Popikonok az irodalomban

2020.09.25. 11:35

Különleges interjúkötet jelent meg az irodalom nagyjairól

Az irodalmi siker sokféle lehet. Ismerünk például bombasikert és kasszasikert, közönségsikert és szakmai sikert, tiszavirág-életű sikert és örök sikert, hazai sikert és világsikert – na és ezek számtalan kombinációját…

William Shakespeare (1564-1616), dramaturge anglais. Gravure par Charles W. Sherborn, 1876. B.N.F. RV-318343

Forrás: AFP / Roger-Viollet

Fotó: Roger-Viollet via AFP

 

Molnár Ferenc színdarabjaival meghódította Európát és Amerikát, Babitsék („a szakma”) mégis átnéztek rajta. Rejtő Jenő olvasók és írók újabb és újabb generációinak rajongását vallhatja magáénak, a kánon és a külföld mégse kért belőle. Bródy Sándor valóságos irodalmi sztár volt a maga korában, mára azonban mintha megkopott volna a Nap lovagjának csillogása. A példákat sorolhatnánk még sokáig. És az Irodalmi popikonok című könyv sorolja is…

Szederkényi Olga irodalmi párosinterjúinak központjában mindig egy-egy sikerszerző (irodalmi popikon), esetleg ikonikus regényhős áll, és az interjúalanyokkal elsősorban az adott siker titkát próbálják megfejteni.

Mit tudott Shakespeare, hogy darabjait világszerte telt házzal játsszák több mint 400 éve? Mivel bűvöli el a szakmát és közönségét egyaránt Szabó Magda? Mi a titka Agatha Christie-nek, akinek eladási példányszámai a Biblia rekordjait közelítik?

Mitől töretlen a népszerűsége máig az Egri csillagoknak?

Egyáltalán, megfejthető az irodalmi siker titka?

Akit azonban egyáltalán nem érdekel a siker, se annak titka, csak szereti az irodalmat, az is bátran vegye kezébe ezt a kötetet. A lebilincselő interjúk ugyanis újra bebizonyítják a régi igazságot: az irodalomnál csak egy jobb dolog van, az irodalomról való beszéd.

Borítókép: a legendás William Shakespeare egy korabeli metszeten

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a beol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!