Közélet

2012.01.16. 08:04

Egységesedhet a vízdíj a megyében

Címkék#Csák Gyula

Tavaly év végén, több mint húszéves adósságot törlesztve, az országgyűlés elfogadta a víziközmű törvényt. A jogszabály jelentőségéről, annak tartalmáról dr. Csák Gyulával, a Békés Megyei Vízművek Zrt. vezérigazgatójával beszélgettünk.

BEOL

— Talán az egyik legfontosabb, a legtöbbeket érdeklő kérdés, hogy mit érzékelnek a fogyasztók az új jogszabályból, annak passzusaiból.
— A fogyasztók számára a víziközmű törvény megszületésének egyik legfontosabb rövid távú üzenete, hogy idén a vízdíj maximum bruttó 4,2 százalékkal emelkedhet a tavalyi árakhoz képest. Ez alól csak néhány település jelenthet kivételt, elsősorban olyan városok, ahol egy-egy európai uniós támogatással megvalósuló beruházás miatt az önkormányzatoknak kötelezettségük van az EU felé. Azok a folyamatok azonban függetlenek a cégünktől. A bruttó 4,2 százalék infláció alatti emelkedést jelent.

Ugyancsak változás, hogy a víz- és szennyvízdíjak hatósági árassá válnak, vagyis, jövő szeptembertől a Magyar Energia Hivatal előkészítése után a nemzeti fejlesztési miniszter hirdeti ki az árakat. Ezzel párhuzamosan megszűnik az önkormányzatok árrendelet-alkotási jogosultsága az ágazatban. A folyamat részeként egységesednek a víz- és szennyvízdíjak, az árak megszabásában pedig a szolidaritás elve hatványozottan érvényesül. Nagy valószínűséggel Békés megye valamennyi településén ugyanannyit kell fizetni az ivóvízért.

— A beszélgetésünk előtt megtartott sajtótájékoztatón említette, hogy a víziközmű cégeknek jövő májusig működési engedélykérelmet kell benyújtaniuk a Magyar Energia Hivatalhoz. A jogszabály szerint csak azok a társaságok működhetnek tovább hosszú távon, amelyeknél a bekötésen alapuló fogyasztói egyenérték, az ivóvíz- és szennyvízrákötések száma eléri a 150 ezret. Milyen változásokat generálhat mindez Békés megyében, illetve a Dél-Alföldön?
— A működési engedély pontos feltételeit ezután dolgozzák ki a szakemberek. Ami biztos, csak jól működő társaságok folytathatják a munkát. Érdekesség, hogy a rendszerváltás előtt harminchárom társaság működött Magyarországon, most több mint négyszáz. A döntéshozók azt szeretnék, ha néhány éven belül kevesebb, de hatékonyabban dolgozó, önszerveződő cég biztosítaná a víziközmű-szolgáltatást hazánkban. Mindez azért sem elérhetetlen cél, mert Magyarországon jelenleg mintegy 15 millió bekötésen alapuló fogyasztói egyenérték, rákötési hely van, amelynek nyolcvan százalékát 30 társaság fedi le.

A törvény hatályba lépésével jelentős integráló szerep vár a Békés Megyei Vízművekre, mint a jogszabály által előírt fogyasztói egyenértékkel már rendelkező szolgáltatóra. A megye határain túl több tárgyalást is folytatunk, a legnagyobb érdeklődés a csatlakozás iránt a Csongrád megyei települések részéről érkezik hozzánk.

— A fogyasztóvédelemben is változásokat hoz a törvény. Melyek ezen a területen a legfontosabb újdonságok?
— Az első és legfontosabb változás, hogy a jogszabály végre kitér a fogyasztóvédelmi és az adatkezelési kérdésekre is. A számlázással és a részletfizetéssel kapcsolatos problémákkal a fogyasztóvédelmi hatóság szakembereihez fordulhatnak a lakosok, míg a konkrét szolgáltatással kapcsolatban a Magyar Energia Hivatalhoz. Ennek a kérdésnek a szabályozása ugyanúgy évtizedes adósság volt, mint a víziközmű ágazati törvény. A tavaly december 30-án elfogadott jogszabály éppen ezért is számít jelentős előrelépésnek.

A gördülő rekonstrukciós tervezés is fontos pont

Rendkívüli hiányterületet fed le a víziközmű törvény azon rendelkezése, amely kötelezően előírja az ellátó rendszerek, a víziközmű rendszerek állagmegóvását, rekonstrukcióját. A jogszabály ennek fedezetét beépíti a szolgáltatási díjakba. A törvény kötelezi a szolgáltatót a feladat és a hozzá szükséges költségek tervezéséhez. A Békés Megyei Vízművek Zrt. immáron három éve működteti ezt a megoldást, eddig az önkormányzatokkal megkötött egyedi szerződések alapján.

A törvény rendelkezéseinek értelmében megszűnik a keresztfinanszírozás az ivóvíz-szolgáltatás és a szennyvízelvezetés és -tisztítás között. A Békés Megyei Vízművek közgyűlése ezt már 2008-ban kimondta.

A törvény rendelkezéseinek értelmében megszűnik a keresztfinanszírozás az ivóvíz-szolgáltatás és a szennyvízelvezetés és -tisztítás között. A Békés Megyei Vízművek közgyűlése ezt már 2008-ban kimondta. -->

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a beol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!