2018.05.28. 15:37
A csalán csodákra képes
A kirándulások réme a házipatika egyik leghasznosabb tagja.
Vannak, akik csupán haszontalan gyomnak tartják, ami kirándulás közben összecsípi a lábunk szárát. A veteményeskerttulajdonosok azért mérgelődnek miatta, mert elágazó, szívós gyökerével szinte kiirthatatlanul kapaszkodik a földbe. Pedig a csalán már évezredek óta sokoldalú gyógynövényként ismert.
A reuma kezelésétől a bőrápolásig
A csalán rendkívül gazdag tápanyagokban, vitaminokban és ásványi anyagokban, különösen vasban, kalciumban, káliumban.
Legismertebb tulajdonsága természetes vízhajtó hatása: segít eltávolítani a szervezetből a felesleges folyadékot. Serkenti a máj és a vesék működését is, kitisztítja a szervezetből a méreganyagokat. A vese és hólyagkőképződésre hajlamosaknak érdemes rendszeresen csalánteát fogyasztaniuk, mert segítségével még idejében kiválasztódik a homok. Tisztító hatásának emellett gyomor- és bélhurut esetén is hasznát vehetjük.
E népszerű gyógynövény elősegíti a vizeleti savak távozását, ezért a köszvény és az ízületi gyulladások kialakulásának remek ellenszere. Vértisztító hatása miatt az allergiás tüneteket (ekcémát, szénanáthát, asztmát, csalánkiütéseket) ugyancsak enyhíti.
Ülőfürdőként aranyérre vagy reumára, borogatásként pedig bőrkiütésekre használható. Ha a hajhullást vagy korpásodást szeretnénk kezelni, illetve a hajzsírosodás a probléma, érdemes kipróbálni a csalánfőzetes hajöblítést. A gyógynövényben lévő kovasavak jótékonyan hatnak a bőrre, a körmökre és a kötőszövetekre is.
Ősi gyógymód
Az urtikáció, vagyis a reumás testrész megcsapkodása csalánnal már az ókori rómaiak körében is ismert volt. A kezelés során a bőr erősen kipirul, megduzzad, a bőrszövet sok vért kap, és így a reumatikus fájdalmakat okozó lerakódások és gyulladások belülről szüntethetők meg.
Borítókép: Iakov Filimonov/Shutterstock