2021.04.17. 18:43
Ilyen volt Fülöp herceg királyi temetése
Szombaton délután helyezték végső nyugalomra Fülöp herceget, csak a szűk családi kör vehet részt a temetésen. A herceg koporsóját most a Windsori kastély, Szent György-kápolnájának királyi kriptájában helyezték el, de a királynő halálakor átszállítják majd a templom emlékkápolnájába, ahol felesége mellett temetik újra.
Pallbearers of the Royal Marines carry the coffin as it arrives at the West Steps of St George's Chapel during the ceremonial funeral procession of Britain's Prince Philip, Duke of Edinburgh in Windsor Castle in Windsor, west of London, on April 17, 2021. - Philip, who was married to Queen Elizabeth II for 73 years, died on April 9 aged 99 just weeks after a month-long stay in hospital for treatment to a heart condition and an infection. (Photo by Kirsty Wigglesworth / POOL / AFP)
Forrás: AFP / Kirsty Wigglesworth
Fotó: AFP
A koronavírussal kapcsolatos szabályozások szerint Angliában a temetkezéseken maximum 30 fő vehet részt, ezt tiszteletben tartva búcsúztatják Fülöpöt, aki egyébként is szűkkörű gyászszertartást szeretett volna.
Fülöpnek az uralkodó néhai férjeként teljes körű állami temetés járt volna, de az edinburghi herceg maga is többször egyértelművé tette, hogy nem szeretne nagyszabású szertartást, inkább magánjellegű, kisebb katonai tiszteletadással kísért búcsúztatást részesítene előnyben.
Egy percre megállt az élet a királyságban
A temetést egy hétig tartó gyász előzte meg. A szertartás kezdetén pedig egész Nagy-Britanniában egy perc néma csenddel emlékeznek Fülöp hercegre, még a Heathrow-ról sem szállt fel repülő ebben az időpontban.
II. Erzsébet így érkezett a gyászszertartásra
Amióta a palota bejelentette Fülöp herceg halálát, II. Erzsébet nem mutatkozott a nyilvánosság előtt mindeddig, a temetés napjáig.
Ma azonban ő volt az első, aki megérkezett. Egyedül ült az autójában és a kápolnában az istentisztelet alatt is egyedül foglalt helyet, távol a család többi tagjától. Jelzésértékű, hogy nem a saját, hanem férje egykori helyén ült a kápolnában.
A herceg részletesen rendelkezett, milyen búcsúszertartást akar
II. Erzsébeten kívül, Fülöp herceg másik nagy szerelme a tenger volt, ezért a búcsúztatásában kiemelt szerepet kapott a Királyi Haditengerészet is, akik a Királyi Tengerészgyalogosokkal, skót Highlanderekkel, a Skót Királyi Ezred 4. zászlóaljának és a Királyi Légierő tagjaival együtt adták Fülöp utolsó, 730 fős díszsorfalát.
Fülöp herceg testét halála után egy magánkápolnába szállították, onnan vitték át a Windsor-palotába. Innen egy átalakított Landrover szállította szombaton a Szent György-kápolnába – az autó tervezésében a herceg is részt vett és külön kérése volt, hogy ez a jármű vigye utolsó útjára.
A koporsót Fülöp zászlajával borították, érdemrendjeit az oltárra helyezték. A koporsó mögötti első sorban Károly herceg és Anna hercegnő, majd András és Eduárd hercegek vonulnak a kápolnába, őket követte a harmadik sorban Vilmos és Harry. A királynő külön útvonalon érkezett a szokásos Bentley-vel.
A gyászmise 50 percig tartott, Canterbury érseke mondott áldást „Az egyház, a nemzetközösség és mindenki számára egység és megnyugvás következzen.” A temetés aktusa azonban már nem kamerák előtt zajlott, a nyilvánosság kizárásával, szigorúan családi körben helyezték végső nyughelyére a koporsót, ami nem a végső.
A herceg koporsója most a Windsori kastély, Szent György-kápolnájának királyi kriptájába került, de nem ez lesz a végső nyughelye. A királynő halálakor kiemelik a koporsót, és átszállítják a templom emlékkápolnájába, ahol felesége mellett temetik majd újra.
Harry és Vilmos nem lehettek egymás mellett
A békesség kedvéért nem lehetett egymáshoz közel az edinburgh-i herceg szűkkörű, 30 fős temetésén Harry és Vilmos – erről személyesen a királynő döntött. A brit lapok azt pedzegették, hogy a fiúk nagyapjuk gyászmenetén együtt vonulnak majd a koporsó mögött, de már a szertartás csütörtökön nyilvánosságra hozott hivatalos forgatókönyvéből kiderült, hogy nem így lesz: a két testvér között Anna hercegnő fia, Peter Phillips lépdel majd és a templomban sem ülhetnek egymás mellett.
A királynő szóvivője azzal indokolta a döntést, hogy Harryt és Vilmost szétválasztotta a temetésen, hogy nem akart drámát és spekulációkat ezen a szertartáson.
Kétségtelen, hogy minden tudósításban külön figyeltek arra, hogyan viselkednek egymással. Úgy tűnik, a testvérek fontos lépést tettek a békülés érdekében, együtt hagyták el ugyanis a kápolnát.
Ezzel tisztelgett Katalin Fülöp herceg előtt
Vilmos herceg felesége, Katalin hercegné szívmelengető módon tisztelgett II. Erzsébet és Fülöp herceg előtt: a 99 éves korában elhunyt herceg temetésére a királynő nyakláncát és fátylát vette fel. Ezt a nyakláncot egyébként Diana hercegnő is viselte 1982-ben.
Katalin és Fülöp jó viszonyban voltak, búcsúüzenetében még Vilmos herceg is megjegyezte, hogy örökre hálás lesz, amiért nagyapja annyira szerette Katalint.
II. Erzsébet megmutatta kedvenc, közös fotójukat
A temetés napján, II. Erzsébet megosztott egy régi fotót, abból az időből, amikor az életük egyik legharmonikusabb időszakában voltak – 2003 táján.
Ritka alkalom volt, hogy nem kellett az ország és a világ gondjaival foglalatoskodniuk, csak egyszerűen kettesben lehettek.
Nem csoda, hogy ez II. Erzsébet egyik kedvenc közös képe. A királynő egy a legkedvesebb közös pillanatokból összevágott búcsúvideót is közzétett a királyi család hivatalos oldalán:
Bulvár-celeb
- Hadas Kriszta több szörnyű tragédiát is túlélt
- Meghalt az Illés Együttes legendája, Szörényi Szabolcs
- Hoppá! Titokban vette videóra párja Tóth Gabit
- Ezekre figyeljen, hogy ne bosszúság, hanem élvezet legyen a grillcsirkézés
- Komoly baj tünete lehet ez az apróságnak tűnő testi változás