2022.11.22. 06:30
A többség szerint Brüsszel fizethetne
Ellenzik a magyarok az uniós források visszatartását.
Charles Michel, az Európai Tanács elnöke felszólal az Európai Parlament mini plenáris ülésén Brüsszelben 2022. november 9-én
Forrás: AFP
Fotó: Valeria Mongelli
Tízből hatan, a megkérdezettek 59 százaléka szeretné, hogy Brüsszel ne tartsa tovább vissza a Magyarországot megillető európai forrásokat – derül ki a Nézőpont Intézet legfrissebb felméréséből. Minden harmadik ellenzéki szavazó, de még a fiatalok többsége szerint is ki kellene fizetni hazánknak a két éve visszatartott összeget.
Arra a kérdésre, egyetértenek-e azzal, hogy az Európai Unió visszatartja a Magyarországnak megítélt pénzügyi támogatásokat, a magyar választók döntő többsége nemmel válaszolt.
Csak egyharmaduk, 33 százalék jelezte, hogy egyetért a brüsszeli eljárással.
Érdekes, hogy bár az ellenzéki pártok támogatják Magyarország pénzügyi szankcionálását, a kormánykritikus szavazók ebben a kérdésben megosztottak, 41 százalékuk, vagyis harmaduk ellenzi a hazánkat megillető európai források visszatartását.
Nem csak saját választóik megosztottsága miatt remélhetnek kevés belpolitikai hasznot a baloldali pártok a brüsszeli politika támogatásától. Ugyanis nincs olyan társadalmi csoport, amelynek abszolút többsége egyetértene azzal, hogy a jelenlegi helyzetben Magyarország ne férjen hozzá az uniós pénzekhez. Még az általában kritikusnak mondható 18–29 évesek és a felsőfokú végzettségűek körében is a megkérdezettek ötven-ötven százaléka – negyven százalék ellenében – ellenzi az uniós források további visszatartását.
A Nézőpont Intézet felhívja a figyelmet, hogy miközben a magyar kormány mindent megtett az elmúlt hónapokban a Brüsszellel való megegyezés érdekében, számos, az elveivel és értékeivel összeegyeztethető kompromisszumot kötött – az Integritási Hatóság létrehozásától a vagyonnyilatkozati rendszer szigorításáig –, úgy tűnik, az Európai Bizottság halogatja a döntését.
Az intézet közvélemény-kutatása november 2. és november 4. között készült, ezer fő telefonos megkérdezésével, a kutatás reprezentatív a 18 évesnél idősebb lakosságra.
A teljes cikket itt olvashatja el