Városi közgyűlés

7 órája

Közel egymilliárd forintot költhet az iskolák fejlesztésére Békéscsaba

Tervezett beruházásokról és pénzügyekről volt szó többek között csütörtökön Békéscsabán, a városháza dísztermében. A békéscsabai városi közgyűlés ülésén elhangzott a költségvetésről, hogy az önkormányzat likviditási helyzete megfelelő, hogy több helyi adóbevétel folyhat be, mint előzetesen remélték. Békéscsaba a TOP Plusz keretében több mint 13 milliárd forintnyi fejlesztést valósíthat meg, közel 1 milliárd forint juthat az iskolákra.

Licska Balázs

Herczeg Tamás országgyűlési képviselő (Fidesz-KDNP) a békéscsabai városi közgyűlés korábbi, alakuló ülésén nem tudott jelen lenni parlamenti elfoglaltsága miatt, ezért a mostani alkalmon gratulált azoknak, akik bekerültek a grémiumba, amelyre, mint mondta, számos feladat vár a következő öt évben.

békéscsaba, közgyűlés, fejlesztések, költségvetés
A költségvetésről és a fejlesztésekről is tárgyalt csütörtöki ülésén a békéscsabai városi közgyűlés
Fotó: Bencsik Ádám

A költségvetésről is tárgyalt a békéscsabai városi közgyűlés

A jelenleg 29,8 milliárd forintos költségvetés helyzetével kapcsolatban egy több mint 300 oldalas anyag kerül a grémium elé: az első kilenc hónapban – a lekötött bankbetétek nélkül – a bevételek 76 százaléka, míg a kiadások 52 százaléka teljesült. Év elején azt várták, hogy helyi iparűzési adóból idén 6,1 milliárd forint folyhat be, szeptember 30-ig bejött immár több mint 6,3 milliárd forint, és várható további 110 millió forint. Azaz összességében a tervezettnél 300 millió forinttal több bevételt remélhet az önkormányzat. Szarvas Péter polgármester (Hajrá Békéscsaba) hangsúlyozta: a vártnál erősebben teljesít a gazdaság, ami örvendetes.

A város likviditási helyzete megfelelő, nem lesz probléma a költségvetéssel, helyes volt a tervezés – emelte ki dr. Juhász István tanácsnok (Hajrá Békéscsaba), míg dr. Szigeti Béla (Hajrá Békéscsaba) arra hívta fel a figyelmet, hogy indokolt továbbra is a takarékosság, hiszen a gazdasági változások – az infláció stagnálása, a gazdaság némi visszaesése, a forint árfolyamának ingadozása – kihat a város mozgásterére is. Nagy Ferenc alpolgármester (Hajrá Békéscsaba) kiemelte, ezer embernek ad munkát az önkormányzat. Fülöp Csaba (független) szerint kulcsfontosságú, hogy óvatos volt a költségvetés tervezése, illetve, hogy tervszerű annak a végrehajtása is.

Csaknem 1 milliárd forint jöhet az iskolák fejlesztésére

Szó volt a békéscsabai városi közgyűlés ülésén a TOP Plusz keretében tervezett beruházásokról is: módosították az úgynevezett városfejlesztési programtervet. Szarvas Péter polgármester (Hajrá Békéscsaba) elmondta, hogy várostérségi szinten, azaz a környező településekkel együtt dolgozik a fejlesztéseken Békéscsaba. Miután Herczeg Tamás országgyűlési képviselő (Fidesz-KDNP) bejelentette, hogy a köznevelési intézmények infrastrukturális fejlesztésére – diákvárosként – kap Békéscsaba 950 millió forintot; a városfejlesztési nonprofit kft. ügyvezetője, dr. Sódar Anita ismertette: a TOP Plusz keretében Békéscsaba több mint 13 milliárd forintból valósíthat meg beruházásokat.

Az első után jöhet a geotermikus projekt második üteme

Opauszki Zoltán tanácsnok (Fidesz-KDNP) a geotermikus projekt kapcsán megjegyezte, hogy szükség lenne az első ütem befejezésére, hogy elkezdhessék a második ütemet, amelynek eredményeként több intézményt láthatnának el megújuló energiaforrás segítségével. Szarvas Péter polgármester (Hajrá Békéscsaba) és Herczeg Tamás országgyűlési képviselő (Fidesz-KDNP) elmondták: a tárgyalások alapján bizakodhatnak, hogy Békéscsaba hozzájut a szükséges 900 millió forinthoz, hogy befejezhessék az első ütemet. A második ütemről dr. Sódar Anita, a városfejlesztési cég ügyvezetője elmondta: a vezetékeket tovább vinnék a Gyulai úton, rákötnék a rendszerre a Munkácsy Emlékházat, a Napsugár bábszínházat, a Csabagyöngye Kulturális Központot, a Munkácsy Mihály Múzeumot és a polgármesteri hivatalt is.

Ilyen beruházások várhatók Békéscsabán

Ádám Pál tanácsnok (Hajrá Békéscsaba) sorolta, hogy a TOP Plusz keretében Békéscsaba 1,2 milliárd forintot költhetne a városi óvodákra, 800 millió forintot a Lencsési úti orvosi rendelő korszerűsítésére, csaknem 500 millió forintot a Kétegyházi úti iparterület fejlesztésére. Ehhez Szarvas Péter polgármester azt fűzte hozzá, hogy lesz lehetőség kerékpárutak építésére és felújítására, közterületek fejlesztésére, csapadékvizet elvezető rendszerek kiépítésére is többek között; míg dr. Szigeti Béla (Hajrá Békéscsaba) azt jegyezte meg, hogy a fejlesztések eredményeként Békéscsaba az eddiginél is vonzóbb várossá válhat.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a beol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában