hirdetés

2021.10.05. 16:11

Libra a Facebook kriptovalutája, mire is használhatjuk majd?

A projekt célja, hogy stabil valutát és díjmentes pénzátutalásokat biztosítson felhasználók milliárdjainak, csak mint az Etherium esetében. Az Etherium árfolyamán is látszik, hogy ez mennyire jó befektetés.

A Facebook nyilvánosságra hozta egy ambiciózus új digitális valuta, a Libra terveit, véget vetve a projekttel kapcsolatos hónapok óta tartó találgatásoknak.

A munka még korai stádiumban van, de a Facebook nyilvánosságra hozott dokumentumokat, amelyekből kiderülnek a valutával kapcsolatos ötletek és néhány nehézsúlyú partner.

Sok részletet az elkövetkező hónapokban fognak kidolgozni. Az alábbiakat tudjuk eddig.

Mi az a Libra?

A Libra egy új globális digitális valuta, amely a Facebook által létrehozott technológián alapul.

A tervek szerint egy új, svájci székhelyű nonprofit alapítvány, amely 100, egyenlő szavazati joggal rendelkező magánszektorbeli és civil társadalmi tagból áll, 2020 első felében indítja el a Librát.

A Facebook szerint a Libra kialakítása lehetővé tenné, hogy az egyének közel nulla tranzakciós díjjal tároljanak, költsenek és utaljanak pénzt. A Libra részben a határokon átnyúló átutalások évi 613 milliárd dolláros piacát célozza meg.

„Ahogyan ma az emberek a telefonjukkal üzeneteket küldhetnek barátaiknak a világ bármely pontján, a Libra segítségével ugyanezt megtehetik a pénzzel is – azonnal, biztonságosan és alacsony költséggel” – közölte a Facebook.

A digitális érme mögött alacsony kockázatú eszközökből álló tartalék áll majd, többek között különböző valutákban elhelyezett bankbetétek és amerikai állampapírok, ami megakadályozza, hogy az értéke túlságosan vadul ingadozzon.

Az alapítvány tagjai fogják kezdetben érvényesíteni a tranzakciókat, a tartalékot pedig egy „földrajzilag elosztott letétkezelői hálózat” fogja tartani.

A fehér könyvben a Libra Association tagjai „fontosnak tartják megjegyezni”, hogy a struktúra azt jelenti, hogy „egy Libra nem mindig lesz képes átváltani egy adott helyi valuta azonos összegére”. A Libra-számlával rendelkező magánszemélyek és kereskedők képernyőjén megjelenik majd a birtokuk aktuális értéke hagyományos pénzben.

Hogyan vásárolhatja meg és használhatja a Librát?

A Facebook szerint bármely vállalat létrehozhat egy „pénztárcát” a Libra tárolására. Saját szolgáltatása egy Calibra nevű leányvállalat lesz, amely beépül a Facebook alkalmazáscsaládjába, és önálló alkalmazásként is elérhető lesz.

A Calibra a Libra „felhatalmazott viszonteladóival”, kriptopénz-tőzsdékkel és likviditásszolgáltatókkal fog együttműködni, hogy az emberek az alkalmazásokon belül zökkenőmentesen tudjanak pénzt váltani Librára.

A vállalat „megpróbálja majd a legkedvezőbb” átváltási díjakat kialkudni az ügyfelek számára, amikor fiat valutát utalnak át bankszámlájukról a Libra-ra online – áll a közleményben.

A Facebook reményei szerint a szolgáltatás a világszerte 1,7 milliárd „bank nélküli” ember számára is vonzó lesz. Kevin Weil, a Calibra termékvezetője elmondta, hogy a vállalat reméli, hogy partneri kapcsolatot alakíthat ki helyi üzletekkel, például kisboltokkal, ahol az emberek készpénzt adhatnak át, és közvetlenül a mobiltelefonra tölthetik fel a Librát, és fordítva. „Nekik van egy leolvasójuk, neked pedig egy QR-kódod a telefonodon. Ez az a mód, ahogyan fizikailag is megtennéd egy üzletben” – mondta.

Hosszabb távon a Calibra elmondta, hogy reményei szerint további szolgáltatásokat kínál majd a felhasználóknak, mint például „a számlák kifizetése egy gombnyomással [vagy] egy csésze kávé vásárlása egy kód beolvasásával”.

A nem banki szolgáltatásokat igénybe vevőket célzó egyéb kezdeményezések közé tartozik a számos mobilpénzplatform, például az M-Pesa, amely lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy mobiltelefonon keresztül utaljanak pénzt Afrikában; az Aadhaar, egy kormányzati személyazonosító rendszer, amely Indiában százmilliókat juttatott be a bankszektorba; valamint a Mastercard digitális személyazonossági rendszere, amely azt reméli, hogy ezt a sikert világszerte megismétli.

A Facebookon kívül máshol is használhatom?

Igen. A Facebook reméli, hogy a projekt finanszírozásában részt vevő, a fogyasztókat érintő vállalatok közül néhány – például a Spotify és az Uber – integrálni fogja a kriptovalutát a rendszerébe.

Hogy ez pontosan hogyan fog kinézni, nem világos. De David Marcus, a PayPal korábbi elnöke, aki most a Calibra vezetője lesz, azt mondta, hogy a blokklánc technológia lehetővé tenné a mikrotranzakciókat – apró online vásárlásokat. A Spotify esetében ez azt jelentheti, hogy a felhasználók például néhány centet fizethetnek egy dal meghallgatásáért.

„Most már lehet mikrotranzakciókat végezni. . . Szerintem új modellek egész sora jöhet létre, ha ez lehetővé válik” – mondta Marcus úr.

Alex Norstrom, a Spotify prémium üzletági vezetője elmondta: „A Spotify és a felhasználók számára világszerte az egyik kihívás a könnyen hozzáférhető fizetési rendszerek hiánya volt – különösen a pénzügyileg alulszolgáltatott piacokon élők számára.”

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a beol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában