kertészet

2019.09.04. 14:29

A korszerű technológia alkalmazása a versenyképesség záloga

Azok a szakterületek sikeresek, ahol megvalósul az integráció – hangsúlyozta Nagy István agrárminiszter a VIII. Magyar Paprika napja alkalmából a KITE Zrt. Hajdú-Bihar megyei kertészeti telephelyén, Derecskén kedden rendezett eseményen.

Az agrártárca vezetője leszögezte, az ilyen rendezvények alkalmasak a számvetésre és a közös gondolkodásra az ágazat jelenéről és jövőjéről. Kiemelte, azok a szakterületek sikeresek, ahol megvalósul az integráció, éppen ezért

80-90 százalékra kell emelni az integráció arányát az eredményes és hatékony kertészeti termelés érdekében.

Eszközöket kell kihelyezni, például tárolókapacitásokat, csomagolókat, raktárakat beállítani – sorolta a miniszter, hozzátéve, nagyon fontos még a kellő számú munkaerő megléte is, hiszen

a legnagyobb munkaerőt igénylő ágazatról van szó.

A szakember úgy látja, a jövőt képviseli ez a tőkevonzó beruházó kertészeti ágazat.

A továbbiakban Nagy István a klímaváltozáshoz való alkalmazkodásra hívta fel a figyelmet. Mint fogalmazott,

szembe kell nézni a szélsőséges időjárási viszonyokkal, ugyanis hazánk az Európai Unió egyik legsérülékenyebb országa.

Elszenvedője és alakítója Magyarország a klímaváltozásnak, ezért a naprakész eredmények gyakorlatba való átültetése szükséges – fejtette ki.

Csak jó minőségű földek képesek ellenállni a klímaváltozásnak,

a megfelelő tápanyag utánpótlással, műtrágya helyett szerves trágya használatával, valamint víztakarékos öntözéssel – egészítette ki az elmondottakat.

Elmondta még Nagy István, hogy a kormány 2030-ig évente 17 milliárd, összesen 170 milliárd forintot szán a víztakarékos öntözésre, s bevezetik az egyablakos ügyintézést az öntözési engedélyek megadásához, ami a korábbi öt év helyett 20 évre fog szólni.

A kertészeti ágazatról szólva kiemelte a korszerű technológia alkalmazását a versenyképesség fokozása érdekében, hiszen mint mondta,

az üvegházak mindössze 20-25 százaléka új építésű, 30 százalékuk 20 évnél idősebb.

A versenyhátrány leküzdése érdekében elengedhetetlen az integráció, a piaci megjelenés, utóbbinál pedig a marketingre is meg kell találni a forrást.

A mutatókról szólva kiderült,

az ágazat kibocsátása 2010 és 2018 között 23, 2 százalékkal bővült, míg az unióban mindössze 7 százalékkal.

A kertészeti ágazat korszerűsítésére beadott kérelmek száma 4450 volt, az igényelt támogatási összeg 30 milliárd forint, ami 1897 traktor vásárlását tette lehetővé.

Agrárkárenyhítésre tízezernél több bejelentés érkezett tavaly, 178 ezer hektárnyi területre. Idén augusztus 22-ig közel 15 ezer kárbejelentés érkezett, legnagyobb területeken aszálykárra, de jelentős mértékben jégesőkárra is.

A 2020-tól életbe lépő Közös Agrárpolitika – KAP – kapcsán a kormány célja, hogy ne csökkenjenek az agrártámogatások – szögezte le Nagy István.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a beol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában