint az, hogy az 5600 lelkes nagyközség jórészt a megyeszékhelyhez tartozik majd, nem növeli a várakozási időt, viszont jó a kórháznak, mert az intézmény részben a lakosságszám szerint kap támogatást.