2015.05.03. 19:52
Megduplázódott az allergiások száma
A szakemberek úgy vélik, hogy idén korábban meggyűlik az allergiások baja a parlagfű pollenjeivel. Ebben az évben eddig szinte minden, allergiás tüneteket okozó növény korábban fejtette ki kellemetlen hatását.
Sick young woman using a handkerchief
Fotó: Getty Images/Wavebreak Media
Ennek apropóján a napokban megkezdődött a védekezés előkészítése is. A megyei kormányhivatalok munkatársai ellenőrzik majd, hogy a gazdák megtesznek-e mindent a parlagfű ellen — adta hírül az agroinform.
Mint írják, az úgynevezett határszemle program idén a parlagfű elleni védekezés helyszíni ellenőrzésével folytatódik, így júliustól már jelentős bírságra számíthatnak azok, akiknek a földjén allergiát okozó gyomnövényt találnak. Parlagfüves területről magánszemélyek, civil szervezetek egyaránt tehetnek bejelentést a hatóságoknál.
A Parlagfűmentes Magyarországért Egyesület a téma kapcsán arról tájékoztatott, hogy a helyszíni ellenőrzések júliustól október közepéig tartanak majd. A határszemlékről szóló felhívást és részletes tájékoztatót az ország valamennyi önkormányzata megkapta.
Az elmúlt húsz évben egyébiránt megduplázódott az allergiások száma Magyarországon, jelenleg a lakosság negyedénél mutatható ki valamilyen túlérzékenységi tünet. Hazánkban majd’ hárommillió ember életét keseríti meg allergia, mely a legyengült szervezetben a légutakba került valamilyen külső anyaggal szemben történő túlérzékenység következményeként a légutak akut (rövid ideig tartó) vagy krónikus (tartós) gyulladásos ingerlékenységét jelenti.
Előfordulása évről-évre növekvő tendenciát mutat, és bármilyen életkorban jelentkezhet. A szakemberek szerint egy allergiás szülő gyermekénél 35 százalék a valószínűsége, hogy nála is kialakuljon valamilyen légúti megbetegedés. Ha mindkét szülő allergiás, ez az érték már 80 százalékra emelkedik.
— A parlagfűvirágzás időszakában 20—30 százalékkal nő meg az allergiás betegek száma — tudtuk meg dr. Halmai Zoltán fül-orr-gégész főorvostól. Hozzátette, a leggyakoribb tünetek a rohamszerű tüsszögés, a szem- és orrviszketés, valamint az orrfolyás. Ha ezeket észleljük magunkon, akkor esélyes, hogy az allergiások táborát gyarapítjuk.
A főorvos elmondta, a pollenszezon és főként a parlagfű megjelenésének idején a tünetek enyhítése érdekében érdemesebb főként a korai és a késő esti órákban tevékenykedni. Ilyenkor kisebb a pollenek száma, mint a napsütéses időszakban. A szakemberek szerint ezenfelül segíthet még a naponkénti esti hajmosás a megtapadt pollenek eltávolítására, a zárt ablak melletti autózás, légkondicionálónál a pollenszűrő használata.
— Az allergia elleni harcban a legfontosabb, hogy pontosan diagnosztizáljuk, mire érzékeny a beteg. Az odafigyelés mellett a gyógyszerek szintén hatásosak, például az antihisztamin-tartalmú készítmények vagy az orrnyálkahártyára ható spray-k.
A főorvos emlékeztetett, fontos, hogy aki tudja magáról, mely hónapokban jelentkezik az allergiája, már előtte kezdje el szedni a gyógyszerét, mert ha szezonban kap csak észbe, a terápia már nem olyan sikeres.