2012.07.29. 17:45
Szívesebben ad vért, aki tudja, kinek segít
A nyári, kánikulai időszak nemcsak az emberek szervezetét, hanem a gyógyászathoz, életmentéshez szükséges alapszükségletet, a vérkészletet is megterheli. Országos szinten elsősorban a fővárosban jelentős a hiány, Békés megyében kedvezőbb a helyzet.
Nagy Gábor, a Magyar Vöröskereszt Békés Megyei igazgatója elmondta, a nyári, kritikus időszakban az elutazások, a szabadságok és a mezőgazdasági idénymunkák (főként a mezőkovácsházi és sarkadi térségben), valamint a balesetek számának emelkedése azok az objektív körülmények, melyek számos, lehetséges donort távol tartanak a véradó állomásoktól. Ilyenkor a behívottak közül csak minden tizedik-tizenharmadik válaszol a hívó szóra, míg ugyanez az arány az év többi részében négy-öt az egyhez.
A szakember hangsúlyozta: aggodalomra semmi ok, ha esetlegesen készletükben drasztikus csökkenés lépne fel, akkor azonnal célirányos pótvéradásokat szerveznének, illetve egy-két ritkább vércsoport esetében telefonon vagy sms-ben kérnének segítséget a donoroktól. Ezt a módszert régóta alkalmazzák sikeresen, mivel a megszólítottak nagy százaléka azonnal reagál a hívásokra.
A nyári holtidőnek ugyanakkor vannak pozitív vonatkozásai is. A legmelegebb hónapok alatt ugyanis megszaporodnak azok a rendezvények — koncertek, gólyatáborok, fesztiválok —, amelyek kiváló alkalmat biztosítanak a Magyar Vöröskeresztnek a spontán véradások szervezéséhez.
Dr. Gyimesi Hilda, az Országos Vérellátó Szolgálat Békéscsabai Területi Vérellátójának vezető főorvosa egy néhány héttel ezelőtti véradáson lapunknak elmondta, motiváló tényező a donoroknál, ha konkrétan tudják, hogy kinek segítenek. Ilyen lehet egy baleset, műtét, vért igénylő kórházi kezelés, amikor célzottan a hozzátartozókat, munkatársakat, falubelieket keresik meg. A nők négyszer, a férfiak ötször adhatnak vért évente.
A teljes cikk a Békés Megyei Hírlap július 30-ai számában olvasható