2018.02.28. 06:48
Rádiósból lett szóvivő, várja a rollerezést fiával
A szóvivők minap megrendezett budapesti bálján a rendészeti kommunikációban dolgozóknak odaítélhető Dr. Lasz György-díjjal Vargáné Szombati Andreát, a Békés Megyei Rendőr-főkapitányság szóvivőjét tüntették ki. A Lasz család két tagjától és dr. Orodán Sándortól, a szóvivők egyesületének országos elnökétől vette át a rangos elismerést.
– Rádiósból lett szóvivő, de hogyan lett rádiós?
– Rögtön érettségi után, 1995-ben kezdtem el dolgozni a Csaba Rádióban. Akkor még nem volt ennyi adó, nem volt ekkora választék. Nem felvételről ment az adás, hanem élőben, annak a sajátos varázsával. Szívesen emlékszem arra a csapatra, főnökeimre. Éjjel-nappal együtt voltunk a stúdióban. Jól éreztük magunkat, ez valószínűleg az éteren keresztül is érződött, nagyon sokan hallgattak minket. Egy kollégám készített nekem egy beköszönő szignált, ami más műsorvezetőknek nem volt. A Hungária együttes Randi Andi című dalát használta hozzá, amit talán nem is lehet nem szeretni. Így aztán az is megtanulta a nevem, aki kevésbé kedvelte a stílusomat, műsoraimat.
– És miként jött a szóvivőség?
– Nyolc évvel később, 2003-ban kezdtem érdeklődni az intézményi kommunikáció iránt. Amikor az akkori megyei rendőrfőkapitány megtudta, hogy Budapesten, egy hivatalban kaptam lehetőséget, megkeresett. Feltette a kérdést: miért nem itthon próbálom ki magam? A főkapitányságnak volt sajtóreferense, nem akartam a helyét elvenni. Emellett – most már nehezen mondom ki –, úgy éreztem, a rendőrség egy olyan rendszer, amiben én nem tudnék dolgozni. Most már tudom, hogy ez nem így van. Megtiszteltek azzal, hogy befogadtak, büszke vagyok arra, hogy rendőregyenruhát viselhetek.
– A mostani díj milyen helyet foglal el az elismerései között?
– Minden elismerés kivételes öröm, egyfajta visszaigazolás. A „Dr. Lasz György rendészeti kommunikációért” díj fontos értékeket közvetít. Az elhivatottság, a szorgalom, a munkatársaink és a szakmánk iránt érzett alázat, a segítőkészség olyan értékek, amelyek a hatékony párbeszéd, kommunikáció fontos kellékei. A rendőrség tevékenysége mindenkit érint, a biztonság az egészség mellett valamennyiünk számára az egyik legfontosabb kérdés. Ezért kell a rendészetben a szakmai munka mellett nagy hangsúlyt fektetni a hiteles, tény- és időszerű, közérthető tájékoztatásra.
– Mire fekteti a legnagyobb hangsúlyt a munkájában?
– Alapelvem, hogy az soha nem kérdés, mit mondjunk. Az igazat. A kérdés csak az, hogy abból mennyit. Figyelembe kell vennünk a sérültek, áldozatok érdekeit, az adatvédelmi előírásokat, a nyomozás érdekét. Ez utóbbit sokan közhelyként értékelik, de vannak helyzetek, amikor valóban fontos, hogy bizonyos részleteket ne tárgyaljunk a nyilvánosság előtt, mert az ügy érintettjei a médiából olyan információhoz juthatnak, amely nehezítheti a bizonyítást.
– Bírja a telefonja rendőrségi sajtószóvivőként?
– Két sajtóreferens kollégámmal az év minden napján, a nap 24 órájában elérhetőek vagyunk. Az esetek többségében perceken belül válaszolunk a sajtó munkatársainak kérdéseire. Lehet, hogy az adott helyzetben nem tudunk annyit mondani, amennyit az érdeklődő szeretne hallani, de igyekszünk érdemi információkat tartalmazó választ adni. Ebben nagyon nagy segítségünkre vannak a parancsnokaink és az események helyszínén intézkedő, az egyes ügyekben eljáró kollégáink. Az előfordulhat, hogy nem tudunk segíteni, de az nem, hogy nem akarunk.
– Mondta, hogy a telefonját soha nem kapcsolja ki. De miként kapcsolódik ki ön?
– Van egy egészen kicsi házunk a Fekete-Körös partján, Gyula-Városerdőn. Nagyon szeretem a víz és az erdő közelségét, a csendet. Szívesen csinosítgatom a házat és a kertet. Ha jut rá időm, leginkább a kommunikációval, protokollal kapcsolatos írásokat, könyveket olvasok. Emellett, amihez a kisfiamnak kedve van, ahhoz nekem is. Most éppen megörököltem a rollerjét, mert a kitűnő bizonyítványáért újat kapott. Már alig várjuk a tavaszt, hogy a gáton együtt rollerezhessünk.
Névjegy
Vargáné Szombati Andrea 1977-ben született Békéscsabán. Az egészségügyi szakközépiskolában érettségizett, majd a Juhász Gyula Tanárképző Főiskolán művelődésszervező-média szakirányon végzett. A TV2 Akadémián televízió- és rádióriporter, műsorszerkesztő, a Rendőrtiszti Főiskolán 2007-ben rendőrszervező, tiszt szakképesítést szerzett. Jogász, 2010-ben diplomázott a Szegedi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karán, majd 2013-ban rendészeti szakvizsgát tett. A „Rendőrségi Aranytoll” országos rendőr-főkapitányi díj és az „Év rendőre” miniszteri díj kitüntetettje. Kilencéves kisfiával és ügyvéd férjével Békéscsabán él.
Nagy hangsúlyt fektet a hiteles, tény- és időszerű, közérthető tájékoztatásra. Ezt is elismerték a rangos díjjal. Fotó: L. P.
A díjátadón (balról) dr. Lasz György családjából Dominik György és Zoltán, mellettük Szombati Andrea és dr. Orodán Sándor