2019.04.01. 19:02
Élve falja fel a kétéltűeket a fertőző gombás betegség
Soha egyetlen kór sem okozott még akkora pusztítást a természetben, mint a kétéltűek fertőző betegsége.
This picture dated 2005 shows a Agalychnis calidria frog in the woods in Alajuela, Costa Rica. According to a study released teh 01 October 2009 by the Smithsonian Tropical Research Institute, some frogs in Central America are in risk of extintion due to a bacteria known as Batrachochytrium dendrobatidis. JEFFREY ARGUEDAS/dpa
Forrás: AFP/dpa
Fotó: Jeffrey Arguedas
Békák, varangyok és szalamandrák tömegeinek pusztulását okozta az elmúlt ötven évben a Batrachochytrium dendrobatidis nevű rajzóspórás gomba miatt kialakult kitridiomikózis – írja a BBC hírportálja. A fertőző betegség ma már a világ több mint hatvan országában jelen van, a legsúlyosabban Ausztrália, Közép-Amerika és Dél-Amerika területét sújtja.
„A vadvilágot érintő, erősen fertőző betegségek – köztük a kitridiomikózis – hozzájárulnak a bolygón zajló hatodik tömeges kihaláshoz” – mondta Ben Scheele, a canberrai Ausztrál Nemzeti Egyetem munkatársa.
A kutatók három évtizeddel ezelőtt figyeltek fel a kétéltűek világszerte tapasztalható pusztulására és hamarosan azonosították az „elkövetőt”.
A Batrachochytrium dendrobatidis nevű gomba a kétéltűek bőrét támadja meg és gyakorlatilag élve „felfalja” őket.
A kutatók most a Science című tudományos folyóiratban publikálták a jelenséggel kapcsolatos eddigi ismereteket. Megállapították többek között, hogy a betegség mostanáig legalább 501 kétéltűfajt – az ismert fajok 6,5 százalékát – sodorta a kihalás szélére. Kilencven fajról megerősítették vagy feltételezik, hogy kipusztult a vadonban, míg a többinek 90 százalékkal csökkent a populációja.
Sok faj esetében közvetlenül a betegség számlájára írható a pusztulás, másoknál azonban az élőhely elvesztésével, a klímaváltozással és a betolakodó, ragadozó fajokkal együtt járul hozzá a fajok kipusztulásához.
A kutatók szerint a globalizáció és a vadkereskedelem az elsődleges oka a globális járványnak és a betegség folyamatos terjedésének.